Vztyčená pěst, poklek na koleno. Američtí sportovci dostali za politická gesta tresty

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 8. 2019 11:52
Šermíř Race Imboden a atletka Gwen Berryová dostali od Amerického olympijského výboru roční podmínku za protesty na stupních vítězů na nedávných Panamerických hrách v Limě. Jeden z nejlepších světových fleretistů Imboden během americké hymny poklekl na jedno koleno, kladivářka Berryová zase ve známém protestním gestu zvedla paži s rukou v pěst.

Oba politickými vyjádřeními podle agentury Reuters porušili smlouvu, kterou američtí sportovci podepisují před mezinárodními akcemi. Imboden i Berryová se vyhnuli bezprostřednímu trestu, dostali ale zkušební dobu na 12 měsíců.

"To znamená, že by vám hrozily mnohem přísnější tresty, pokud byste se dopustili dalšího porušení našich pravidel chování," napsala v dopise oběma sportovcům šéfka Amerického olympijského a paralympijského výboru USA Sarah Hirshlandová.

Znění dopisu získala americká média. Ta ho interpretují jako jasné varování ostatním sportovcům, aby se vyvarovali i s výhledem na olympijské hry v Tokiu politicky motivovaných gest.

Bronzový olympijský medailista a mistr světa v družstvech Imboden po vyhlášení vítězů v Limě uvedl, že protestoval mimo jiné proti "rasismu, držení zbraní, krutému zacházení s imigranty a prezidentovi, který rozsévá nenávist".

Americká rekordmanka v hodu kladivem Berryová chtěla upozornit na "bezpráví a prezidenta, který to jen zhoršuje".

Pokleknutí při hymně jako protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě proslavil v roce 2016 tehdejší quarterback týmu San Francisco 49ers Colin Kaepernick.

Zaťatá pěst Berryové zase připomněla zřejmě nejslavnější politické gesto v olympijské historii, které udělali američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos na stupních vítězů po závodě na 200 m v Mexiku v roce 1968.

 

Právě se děje

Další zprávy