Vaverka vyměnil snowboard za lyže. Ukáže se na nich i na OH?

8. 12. 2014 10:49
Tomáš Vaverka místo snowboardových závodů absolvoval lyžařské. A splnil klasifikaci
Tomáš Vaverka (český paralympionik)
Tomáš Vaverka (český paralympionik) | Foto: Martin Malý

Praha - V březnu letošního roku na paralympiádě v Soči obsadil páté místo ve snowboardcrossu. Byl to úspěch, vždyť lepšího výsledku žádný Čech nedosáhl.

O tři čtvrtě roku později se představí na Pitztalu v obřím slamomu, ovšem nikoliv na "prkně", ale na lyžích. Z Tomáše Vaverky se totiž kvůli potížím s klasifikací na snowboard stal, možná jen dočasně, lyžař.

Na snowboard až za rok

Přerod začal už před pár týdny, konkrétně v pondělí 17. listopadu. V Česku vrcholily oslavy 25. výročí sametové revoluce, ale Tomáš Vaverka musel na autobus směr Nizozemsko. Následující den ho totiž v Landgraafu čekala klasifikace. A právě cesta tam kuriózně hrála důležitou roli.

„Po neúspěšné klasifikaci jsem se od doktora Živného telefonem dozvěděl, že podmínky po únavné cestě nejsou pro měření spasticity zrovna ideální. V takové situaci nemělo smysl podstupovat náhradní pokus, přestože další příležitost na našem kontinentu bude až za rok,“ vysvětluje pražský rodák, který tak nebude moci v této sezoně závodit ve své oblíbené disciplíně.

Pozitivní část příběhu ale začala hned vzápětí, protože úspěšný paralympionik v Nizozemsku zavzpomínal na svoje dětství a podstoupil na místě klasifikaci pro alpské lyžování. A prošel jí, protože se posuzuje podle jiných pravidel. „V budoucnu to možná bude podobné, ale nyní má snowboardová sekce vlastní klasifikační pravidla,“ poznamenává vyznavač (nejenom) zimních sportů.

Vaverka: Nečekám zázraky

Vaverku po tomto pozoruhodném sledu událostí čeká v sezoně převážně soutěžení na lyžích, a tak co nevidět vyrazí se sportovním klubem Jedličkova ústavu na krátké soustředění, protože už o druhém prosincovém víkendu ho čekají závody na pitztalském ledovci v Rakousku.

„Nečekám od toho žádný zázrak. Chtěl bych ty závody především zažít na vlastní kůži. Těch, na které se mohu bez bodů přihlásit, není mnoho. Snad nebudu poslední, parádní by bylo, kdyby se mi podařilo vyjet body pro účast v závodech evropského poháru. Teprve pak bych mohl pomýšlet na závody s těmi nejlepšími,“ svěřuje se na prahu nové kariéry.

Snowboarding pro něj ovšem zůstává odvětvím číslo jedna. „Mým hlavním cílem je paralympiáda v Koreji,“ říká, aniž by sám tušil, jestli si v Pchjongčchangu 2018 zasoutěží na lyžích a nebo snowboardu.

Více o paralympijském sportu čtěte na webu paralympic.cz zde.

 

Právě se děje

Další zprávy