Berdych útočí na rekord. Stačí smést Murrayho. A věřit osudu

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
16. 8. 2013 14:00
Český tenista Tomáš Berdych se může poprvé v kariéře dostat na páté místo žebříčku ATP.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Cincinnatti - Kdyby ATP zvěřejňovala nová vydání světového žebříčku v pátek, skvělo by se v něm jméno Tomáše Berdycha už na pátém místě.

Tak vysoko česká vlajka v rankingu nejlepších tenistů světa nevisela od roku 2002, kdy se na stejnou příčku jako ke svému maximum vyšvihl Jiří Novák.

Aby si ji ale současná česká jednička udržela až do pondělí, musí se na turnaji v Cincinnatti ještě pořádně ohánět. A nebo počítat s přízní osudu.

Soupeři? Fedex, DelPo a Murray

O pátou příčku v žebříčku ATP je totiž aktuálně pořádná rvačka. Zuby si na ní brousí hned tři skvělí tenisté, krom Berdycha také Roger Federer a Juan Martín del Potro.

Nejhorší pozici má alespoň papírově Švýcar. V Cincinnatti obhajuje loňský titul a na Berdycha nyní tratí 260 bodů. Aby Čecha předstihl, musel by postoupit minimálně do finále.

Trápící se někdejší jednička ovšem na podobnou metu zatím příliš nevypadá - a navíc jej čeká ve čtvrtfinále Rafael Nadal, který letos na tvrdém povrchu ještě neprohrál.

Pokud by se mu přesto podařilo v jednatřicátém vzájmém duelu Španěla porazit, musel by se v semifinále vypořádat právě s Berdychem - a nebo se světovou dvojkou Andy Murraym, který ho vyzve ve čtvrtfinále.

Del Potro musí také do finále

Také del Potrovi se loni na "Western & Southern Open" docela dařilo, takže obhajuje 600 bodů za semifinále. Což v důsledku znamená, že aby Berdycha předehnal, musel by i on dokráčet až do finále.

Dá se přitom předpokládat, že semifinále si v duelu s Dmitrijem Tursunovem pojistí, ovšem pak už by mu měl přehradit cestu Novak Djokovič. Tomu se sice v Cincinnatti historicky moc nedaří, ale letos je odhodlán zde dokončit svoji unikátní sbírku titulů z masters, ve kterém mu chybí už jen triumf na tomto turnaji.

Jak Federer, tak Argentinec ale musí v obou naznačených scénářích nutně spoléhat na to, že Berdych, který loni vypadl v osmifinále, letos neprojde přes Murrayho mezi čtyři nejlepší.

Pokud by se to Berdychovi podařilo, museli by jeho rivalové v boji o pátou příčku turnaj vyhrát a ještě spoléhat na to, že Čech dál už nepůjde. V takovém případě by jim totiž nepomohl ani celkový triumf.

Berdych na Murrayho umí

Český tenista má přitom s Murraym jako jedním z malá za světové špičky  pozitivní bilanci. Světovou dvojku totiž dokázal pětkrát porazit a podlehl jí jen čtyřikrát.

Na tvrdém porvchu sice Skot vede 3:2, nicméně ve dvou setech skončilo pouze jediné ze vzájmených utkání, a tak se i tentokrát dá čekat napínavá bitva.

Jak dopadne můžete sledovat přostřednictvím online přenosu (zde) na stránkách Aktuálně.cz dnes, přibližně od 21:00.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy