V Evropské lize prohrály basketbalistky USK i Brno

11. 1. 2012 21:55
Brňanky podlehly Krakovu, USK Valencii
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Attila Racek

Krakov - Basketbalistky Friska Brno prohrály v 11. kole Evropské ligy v Krakově s vedoucím týmem skupiny C Wislou 64:80. České vicemistryně, které už nemají naději na postup, zůstaly s jedním vítězstvím na posledním místě tabulky. O výsledku rozhodla druhá čtvrtina, kterou Wisla vyhrála rozdílem deseti bodů.

"Podali jsme jeden z nejlepších výkonů v letošním ročníku Evropské ligy na hřištích soupeřek. Dokázali jsme s favorizovaným domácím týmem držet i v oslabeném složení vyrovnanou partii," uvedl trenér Jan Bobrovský.

Svůj zatím jediný úspěch v letošním ročníku soutěže vybojovaly Brňanky začátkem listopadu na domácí půdě právě proti Wisle. V úvodu zápasu svitla svěřenkyním Jana Bobrovského naděje, že by mohly úspěch zopakovat. Po úvodním koši Hejdové byly favorizovaným domácím basketbalistkám více než vyrovnanými soupeřkami. Udržovaly si tří až čtyřbodový náskok a první čtvrtinu vyhrály 17:16. Ve druhé jejich naděje na slibný výsledek rychle zhasla.

Wisla přitvrdila hru v obraně a do svého herního rejstříku zařadila i rychlé protiútoky. I když zakončení domácích basketbalistek nebylo nejpřesnější, dokázaly odražené míče lépe doskakovat.

V týmu hostů stačily střelecky pouze Hejdová s 10 body a americká rozehrávačka Thomasová, která zaznamenala o bod méně. Brňanky pokulhávaly hlavně v doskakování. Při absenci americké pivotky Robinsonové, se kterou vedení předčasně ukončilo kontrakt, chyběla typicky podkošová hráčka. V doskocích přehrála Wisla v prvním poločase soupeře v poměru 23:10.

"Měli jsme problémy uhlídat podkošové hráčky soupeřek, které měly výškovou převahu. V ostatních činnostech jsme ale stačili držet krok," poznamenal brněnský kouč.

Ve druhém poločase opět Brňanky srovnaly krok, střelecky se chytily zejména Abdiová s Peckovou. Frisco odehrálo celý zápas v šesti. Bez střídání vydrželo na palubovce kvarteto Thomasová, Hejdová, Abdiová a Pecková.

"Cením si taktického výkonu našeho týmu. Hráčky věděly, kdy podržet míč a naopak kdy zaútočit. V závěru jsme ztratili částečně koncentraci, ale vzhledem ke složení týmu je tento výsledek velmi dobrý," pochválil své svěřenkyně Bobrovský.

USK nestačilo na favorizovanou Valencii

V Evropské lize se nedařilo ani basketbalistkám USK Praha, jež prohrály v domácím utkání s favorizovanou Valencií 70:81.

K šesti výhrám si připsaly pátou porážku a zkomplikovaly si boj s Bourges o čtvrtou příčku znamenající přímý postup do dalších bojů. Valencie oplatila USK porážku z prvního duelu 59:67.

Domácí basketbalistky soupeře zaskočily podobně jako ve Valencii, když po vyrovnaném úvodu v závěru první čtvrtiny odskočily na 10 bodů. Pomohlo jim i to, že hostující kouč stáhl ze hry obě pivotky Lyttleovou a Waltersovou, které do té doby zaznamenaly většinu bodů. Především však hráčky zářily v útoku, kde předváděly pohledné kombinace, průniky do koše i přesnou střelbu.

Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V úvodu druhé části však začala úřadovat dominantní pivotka Yacoubouová, která dělala domácí obraně velké problémy a rychle nasbírala devět bodů. Když se k ní přidala i Američanka Mooreová, byl stav znovu vyrovnaný. USK však mělo stále lehce navrch a do šaten jej vyprovázel nadšený potlesk fanoušků.

Ve druhé půli zaznamenala rychlých sedm bodů do té doby neviditelná bývalá nejužitečnější hráčka WNBA Jacksonová a Valencie v kombinaci s chybami USK v útoku mírně odskočila. V dresu Pražanek se na chvíli přestalo dařit Evě Vítečkové, kterou důsledně bránila reprezentační spoluhráčka Jana Veselá.

Jednou na ni zapomněla a hned to Vítečková potrestala trojkou, kterou vrátila USK vedení 52:51. To však bylo naposledy. Hned vzápětí Veselá odpověděla rovněž trojkou a odstartovala devítibodovou šňůru, která stála u zrodu výhry Valencie.

V poslední části nervózní hráčky USK už na zvrat neměly síly ani přesnost a Valencie si v klidu pohlídala devátou výhru. Nejlepší střelkyní hostů byla se 14 body Yacoubouová, Veselá se na výhře podílela pěti body. Za USK si 17 bodů připsala Vítečková.

Utkání Evropské ligy basketbalistek - 11. kolo:

Skupina C:

Wisla Krakov - Frisco Brno 80:64 (16:17, 39:30, 61:49)

Nejvíce bodů: Powellová 19, Kobrynová 16, Bjelicová 11, De Mondtová 10 - Abdiová 17, Hejdová 15, Pecková 12, Thomasová 11. Rozhodčí: Aunkrogers (Lot.), Hilke (Fin.), Serhalic (Švéd.). Trestné hody: 13/7 - 12/7. Fauly: 12:15. Trojky: 7:7.

Košice - Taranto 68:56, Rivas Madrid - Montpellier 82:63.

Skupina A:

ZVVZ USK Praha - Valencie 70:81 (29:19, 44:41, 54:62)

Nejvíce bodů: Vítečková 17, F. Eldebrinková 13, Miltonová-Jonesová 12, Elhotová a Montaňanová po 8 - Yacoubouová14, Lyttleová 12, Murphyová 11, Mooreová 10. Trestné hody: 19/15 - 17/9. Fauly: 16:20. Trojky: 3:4.

Kaunas - Jekatěrinburg 56:88, Bourges - Gdyně 65:49, Galatasaray Istanbul - Györ 99:46.

1. Valencie 11 9 2 842:661 20
2. Galatasaray Istanbul 11 9 2 878:759 20
3. Jekatěrinburg 11 8 3 835:690 19
4. USK Praha 11 6 5 792:777 17
5. Bourges 11 6 5 736:730 17
6. Gdyně 11 2 9 767:865 13
7. Kaunas 11 2 9 713:890 13
8. Györ 11 2 9 723:914 13