Tenis je prolezlý korupcí, tvrdí bývalý mafiánský boss

Václav Rojík, RedSpo
1. 1. 2009 19:30
Franzese dál podezírá Davyděnka

New York - Špičkový tenis ovládá korupce. Alespoň to tvrdí v rozhovoru pro agenturu AFP bývalý šéf mafiánského klanu Michael Franzese.

Bývalý "kriminálník" strávil deset let ve vězení a nyní spolupracuje na očištění profesionálního sportu od nelegálního vlivu sázkařů.
Sám tvrdí, že pokud by nyní působil v mafiánských kruzích, stal by se tenis hlavní oblastí jeho zájmu.

Po svých zkušenostech s podsvětím a rozhovorech s hráči okruhu ATP říká: "Stále se to děje. Pokud bych byl pořád v byznysu, tenis by byl pro mě prioritou, protože jeden hráč ovlivní celý zápas. To je přesně to, co potřebujete."

Čtěte také:
Sázkařská aféra ve špičkovém tenise se rozrůstá
Sázkařský skandál v tenise: Padl první trest

"Z reakcí, které jsem nasbíral při své spolupráci s ATP, věřím, že tenhle sport má co do činění s organizovaným zločinem," pokračoval.

Podle Franzese se tenista dostane do spárů sázkařů velmi snadno:

Nikolaj Davyděnko byl od podezření z korupce očištěn
Nikolaj Davyděnko byl od podezření z korupce očištěn | Foto: Reuters

"Sázení je velmi vážný byznys. Pokud se dostanete do pro sázkaře lákavé situace, nejspíše přitáhnete pozornost špatných lidí, protože ti vás neustále sledují. Někteří hráči pak ovlivňují zápasy podle přání sázkařů, aniž by si to sami přáli. Prostě jsou do té situace vmanipulováni."

Hrozí i fyzické násilí

Sázkařské gangy se podle něho nevyhýbají ani hrozbám fyzického násilí:

"Tenisté pak kolikrát nemají jinou možnost. Litují toho, ale někdy pro ně prostě neexistuje cesta zpátky. Ničí jim to kariéry a podepisuje se to na jejich psychice."

Nejznámějším podezřelým se stal Rus Nikolaj Davyděnko, jehož však ATP po dlouhodobém vyšetřování očistila.

Franzese však má podezření i nadále. "On je špičkový hráč, ale něco se kolem něho určitě děje. Někdo ho má v hrsti."

ATP několikrát vyjádřila obavy o ztrátu důvěryhodnosti mužského tenisu. V minulém roce potrestala mimo jiné pět italských tenistů za nedovolené sázení na zápasy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy