Druhy lukostřelby
Terčová lukostřelba je olympijským sportem. Střílí se do desetikruhového terče o průměru 122 cm na vzdálenost 70m. Soutěže probíhají buď v halách na vzdálenostech 25 a 18m, nebo venku v dráhách na vzdálenostech 90, 70, 60, 50 a 30m. Vyvrcholením soutěží jsou vyřazovací souboje nejlepších závodníků.
Terénní lukostřelba se uskutečňuje na několikakilometrovém soutěžním okruhu se známými i neznámými vzdálenostmi k jednotlivým terčům, kterých je celkem 12 anebo 24 o průměrech 20, 40, 60, 80cm. Terče jsou rozmístěny po okruhu tak, aby se co nejlépe využilo přírodních rozmanitostí terénu a optického klamu.
Lovecká(též 3D) lukostřelba se praktikuje jako pomyslný lov lukem, a to ve formě střelby na figuríny zvěře.
Lukostřelecký biatlon (též skiarc) je nejnovější disciplína střelby z luku. Lukostřelba na lyžích se koná na čtyřkilometrovém okruhu, závodníci jej běží s lukem na zádech několikrát a v každém kole odstřílí sadu šípů na vzdálenost 18m. Je to jediná lukostřelecká soutěž, která se hodnotí na výsledný čas.
Dálková lukostřelba (též lukostřelecké lety) sestává s několika sad šípů vystřelených jedním určeným směrem do dálky, započítává se nejdelší vzdálenost dopadu šípu od střeliště.
Vlajková lukostřelba využívá jako cíle barevně výrazného trojúhelníkového praporu, který je připevněn na kulatou žerď. Ta je pevně kolmo upevněna do ornice jako střed terčeo průměru 15m. Nejvyužívanějšími vzdálenostmi pro závody jsou délky 125m a 150m.
Extrémní lukostřelba se může provozovat při raftingu, skutečným lovem především americké a africké zvěře a nebo z klusem, cvalem či tryskem se pohybujícího koně.
Zdroj: www.lukostrelba.kvalitne.cz
Po odstřílení základní sestavy příjemně překvapil junior Jan Vožech. Ten je poprvé na velké mezinárodní akci, přesto si počínal velice zdatně. Po první polovině juniorského kvalifikačního závodu mu s 291 body patřilo průběžně třetí místo. Nakonec obsadil celkovým nástřelem 575 bodů desátou příčku v kvalifikaci.
To znamenalo podstatné zlepšení jeho osobního rekordu a velký příslib pro první eliminační utkání s třiadvacátým Rusem Bělovem, který měl nástřel 562 bodů. Jenže právě tento ruský reprezentant zastavil hned v prvním eliminačním duelu Vožecha a poslal ho předčasně z MS domů.
Juniorským MS v halové lukostřelbě se v Tureckém Izmiru stal Ukrajinec Senjuk, který ve finále udolal Rusa Shakirova. Bronzovou medaili vystřílel Američan Tedford, který porazil Rusa Bělova.
"Nutno si ovšem uvědomit, že je to Honzova světová premiéra a zkušenosti teprve sbírá," upozorňuje předseda technicko-metodické komise Českého lukostřeleckého svazu (ČLS) František Hegedüs. "Soupeř Honzy Vožecha byl daleko mezinárodně zkušenější, ostřílenější. Nicméně systémový pohled na čtvrtfinalisty je výmluvný: všichni pocházejí ze zemí s až pětkrát širší lukostřeleckou základnou závodníků než v ČR, a to se na výsledcích reprezentantů těchto zemí musí projevit," dodává.
Klání v Izmiru však nebylo pro ČLS prioritou. Soustředí se především na letošní MS v Lipsku ve venkovní lukostřelbě, kde by se měla odehrávat kvalifikace v družstvech na olympijské hry v roce 2008 v Pekingu.
Turecký boom
Turecko jako pořadatel neponechalo nic náhodě. Lukostřelecký sport zde prožívá velký boom. Předseda mezinárodní federace FITA je ostatně Turek - Dr.Ugur Erdener. Pro šampionát dokázal sehnat velké sponzory jako Turkish Aeroline či Kia Motors.
Předseda Turecké lukostřelecké federace Abdullah Topaloglu zase sliboval přímý televizní přenos z finálových bojů. Ve své zdravici vyzvednul pohostinost města Izmir i vybavenost dějiště a nezapomněl dodat, že se jedná o domov antického spisovatele Homéra.
Česká lukostřelba na vzestupu?
Podobný boom jako v Turecku zažívá podle slov předsedy ČLS Zdeňka Horáčka i podle Hegedüse i Česká republika.
"Česká lukostřelba je v posledních letech na vzestupu a to jak v růstu členské základny, tak zejména v prosazování se v mezinárodním měřítku u juniorských kategorií. Rozšiřuje se počet oddílů a klubů," pochvaluje si Horáček. V minulých letech prý výkonnost brzdila absence kvalitního náčiní. To je již teď minulostí.
Rozhovor se Zdeňkem Horáčkem čtěte zde
ČLS se nyní věnuje směrem k Pekingu 2008 především rozvoji olympijské lukostřelby, kde sází na práci s mládeží. Podle Hegedüse však stále chybí tréninková mládežnická centra.
Přesto zájem mladých o lukostřelbu roste. "Je to dáno dostupností lukostřeleckého náčiní a zvýšeným počtem trenérů," vysvětluje Hegedüs. Členská základna ČLS nyní čítá kolem 1000 lidí, výkonnostních závodníků jsou řádově stovky.
Československo mívalo medaile
Olympijská medaile bude Čechům minimálně do LOH 2008 chybět. Nejblíže jí byla Zdeňka Rousková, čtvrtá na OH 1980 v Moskvě. Ze světových šampionátů však má tehdejší Československo celou řadu cenných kovů. Na tři bronzové z let 1934 a 1935 navázala zlaty na MS 1936 pořádaném v Praze družstva mužů i žen.
V následujících dvaceti letech přivezlo mužské družstvo ještě další tři zlaté, jedno stříbro a tři bronzy, ženské družstvo pak zlato, dvě stříbra a bronz. Českoslovesnko má také jednoho mistra světa Františka Hadaše z roku 1938. Ten ještě v roce 1949 přidal stříbro a Božena Deptová v roce 1961 bronz.
V roce 1982 zazářil na mistrovství Evropy Tomáš Tóth, když vystřílel zlato a stříbro. Od té doby bylo úspěchů poskrovnu. Nyní se však zdá, že se hlasitěji hlásí o slovo nová generace.
Vloni obsadil na MS v terénní lukostřelbě junior Michal Šot druhou příčku, juniorka Eva Spálenková na MS v terčové (tedy olympijské) lukostřelbě 8. příčku.
Nezájem o luky a šípy
Česká lukostřelba naráží na malý zájem diváků, médií i sponzorů. ČLS se snaží veřejnosti tento sport co nejvíce přiblížit a zatraktivnit. Po kvalifikaci se závodí napínavou a nemilosrdnou vyřazovací metodou (první s posledním, atd.), soutěže v terénní lukostřelbě probíhají na malebných a navštěvovaných místech na českých hradech či zámcích.
Česká republika si však může jen nechat zdát o zájmu a nadšení, jakému se tento sport těší v Jižní Koreji, velmoci mezi lukostřelci, popřípadě v Číně.
František Hegedüs přidává ještě jednu exotickou zkušenost: "I pro mě bylo překvapující zjištění poslední doby, že ve středoamerickém Salvadoru je lukostřelba sport číslo jedna a běžné jsou návštěvy pěti až deseti tisíc diváků.