Sázkařská aféra ve špičkovém tenise se rozrůstá

Martin Jůzek, Václav Rojík
1. 11. 2007 12:45
Podezřelých kolem sázení na tenis přibývá
Hlavní podezřelý Nikolaj Davyděnko
Hlavní podezřelý Nikolaj Davyděnko | Foto: Reuters

Praha - Sázkařský skandál, korupce, ovlivněná utkání a ruská mafie. S takovými slovy se v posledních měsících spojuje profesionální tenis.

Podezření z ovlivňování zápasů sázkovým průmyslem se objevují řadu let. Čerstvá prohlášení hráčů dokazují, že jde o problém obřích rozměrů.

"Myslím, že je v tom namočeno hodně lidí. Je těžké to zastavit, protože za celou věcí je dost vlivný kruh osob," prohlásil ve středu francouzský reprezentant Michael Llodra, jenž navázal například na nedávná slova Skota Andy Murrayho: "Všichni hráči vědí, že se to děje, ale je těžké to prokázat."

Nelegální praktiky tak mohou výrazně poškodit image tenisu u sponzorů a fanoušků, tak jako třeba doping u cyklistiky.

Na nejvyšší úrovni budí často podezření výsledky ruských tenistů a zápasy na turnajích v Rusku, kam mimo jiné odmítá jezdit česká jednička Tomáš Berdych.

To, o čem se dlouho mluvilo spíše v kuloárech, proniklo ve velkém na stránky novin po nečekaném vyřazení Nikolaje Davyděnka na letním turnaji v Sopotech od outsidera Martina Vassalla Arguella.

Sto podezřelých zápasů

Za poslední tři čtyři roky si někteří bookmakeři vyměňovali informace a vytvořili si seznam podezřelých zápasů. Podle odborného serveru tennis.com seznam obsahuje sto utkání. Z nich však jen část spadá do kategorie "ovlivněný výsledek".

V ostatních případech například později vyšlo najevo, že sázející měli zřejmě velmi cenné informace z "první ruky", o nichž nevěděli ani bookmakeři, ani fanoušci. Například o aktuálních rodinných problémech tenisty, utajovaném zranění a podobně.

Ovlivňování zápasů potvrdil i mladý Skot Andy Murray
Ovlivňování zápasů potvrdil i mladý Skot Andy Murray | Foto: Reuters

O "čistotě" tenisu se v poslední době hodně spekuluje, ale pochybnosti panovaly mezi bookmakery mnohem dříve.

"Všimli jsme si, že lidé jsou v posledních týdnech hodně opatrní při sázkách na Davyděnka. Zaznamenali jsme na jeho zápasy nestandardně nízký počet sázek. Naposledy jsme ale stahovali z nabídky tenisové zápasy ještě v době, kdy hrál ruský tenista Kafelnikov," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Lubomír Ježek.

Skandál začal u Betfairu

Na skandál okolo Davyděnka upozornila společnost Betfair. Tato internetová sázková kancelář přišla se šokující informací.

Většina sázejících totiž věřila tomu, že ruský tenista na srpnovém turnaji v Sopotech vypadne s outsiderem, ačkoliv obhajoval titul. Celkově bylo na jeho prohru vsazeno více než sedm milionů dolarů, a to přesto, že měl podle výše kurzů Vassalla Arguella snadno porazit.

Kauza Davyděnko ale pokračuje. Hráč figuruje i v posledním skandálu, kdy na turnaji v Petrohradu byl napomenut rozhodčím, aby se více snažil. Potom ho ATP potrestala symbolickou pokutou.

Jak funguje sázková burza

Jak vydělat, když znáte předem výsledek

  • Sázka na zápas: vsadíte pouze jednoduše na vítěze, v případě prohry favorita počítejte s vysokými kurzy
  • Sázka na přesné skóre: vsadíte na možnost, že zápas skončí např. 2:0. Vyplatí se, pokud jsou rozdíly mězi soupeři značné.
  • Sázka live: vsadíte si v průběhu zápasu, což je možné jen u společností na internetu. Tento případ se stal i u Davyděnka, kdy lidé sázeli na jeho prohru, i když vyhrál první set.

Betfair je jedna z mnoha sázkových burz, na nichž přihlášení uživatelé sází mezi sebou. Vše funguje podle jednoduchého principu, v němž se sami stanou bookmakery. Mohou nabídnout vlastní kurz na dané utkání a čekají, zda bude jejich nabídka přijata.

Ovšem tato hodnota se nesmí příliš lišit od normálu. Často se totiž stává, že kurzy klesají, a jejich nabídka by tak zůstala bez jakékoliv reakce dalších sázkařů.

"Betfair podepsal s organizací ITF dokument zvaný "Memorandum of Understanding". Jde o právní dokument, který upravuje podrobnosti o předávání tajných informací mezi sázkovou burzou Betfair a ITF," vysvětluje pro Aktuálně.cz Jan Čumpelík, zástupce společnosti pro Českou republiku.

Zjednodušeně řečeno: Jakmile se objeví neobvykle vysoký počet sázek, Betfair ihned zpozorní. A pokud mají podezření tenisoví funkcionáři z ITF, mohou požádat o informace k danému zápasu.

A nemusí se jednat nutně pouze o tenis, Betfair má uzavřenu podobnou smlouvu s dalšími 25 kontrolními orgány v nejrůznějších sportovních odvětvích.

Češi zatím mimo podezření

Spekulace a podezření kolem tenisu se zatím vyhýbají České republice i českým hráčům. "Doposud jsme se nesetkali s podobnou událostí ve spojení s českými a slovenskými sportovci nebo ve spojení se sportovní událostí konanou na domácí půdě," uvedl dále zástupce společnosti Betfair Jan Čumpelík.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Lubomír Ježek. V Česku se kolem tenisu a sázení nic podezřelého podle jeho mínění nestalo.

Pochybnosti vzbudily i některé zápasy Michaila Južného
Pochybnosti vzbudily i některé zápasy Michaila Južného | Foto: Reuters

Podobně mluví i ředitel největšího tuzemského turnaje ECM Prague Open (květnový turnaj WTA žen a challenger mužů) Vladislav Šavrda.

"S podezřelými zápasy jsem se zatím osobně nesetkal. ATP mi jen oznámila, že v souvislosti s posledními událostmi ukončila spolupráci se sázkovou kanceláří BWIN, ale zároveň v dopise uvedla, že turnaje dál mohou mít sázkovky jako své partnery," řekl pro Aktuálně.cz Šavrda.

"Náš challeger vypisují jen české kanceláře a není v nabídce internetových sázek. Na turnaj WTA se musí sázet na tři zápasy najednou, takže tam je možnost nějakého ovlivnění mnohem složitější," dodal.

Podle jeho slov nechystá na pražský turnaj ohledně sázek žádná předběžná opatření.

Ty připravili například organizátoři US Open, či aktuálně probíhajícího turnaje v Paříží, kde dokonce monitorují pohyb sázek ve spolupráci s policií.

Davyděnkův případ spustil lavinu prohlášení ze stran hráčů, kteří potvrdili, že o nekalých praktikách vědí. Přitom ovlivňování zápasů se často děje spíše na turnajích nižší kategorie a u žebříčkově níže postavených tenistů.

Nejvíce překvapivých porážek se stane právě na méně sledovaných turnajích. V minulosti například vypadli v Praze v prvním kole superfavorité Kafelnikov a Ivaniševič. Ale v těchto případech nutně nemusí jít o "prodání" zápasu.

"Myslím si, že tyhle případy jsou více otázka motivace. Nejlepší hráči dostávají na takových turnajích garance, které nebývají vázané na další postup. Odměny za postup jsou pak zlomkem garance a tenisté mohou ztrácet motivaci," pokračoval Šavrda.

Davyděnko stále "čistý"

Asociace profesionálních tenistů (ATP) Davyděnkův případ a jiná podezření stále vyšetřuje. Ruský hráč se však zatím nedostavil ani k výslechu, který se kvůli jeho nabitému turnajovému kalendáři neustále odkládá, a tak může tenista původem z Ukrajiny dál hrát na profesionálním okruhu jako oficiálně "čistý".

Za necelé dva týdny tak bude coby světová čtyřka patřit ke spolufavoritům na ostře sledovaném Turnaji mistrů. Momentálně ATP uvalila až do ukončení vyšetřování embargo na jakékoliv informace týkající se případu Davyděnko a spol.

"Případ zatím nebyl uzavřen a do vyšetřování už není možno zasahovat. Detaily o průběhu kauzy nejsou nikomu známy a nyní už musíme čekat, jak dopadnou výsledky šetření," popsal Jan Čumpelík z Betfairu.

Příklady podezřelých zápasů ze seznamu bookmakerů:

Michal Przysiezny (Pol.) - Filippo Volandri (It.) 6:4, 2:6, 7:5, Sopoty, srpen 2007
Podezření: Volandri "pustil" první set, aby prodloužil sázky během zápasu. Devětadvacátý hráč světa začal jako jednoznačný favorit s kurzem 1.10 proti 230. hráči žebříčku Przysieznym. Italova cena však díky množícím se sázkám klesla těsně před utkáním na 1.80. Volandri nakonec ve třech setech podlehl.

Filippo Volandri (It.) - Frederico Luzzi (It.) 4:6, 7:5, 6:1, Bastad, červenec 2007
Podezření: Před utkáním se kurz na Volandriho změnil z 1.15 na 1.40. Luzzi vedl 6:4, 4:2, jenže sázkaři na Betfairu ho přesto za této situace drželi na kurzu 1.63. To je u hráče, jenž vede o set a má náskok jednoho brejku, nelogicky vysoký kurz. Bylo to také proto, že lidé i nadále sázeli ve vysokém počtu na jeho soupeře, přestože byl blízko porážce. Volandri zápas otočil, vyhrál ve třech setech.

Martin Vassallo Arguello (Arg.) - Oscar Hernandez (Šp.) 2:6, 6:4, 6:4, Palermo, září 2006
Podezření:
V souboji dvou antukových specialistů byl favoritem Vassallo Arguello. Přestože argentinský tenista prohrál první set, i nadále bylo očekávano v live sázkách jeho vítězství. Podezření z tohoto zápasu zvýšil ještě fakt, že v poslední a rozhodující sadě vedl Hernandez 4:2 a stejně byla jeho výhra ceněna vysokým kurzem 2.50. Nakonec skončilo utkání podle očekávání, tedy výhrou Arguella.

 

Právě se děje

Další zprávy