Londýn - Tenisový Wimbledon zaznamenal hned v úvodních dnech turnaje velký poprask. A to nejen kvůli vyřazení krásky Marie Šarapovové, ale také kvůli hlášení o podezřelém zápase.
Sázková kancelář Betfair totiž hlásila protikorupčním komisařům krajně neobvyklý počet sázek na porážku 103. hráče světa Waynea Odesnika od světové třicítky Jurgena Melzera ve třech setech.
A jak zápas prvního kola dopadl? Vítězstvím Melzera 6:1, 6:4, 6:2.
Jen samotný Betfair obdržel sázky na zápas v hodnotě 980 tisíc amerických dolarů. Přitom na duel prvního kola je průměrná celková vsazená částka 163 tisíc dolarů.
Čtěte také:
Sázkařská aféra ve špičkovém tenise se rozrůstá
Sázkařský skandál v tenise: Padl první trest
"Zápas jsem vyhodnotili jako potencionálně zkorumpovaný. Ale já osobně si to nemyslím. Podle mě se v tom utkání nic nekalého nedělo," řekl agentuře AP mluvčí Betfairu Mark Davies.
Přesto dění kolem utkání oznámil mezinárodní tenisové federaci (ITF).
"Udělali jsme to kvůli transparentnosti. Předali jsme zprávu protikorupční jednotce ITF. A je na ní, aby celou věc vyhodnotila. Ale po vyslechnutí kometářů kolem zápasu nepředpokládám, že se jednalo o korupci," dodal Davies.
Příčinu neobvyklého počtu sázek mnozí přičítají zprávě televizního komentátora, jenž oznámil, že Odesnik má zdravotní problémy s bolavým stehnem.
Přestože byla Melzerova výhra pravděpodobně férová, čistota tenisu se nyní v britských médiích obšírně probírá. A podle mnohých expertů je bílý sport korupčně i nadále snadno ovlivnitelný.
Jen dva zaměstnanci
I proto, že protikorupční jednotka (TIU) má jen dva zaměstnance na plný úvazek.
ITF získala v lednu do čela protikorupční jednotky experta na tuto problematiku z kriketu Jeffa Reese.
Sám se stal spoluautorem Zprávy o bezúhonnosti tenisu, na jejímž základě TIU vznikla.
V dokumentu však Rees požadoval devítičlenný tým, který by na prevenci a identifikaci korupce pracoval.
Tým měl podle něho tvořit ředitel, šéf zpravodajské služby, administrátor, sázkový analytik, zpravodajský analytik, generální manažer a informační manažer.
Realita je však taková, že po šesti měsících pracují v TIU dva zaměstnanci.
Čistotu tenisu také zpochybnil bývalý boss mafiánského gangu, který strávil ve vězení deset let Michael Franzese, jenž od ledna spolupracuje s ATP na potírání korupce.
Čtěte více: Tenis je prolezlý korupcí, tvrdí bývalý mafiánský boss
"Sázení je velmi vážný byznys. Pokud se dostanete do pro sázkaře lákavé situace, nejspíše přitáhnete pozornost špatných lidí, protože ti vás neustále sledují. Někteří hráči pak ovlivňují zápasy podle přání sázkařů, aniž by si to sami přáli. Prostě jsou do té situace vmanipulováni." vysvětloval Franzese.
"Z reakcí, které jsem nasbíral při své spolupráci s ATP, věřím, že tenhle sport má co do činění s organizovaným zločinem," myslí si.
Mužský profesionální okruh ATP začal pracovat na zlešpšení protikorupčních opatřeních po známém případu Nikolaje Davyděnka. U něho se však podezření z korupce po dlouhém vyšetřování neprokázalo a hráč byl očištěn.