Vlhové se rozpadá tým. Po olympijské sezoně končí servismani i fyzioterapeutka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 4. 2022 13:31
Byla to další úspěšná sezona, ale opět se musí loučit s částí týmu. Zatímco po zisku velkého křišťálového glóbu odešel před rokem od slovenské lyžařky Petry Vlhové hlavní trenér, po letošním triumfu na olympijských hrách hledá nové servismany a fyzioterapeutku.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

Loni na jaře to byl po vítězství ve Světovém poháru velký šok. S týmem slovenské sportovní superstar se rozloučil hlavní trenér Ital Livio Magoni. Navíc se o Vlhové v některých rozhovorech nevyjadřoval zrovna uctivě. Místo něj přišel Švýcar Mauro Pini.

"Jsem s ním moc spokojená, nemohla jsem udělat lepší rozhodnutí, je to úžasný člověk," citoval deník Sme rodačku z Liptovského Mikuláše. 

I s novým koučem zvládla Vlhová sezonu skvěle, do poslední chvíle se držela v naději na obhajobu velkého glóbu, z olympijských her si přivezla slalomářské zlato. Přesto přicházejí v týmu opět změny. Končí dva servismani a fyzioterapeutka. 

Jejich důvody pro odchod jsou různé: jiné pracovní nabídky i touha trávit více času s rodinou. "Je třeba jim poděkovat. Teď musíme najít lidi, kteří přesně zapadnou do týmu. Servisman je stejně důležitý jako trenér, všichni musí pochopit, že se všechno podřizuje Petře," nechal se slyšet Pini.

Kdo by se bál, že po vítězství ve Světovém poháru a olympijském zlatu už Slovenka nebude mít motivaci do dalších sezon, ten by se mýlil. A příští rok je navíc na programu mistrovství světa v Méribelu. 

"Je mi 26 let, pořád můžu jezdit na vrcholové úrovni. Vždycky, když něčeho dosáhnu, ptám se sama sebe, co dál. Teď jsou mojí motivací úspěchy, které ještě na kontě nemám," naznačila, že jí chybí zlato ze slalomu na šampionátu. 

Po náročné olympijské sezoně si ale potřebuje odpočinout. Energii nabrala i při show s fanoušky v Liptovském Mikuláši, kterou absolvovala minulý týden a kam se přišly podívat stovky lidí.

"Teď pojedu na dovolenou. Budu celý duben relaxovat a uvidíme, co to se mnou udělá. Pokud i po měsíci ve mně bude při pomyšlení na lyžování přetrvávat pocit 'Bože, už zase…', tak pořád nemá cenu začínat s přípravou," prozradila Vlhová, jak bude nastavovat další program.

Destinaci, kam si pojede odpočinout, Slovenka sice fanouškům neodhalila, co tam bude dělat, ale netají.

"Minulý rok jsem se začala s přáteli potápět, takže bych si chtěla udělat potápěčský kurz a tím si zpříjemnit dovolenou," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy