Dá se říct, že americká vláda nad světovým basketbalem trvá nejdéle v historii. Od roku 2008 čítá tři olympijská zlata a dva triumfy na mistrovství, což je historicky ojedinělá kombinace.
Přibývají ovšem náznaky, že pozlacená jízda může brzy skončit.
Nejdřív kouč Spojených států Gregg Popovich zjistil, že megahvězdy turnaj v osmi čínských městech příliš neláká. Pozvánku odřekli James Harden, Anthony Davis nebo Damian Lillard.
Největší hvězdou mančaftu je nakonec Kemba Walker, což značí, že o Dream Teamu tentokrát nemůže být řeč. Server The Ringer se stejně jako jiná média ptá: "Je tohle nejhorší americký výběr v moderní historii?"
Na palčivou otázku tak trochu odpovídá fakt, že největší hvězdou v Číně nebude Američan. Větší renomé než Walker mají Řek Jannis Antetokunmpo, aktuálně nejužitečnější hráč NBA, i Srb Nikola Jokič. A jestli v nějakém týmovém sportu záleží na jednotlivci, tak právě v basketbalu.
Že rozložení sil je jiné než obvykle, naznačila příprava, ve které Spojené státy podlehly Austrálii o čtyři body. Aby s hráči NBA padly na mezinárodní scéně, to se nestalo skoro 13 let. Skončila neuvěřitelná šňůra 78 výher. Dravá konkurence rázem ucítila krev.
Skupinku vyzyvatelů vede Srbsko, spoléhá na čtyři posily z NBA včetně Jokiče. Spokojený kouč Saša Djordjevič tak hýří sebevědomím. Domácí televizní stanici řekl: "Na Američany nemyslím nějak extra. Na turnaji je hodně kvalitních týmů - Řecko, Rusko, Francie, Argentina, Kanada, Brazílie, Španělsko."
"Ať USA hrají svůj basketbal, my učiníme totéž. A jestli na sebe narazíme, pomáhej jim Bůh."
Amerického trenéra Popoviche nechala odvážná slova v klidu. "Moc se tím nezabývám. Dělám tuhle práci už dost dlouho," spustil. "Saša je každopádně skvělý kouč. Hodně soutěživý a úspěšný. V Evropě se ještě jako hráč stal hrdinou. Není pochyb o tom, že Srbsko má sakra dobré mužstvo. Chce vyhrát stejně jako my. A stejně jako ostatní na turnaji. Lidé pořád budou mluvit, ale zrovna tohle není něco, na co bych odpovídal."
Slovní přestřelku si odpustili také Popovichovi svěřenci, označovaní za neobvykle slabou partu.
"Nezajímá nás to," reagoval na negativní humbuk rozehrávač Walker. "Jsme tady, protože chceme reprezentovat. Že nám někdo nevěří, bereme jako motivaci. Máme kluky, kterým nevadí pozice outsiderů. Jsme hladoví a půjdeme vyhrát zlato."
Tým za čtyři miliardy
Američané jsou navzdory Djordjevičovým výrokům stále hlavními favority na titul, vždyť jejich kádr má hodnotu téměř 171 milionů dolarů (v přepočtu zhruba čtyři miliardy korun). Tato částka by například stačila na zaplacení hokejistů dvou špičkových klubů NHL.
Další srovnání - platy amerických basketbalistů z her v Riu 2016 daly dohromady 182 milionů, tedy jen o něco málo vyšší částku. Nutno však dodat, že tento součet převyšoval tehdejší platový strop NBA asi dvaapůlkrát. Dnešní sestava je nad aktuálním limitem jedenapůlkrát.
Počítání s platovým stropem rovněž prozrazuje, že Walker a spol. jsou zhruba stejně hodnotní jako americký kádr ze zlatého šampionátu 2014.
Debaty, jestli jsou Spojené státy senzační, nebo "jen" výborné, nemusí řešit Češi, kteří tak jako tak zůstávají jasnými outsidery. Až 1. září proti hvězdám NBA vyběhnou, čeká je v obnovené premiéře na mistrovství světa především unikátní zážitek. Většina sázkových kanceláří na výhru Američanů ani nevypsala kurz.
"Zůstávají naprostými favority a my k tomu tak musíme přistupovat," prohlásil český lídr Tomáš Satoranský. "Na druhé straně se nesmíme ničeho zaleknout. Je vidět, že se s nimi dá hrát víc než v minulých letech, kdy drtili protivníky o šedesát bodů."