Praha - Dva týdny volna a pak zahájení přípravy na olympijskou sezonu. Takový program má po mistrovství světa krasobruslař Tomáš Verner, jak to v úterý prozradil na tiskové konferenci.
Čtvrtým místem v Los Angeles se sice po dvou výpadcích vrátil do světové špičky, ale vysněná medaile ze světové scény mu znovu unikla.
S výjimkou exhibice Králové ledové arény, která ho čeká příští týden, tak asi na měsíc odloží brusle. Už předtím ale zahájí suchou přípravu, kondici bude nabírat mimo jiné běháním a jízdou na kole.
Čtěte také: Verner měl na dosah medaili. Nakonec ale skončil čtvrtý
„V červnu odletím do Kanady skládat nové programy, pak se vrátím na den domů a pojedu do Oberstdorfu. Během letní přípravy budu i ve Finsku, Švédsku, Norsku a tak dále, abych neupadl do nějakého stereotypu," popsal Verner svůj další program po příletu z MS.
Ve Vancouveru by se rád představil se zbrusu novými jízdami. Jisté to je minimálně u krátkého programu, který už letos jel druhou sezonu. O tom novém má poměrně konkrétní představu.
"Už mám vybranou hudbu, ale nebudu ji prozrazovat. Chci ho jet se čtverákem, protože kdyby nebyl, tak by to byl krok zpátky, a já nechci chodit zpátky," uvedl.
Podle tabulek jsem nejlepší, říká
Čeká ho hledání nového motivu pro volnou jízdu, ale není vyloučené, že se po dohodě s trenéry a choreografy rozhodne jen pozměnit tu letošní.
"Je pravda, že když se jízda jezdí druhý rok, tak si k ní člověk najde lepší cestu, víc ji zažije a je v ní jistější. Ale z mého pohledu je důležitější být zase inovativní a něčím výjimečný," uvažoval.
Počítá s tím, že v nové sezoně bude aplikovat stejný model tréninku, jaký se mu osvědčil před mistrovstvím světa. Každý den tak hodlá jezdit volnou jízdu i krátký program.
"Tahle tréninková metoda něco přinesla, rozdíl mezi mistrovstvím Evropy a mistrovstvím světa byl markantní. Jestli ji použiji po celý rok, tak bych mohl být na olympijské hry připravený lépe než moji soupeři, což mám v plánu," řekl dvaadvacetiletý krasobruslař.
Fakt, že by to ale mohlo vést k přetrénování, si nepřipouští.
Přečtěte si také: Verner po finále: Dokázal jsem, že patřím mezi nejlepší
"První dva týdny jsem byl zahlcený, unavený, dělal jsem chyby a pro tělo to bylo náročné, ale pak jsem se adaptoval. Nebyla to fyzická, ale spíš mentální záležitost. Vědět, že volná jízda není něco, z čeho bych musel mít strach. Respekt ano, ale ne strach," vysvětlil.
Před závody si nerad veřejně stanovuje konkrétní cíle a nechce tak dělat ani s výhledem na olympiádu.
"Můžu jen naznačit. Podle světových tabulek jsem nejlepší bruslař na světě. Pořád se pohybuji mezi nejlepšími a skoro všichni už si alespoň jednu medaili urvali, jenom já ne. Konkrétnější nebudu," podotkl.
I když už na mistrovství světa závod psychicky zvládl a vrátil se mezi elitu, spolupráce s psychologem se nevzdává.
"S psychologem jsem nespolupracoval jen na práci na ledě. Pomáhá mi uspořádat i můj osobní život a na tom je práce jako na kostele," dodal na závěr Verner.