Praha - Nejlepší basketbalista současnosti o víkendu znovu lámal srdce fanoušků v NBA. Tentokrát těch v Miami, odkud se po čtyřech letech a dvou získaných titulech vrací "domů" do Clevelandu.
Všechny ty spálené dresy a stržené reklamní transparenty, které za sebou James v roce 2010 v Clevelandu zanechal, teď musí být zapomenuty.
Cavaliers mají možnost konečně něčeho dosáhnout a nezbývá než Jamesovi jeho neslavný úprk, který ohlašoval v celostátní televizi, odpustit.
Předurčeni k úspěchu
James před čtyřmi lety odešel do Miami kvůli titulu, který bylo tehdy v Clevelandu nemožné získat. Ale teď? Cavaliers byli v posledních letech natolik mizerní, že jsou přímo předurčeni k úspěchu.
Jedničky vstupního draftu Kyrie Irving (2011), a Andrew Wiggins (2014) jsou tvářemi následujícího desetiletí, Anthony Bennet (2013) má sice ještě hodně co dokazovat, ani jeho jméno ale nezaznělo v draftu jako první náhodou. K tomu všemu si nejlepší hráč současnosti (James byl jedničkou draftu v roce 2003) uvědomil, že se mu stýská po domově.
Cavaliers si prostě nemohli napsat lepší scénář. Navíc léto ještě není u konce. "Cleveland si už teď připadá jako vítěz," okomentoval celý ten kolotoč bývalý kouč Mike Brown, který Jamese do roku 2010 trénoval.
Z šedé myši supertým
Při pohledu na soupisku to opravdu vypadá, že Cavaliers se dostali do pozice, ze které vedou už jen samé úspěšné cesty. James sice může po roce vypovědět smlouvu a případně znovu odejít, na to ale své jmění nesázejte. Jak sám prohlásil, vždycky věděl, že se jednou vrátí domů a dokončí tam svou kariéru.
Dan Gilbert, majitel Cavaliers, točí kolem štěstí "ostošest" a nepřestává mu padat jackpot. Kdo ví, s čím do začátku sezony ještě přijde. K mání na trhu volných hráčů je například ještě superstar Kevin Love, který by z týmu udělal jednoznačné favority na zisk příštího titulu.
Obětovat za něj ale některého z mladíků se Clevelandu zřejmě nevyplatí. James už sice není nejmladší, jak to tak ale vypadá, teď už se nikam nepožene. Je konečně doma a podle svých slov se na pozici mentora a vůdce mladších těší.
Miami v slzách
To v Miami teď nastanou těžké časy. Zbylé dva členy "velkého tria" Dwyana Wadea a Chrise Boshe se sice podařilo udržet, byl to ale James, kdo byl hlavním katalizátorem floridského úspěchu.
Jeho nástupce Luol Deng, který teď přišel právě z Clevelandu, je jen slabou náplastí manažeru Rileymu a ještě slabší náplastí všem rozhořčeným fanouškům Heat.
James však svého odchodu nelituje a nějakou zlou krev mezi ním a jeho teď už bývalými spoluhráči odmítá. "To, co jsme společně dokázali, nám už nikdo nevezme. S kluky jsem mluvil a budu mluvit dál," řekl.
Třeba mu i fanoušci v Miami jednou odpustí jako ti v Clevelandu. Přecijen, bez Jamese by ty dva tituly z posledních tří let pravděpodobně patřily někomu jinému.