Wimbledonské drama: Federer dobyl zpět svůj trůn!

Federer - Roddick 5:7, 7:6, 7:6, 3:6, 16:14
Smutný Andy Roddick přihlíží radosti svého soupeře
Smutný Andy Roddick přihlíží radosti svého soupeře | Foto: Sport

Londýn - Švýcarský tenista Roger Federer dobyl úspěšně zpět svůj ztracený trůn ve Wimbledonu.

Sedmadvacetiletý rodák z Basileje přetlačil v nedělním "rekordním" finále Američana Andyho Roddicka 5:7, 7:6, 7:6, 3:6, 16:14 a svým šestým vítězstvím na travnatém turnaji předstihl i Björna Borga.

Federer taktéž získal patnáctý grandslamový triumf, čímž předstihl i Peta Samprase.

Švýcarský fenomén se utkal s Roddickem už v roce 2004 a 2005 a pokaždé svého soupeře vcelku lehce porazil. To však bylo nyní zapomenuto.

Tentokrát totiž začal přemožitel domácího Andyho Murrayho ve velkém stylu a čistou hrou v úvodu získal první bod. V podobném gardu ale odpověděl i Federer, který si hned na začátku připsal pro změnu dvě esa.

Švýcar se nebál útočit a často zkoušel své štěstí při přechodu na síť. Koncentrovaný Roddick ho však většinou výborně prohazoval.

Světová dvojka se ale mohla opřít o své první podání, a tak dokázal držet krok.

S koncem prvního setu začal Američan trochu kazit a za stavu 5:5 se dostal pod tlak, když nabídl svému soupeři hned čtyři brejkboly. Ve všech případech ovšem dokázal šestý nasazený udržet nervozitu na uzdě a disciplinovaným výkonem nakonec důležitý bod uhájil.

V další hře měl ale problémy i Federer a Roddick se po jeho chybách dostal poměrně snadno k setbolu. A ten také nemilosrdně zužitkoval. Poté, co Švýcar zahrál zdánlivě lehčí míček do autu, mohl tak zatnout pěst ve vítězném gestu.

Tie breaky pro Federera

Psychicky posílený Roddick si držel svůj servis i ve druhém setu a bývalá světová jednička dokázala svého soupeře jen stěží zaskočit.

Američanovo sebevědomí se ukázalo i v situaci za stavu 2:2, kdy sice udělal druhou dvojchybu v zápase, ale následnými dalšími tvrdými servisy získal bod ve svůj prospěch.

Ani Federer však už nechyboval a hra se tak odvíjela v čistě taktickém rázu. Roddick se snažil zaútočit opět v závěru, ale Švýcar tentokrát odolal a druhý set tak dospěl do tie breaku.

Zkrácená hra se vyvíjela zpočátku lépe pro Američana, který hned v úvodu získal minibreak.  A poté, co jej dalšími dvěma svými servisy potvrdil, dostal se Federer do nelehké pozice.

Toho Roddick ihned využil a získal vedení 6:2. Vidinu čtyř setbolů však Američan naprosto neustál a Federer dokázal všechny (dokonce i dva při soupeřově podání) odvrátit.

Sražený Roddick se z toho již  nesebral a následně celý tie brejk ztratil. To se později ukázalo jako jedním ze zlomových bodů.

Podání jako rozhodující zbraň

Turnajová šestka sice dále bojovala, ale aktuální sebejistota byla otřesena. Za stavu 2:3 měl  Federer dokonce brejkbol, ale Roddick si poradil a svou výhodu udržel.

Rozhodující chvíle proto přišly opět v závěru, respektive znovu v tie breaku. Tam dospěli oba tenisté poté, co si nadále nepouštěli svůj servis.

Druhou zkrácenou hru získal nakonec ve svůj prospěch opět Federer, který si tentokrát počínal daleko jistěji a poslední ze tří nabízených setbolů využil.

Zápas se svou délkou zapsal do historie
Zápas se svou délkou zapsal do historie | Foto: Sport

Roddicka přitom do samotného finále dostaly právě tie brejky, když v nich zlomil odpor domácího Murrayho. Nyní se však staly jeho kamenem úrazu.

Útočný tenis z obou stran pokračoval i ve čtvrtém setu. Za stavu 2:1 si navíc Roddick vybojoval dva brejkboly. Švýcar sice první odvrátil esem, druhý už ale jeho soupeř využil.

A když to následně i stvrdil i svým úspěšným podáním, radovali se diváci z chystaného dramatu.

Ten pak šestý nasazený naplnil za stavu 5:3, když uhájil svůj servis a vynutil si rozhodující pátý set.

Závěr ve znamení padajících rekordů

Stylově ho však zahájil Federer. Ten si hned v úvodu vynutil při Roddickově podání brekbol. Američan ho ale dokázal už pošesté v zápase odvrátit.

Američanův servis byl velmi těžko vybíratelný, Federer často stihl jen nastavit raketu a publikum tiše sledovalo, zda míček dopadne do kurtu či nikoliv. V podobném stylu získal Roddick spoustu míčků ve svůj prospěch.

Federer vítězný
Federer vítězný | Foto: Reuters

Zápas tak dospěl do fáze, kdy na tabuli svítil opět stav 6:6, tie break se ale dle tradic nekonal a oba tenisté museli počítat s tím, že případný ztracený servis už může být osudný.

První šanci měl za stavu 8:8 Andy Roddick, který měl hned dva brejkboly. Federer mu však nedal vynikajícím podáním žádnou šanci na využiti. Délka zápasu následně přepsala i poslední historické tabulky.

Více také: Serena potřetí vyhrála Wimbledon. Pomstila se Venus

A s dalšími body padla i jiná výjimečnost. Dosud byl rekord rozhodujícího pátého setu 13:11. Diváci se ale za stavu 12:12 mohli jen těšit, do jakého skóre konečný výsledek dospěje. Jenom pátá sada trvala více jak půl druhé hodiny.

Pomyslný Černý Petr nakonec zůstal v ruce Američanovi. Na ukazateli zrovna svítilo skóre 14:15, když během vzájemné shody zahrál proti slunci hrající Roddick dvakrát za sebou rámem své rakety a rozpoutal konečné oslavy Federerova triumfu.

„Byl to parádní zápas a děkuji fanouškům za krásnou atmosféru, kterou tady vytvořili," uvedl po zápase Andy Roddick, jehož jméno však bylo v ochozech během ceremoniálu několikrát skandováno.