V Oslu se roztáčí ruleta Zlaté ligy

SportPlus, ČTK
14. 6. 2007 10:30
Oslo - Milionový jackpot v dolarech opět přilákal na mítinky Zlaté ligy absolutní světovou špičku.
Atletický boj o zlatý poklad začíná.
Atletický boj o zlatý poklad začíná. | Foto: Reuters

FAKTA ZLATÉ LIGY

Disciplíny:

Muži: 100 m, 1500 m, 110 m př., trojskok, oštěp.

Ženy: 100 m, 400 m, 100 m př., výška, tyč.

Program:

15. června - Oslo, 6. července - Paříž, 13. července - Řím, 7. září - Curych, 14. září - Brusel, 16. září - Berlín.

První díl seriálu se koná v pátek v Oslu, kde atleti mohou udělat první ze šesti kroků potřebných k tomu, aby získali podíl z pohádkové odměny.

Úvodního závodu se zúčastní také česká rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová.

  • Vše o hvězdném mítinku Zlatá tretra
    Ostravský mítink se zařadil mezi prestižní akce světové atletiky. Speciál internetového deníku Aktuálně.cz vás - mediálního partnera Zlaté tretry - vás provede po největších vrcholech mítinku i abecedou jeho hvězd.

"Vrcholy norského mítinku by měly být snahy Isinbajevové v tyči, běh Defaové na 5000 m, Powella na 100 m a samozřejmě i všechny disciplíny, kde jde o jackpot," předpovídá pro Aktuálně.cz  manažer Romana Šebrleho Alfons Juck.

Aby vedení mezinárodní federace IAAF mohlo milion rozdělit, musí atlet ve vybraných disciplínách vyhrát všechny závody.

Po Oslu se 6. července koná mítink v Paříži, o týden později následuje Řím, tradiční závod v Curychu je po mistrovství světa v Ósace 7. září, týden nato se bude závodit v Bruselu. Finále se uskuteční v neděli 16. září v Berlíně, jen dva dny po Bruselu.

Jak se bude porcovat poklad?

Oproti loňskému modelu je prémiový systém trochu pozměněn. Pouze v případě, že by se nikomu nepodařilo vyhrát šestkrát, polovinu z jackpotu si rozdělí atleti s pěti vítězstvími.

Loni si pětinásobní vítězové dělili polovinu jackpotu bez ohledu na množství vítězů celého milionu. Podmínkou k získání odměny je účast ve Světovém atletickém finále ve Stuttgartu 22. a 23. září.

Letos je do Zlaté ligy zařazen opět běh na sto metrů, který loni pokaždé vyhrál světový rekordman Asafa Powell. Jamajčan se upsal všem mítinkům také letos a bude jedním z adeptů na jackpot. Velkým soupeřem mu bude vedoucí muž tabulek Američan Walter Dix.

Muži budou dále soupeřit o velké peníze v bězích na 1500 m a 110 m překážek, v trojskoku a oštěpu.

V pěti ženských disciplínách je i skok o tyči a tudíž také fenomenální světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska. Ale i ona bude mít novou soupeřku - Jennifer Stuczynskou z USA, která letos už skočila 488 cm a má tři nejlepší výkony roku.

Dalšími disciplínami jsou běhy na 100 m, 400 m a 100 m překážek a skok do výšky.

Sebevědomý Powell

Loni vedle Powella vyhráli všechny mítinky také čtyřstovkaři z USA Jeremy Wariner a Sanya Richardsová, která bude mít šanci i letos. Jen jednou prohráli vytrvalci Tiruneš Dibabaová a Kenenisa Bekele z Etiopie, stejně jako dálkař Irving Saladino z Panamy.

"Jsem připraven, chci získat jackpot a vyhrát mistrovství světa," nechal se slyšet Powell, který na první velkou zlatou medaili v kariéře stále čeká. Stejné cíle má v sezoně také Isinbajevová.

"Zaměřím se na tuto sérii a chci také další světové rekordy," prohlásila Ruska, která by měla letos startovat i na Zlaté tretře v Ostravě.

Jamajčan Asafa Powell, podílník loňského pokladu, je favoritem i letos. Sebevědomím nešetří.
Jamajčan Asafa Powell, podílník loňského pokladu, je favoritem i letos. Sebevědomím nešetří. | Foto: Reuters

"Aktuální úroveň je blízká, organizačně se snažíme být progresivnější v některých novinkách. Samozřejmě že Bislett Games mají výrazně bohatší historii a tradici. Patří totiž k nejklasičtějším mítinkům atletické historie," srovnává podniky v Oslu a v Ostravě Juck.

Skvělé obsazení v Oslu bude mít výška žen s Kajsou Bergqvistovou ze Švédska, Belgičankou Tiou Hellebautovou, Chorvatkou Blankou Vlašičovou a Ruskami Jelenou Slesarenkovou a Annou Čičerovovou. Skákat bude také švédská sedmibojařka Carolina Klüftová.

Mezi muži budou oštěpem házet Andreas Thorkildsen z Norska i Fin Tero Pitkämäki.

Kromě toho, že má Oslo dlouhou atletickou tradici má i své osobité kouzlo. "Je tu nejmenší stadion v sérii Golden League, ale když vyjde nádherný severský letní večer s dlouhým slunkem, tak je tu skvělá atmosféra, hlavně na středních a dlouhých bězích," líčí Alfons Juck.

Nejhezčí zážitek z místního oválu má ještě z roku 1993, když tu Keňan Yobes Ondieki zaběhl jako první 10 000 m pod 27 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy