Britský zázrak dohrál. Federera vyzve ve finále Roddick

Ivo Pospíšil, Red Spo
3. 7. 2009 19:46
Federer - Haas 7:6, 7:5, 6:3
Andy Murray skončil těsně pod vrcholem. Do finále ho Andy Roddick nepustil
Andy Murray skončil těsně pod vrcholem. Do finále ho Andy Roddick nepustil | Foto: Sport

Londýn - Švýcarský tenista Roger Federer se opět utká ve Wimbledonu o konečný triumf.

Světová dvojka porazila v pátečním semifinále Tommyho Haase z Německa ve třech setech 7:6, 7:5, 6:3 a jíž po sedmé za sebou si zahraje finále tohoto prestižního turnaje.

Jeho soupeřem pak bude Američan Andy Roddick, který vyřadil domácího zástupce Andy Murrayho 6:4, 4:6, 7:6 a 7:6.

Federer znovu potvrdil, že tradiční turnaj na travnatých dvorcích je jeho doménou a přesně zahranými servisy nedával od začátku svému vyzyvateli možnost brejku.

Čtyřiadvacátý nasazený ale dlouho držel se svým soupeřem krok.

A jelikož i on dokázal přetavit podání ve svůj prospěch, musela dospět první sada až do tie breaku. V něm se Haas dopustil několika zaváhání a Federer jeho slabší chvilky nemilosrdně potrestal.

Také ve druhém setu si oba hráči drželi dlouho svá podání. Jistěji však působil Federer, na jehož servisy nacházel Haas odpověď jen velmi těžko.

Rozhodnutí přišlo v samotném závěru za stavu 5:5, kdy nejprve Švýcar získal jistě šestý bod a vzápětí prolomil i soupeřovo podání.

Třetí sada se už pak nesla v mnohem jednoznačnějším duchu. Haas se sice ještě snažil zmobilizovat, ale psychicky posílený soupeř mu žádné zdramatizování nepovolil.

Naopak za stavu 4:3 ve svůj prospěch získal opět protivníkovo podání a následně si suverénním způsobem zajistil postup do finále.

Murray ztratil zápas v tie breacích

Mnohem napínavější střetnutí přinesl podvečerní duel mezi domácím Andy Murraym a jeho jmenovcem Roddickem. Souboj o finále měl vynikající atmosféru, vždyť Británie čeká na domácího vítěze dlouhých 73 let.

Jenže po pátku si bude muset ještě o něco déle počkat.

Zápas měl od úvodních výměn ďábelské tempo. Zatímco Murray svého soupeře tlačil, Roddick se v úvodní sadě dopustil jen čtyř nevynucených chyb a díky tomuto koncentrovanému výkonu také získal první set ve svůj prospěch.

Murray se však rychle vrátil do hry a díky spolehlivému podání a vybíráním zdánlivě ztracených míčků brzy vývoj zápasu vyrovnal.

Následný třetí set byl pak ještě vyrovnanější a o vítězi musel rozhodnout tie break. I přes mohutné fandění britských fanoušků v něm byl ale úspěšný Američan a s touto výhodou vstupoval i do čtvrté sady.

I ta si své rozuzlení naplánovala až ve zkrácené hře a zde byl opět úspěšný Roddick. Ten sice nevyužil za stavu 6:4 mečbol při svém podání, ale záhy dokázal vybrat Murrayho ostrý servis a přesnými údery donutil posledního domácího zástupce chybovat.

Finálové střetnutí mezi Federerem a Roddickem se pak uskuteční v neděli.

Federer (2-Švýc.) - Haas (24-Něm.) 7:6, 7:5, 6:3
Roddick (6-USA) - Murray (3-Brit.)6:4, 4:6, 7:6, 7:6