Sain Etienne - Šéfové Tour de France letos otočili tradiční kombinaci hor a peloton tak nejprve vjede do Alp a až potom do Pyrenejí, což je podle Romana Kreuzigera obvykle náročnější varianta.
V Alpách se peloton tentokrát „ohřeje“ jen dva dny, první skutečnou etapou v nejvyšším evropském pohoří je páteční, třináctá, která odstartuje v Saint Etienne a po dvou stech kilometrech vyvrcholí na vrcholu Chamrousse.
Na co se mohou fanoušci těšit a v jakém stavu je peloton před horským dvojbojem? To se dozvíte z následujícího článku.
Chamrousse teprve podruhé v Tour
Dnes bude na cyklisty na prvních 140 kilometrech čekat pouze jedna vrchařská prémie třetí kategorie, až poté se peloton skutečně dostane do hor. „Vstupní branou do Alp“ bude vrchol Col de Palaquit dlouhý 14 kilometrů s průměrným sklonem 6,1 % a až dvanácti procentními pasážemi, jehož vrchol je 45 kilometrů před cílem.
To nejlepší ale na závodníky bude teprve čekat, finále totiž obstará výjezd do lyžařského střediska Chamrousse dlouhý 18,2 kilometrů s průměrným sklonem 7,3 % opět s až dvanácti procentními pasážemi.
Právě Chamrousse umístěné v nadmořské výšce 1730 metrů hostilo soutěže alpských lyžařů na OH v Grenoblu 1968 a domácí Jean-Claude Killy zde vybojoval tři zlaté medaile.
Cílový kopec bude první horskou prémií klasifikovanou jako „mimo kategorie“ (HC) v letošním ročníku „Staré dámy“, v jejímž itineráři se objevil zatím pouze jednou, a to před dlouhými třinácti lety, kdy se zde jela horská časovka, v níž zvítězil Lance Armstrong.
Ohrozí někdo Nibaliho?
Také tentokrát má Tour svého jasného krále. Ital Vincenzo Nibali bude hájit komfortní náskok dvou minut a 23 sekund na druhého Australana Richieho Porteho a vzhledem k tomu, v jaké formě do Francie přijel, si lze asi jen obtížně představit, že by jej někdo připravil o zisk titulu z poslední Grand Tour, kterou zatím nevyhrál. Jediným jeho rizikem je vlastně on sám a pak pochopitelně případné pády.
„Budeme se snažit kontrolovat závod, ale nebude to jednoduché, protože jsou tady stále soupeři, kteří se na mě budou snažit útočit. Zaměříme se na udržení žlutého dresu, a pokud bude šance získat nějaké vteřiny navíc, půjdu si pro ně,“ vyhlásil Nibali bojovně pro server cyclingews.com.
Ostatní jezdci Astany zatím pro svého lídra odvádějí znamenitou práci a Nibalimu navíc odpadá jeden soupeř za druhým. Po největších favoritech Froomovi s Contadorem odstoupil i vítěz Dauphiné Andrew Talansky, Tejay van Garderen ztratil vinou hloupého pádu, Jürgen Van den Broeck zatím nemá nikterak oslnivou formu a mistra světa Ruie Costu trápí zánět průdušek, kvůli němuž se již propadl mimo první desítku.
Vyzyvatel? Španělský veterán Valverde
„Žraloka z Messiny“ by tak mělo ohrožovat především duo Alejandro Valverde - Porte a zřejmě i trojice Francouzů ve složení Romain Bardet, Thibault Pinot a Jean-Christophe Péraud.
Devětadvacetiletý rodák z Tasmánie a bývalý triatlet Porte má po odstoupení svého lídra Frooma jedinečnou šanci navázat na jiného bývalého triatleta, ještě před nedávnem sedminásobného vítěze „Staré dámy“ a posledního vítěze z Chamrousse. V etapě na La Planche des Belles Filles patřil k nejaktivnějším pronásledovatelům Nibaliho, uvidíme, zda to zopakuje i v Alpách.
Podle Porteho vyjádření pro týmový web to však vypadá, že se bude soustředit spíše na udržení pódia: „Myslím si, že to budou naprosto zásadní dva dny pro celkovou klasifikaci. Budu se snažit získat nějaký čas na kluky za mnou.“
To třetí Valverde, který na Porteho ztrácí 14 sekund, vnímá probíhající závod jako mimořádnou příležitost pro životní úspěch, jak je zřejmé z jeho vyjádření pro server velonews.com: „Jsem na pódiu a nechci jej ztratit, ale přemýšlím o větších cílech. Míříme do opravdu tvrdé části závodu. Nibali je silný, ale máme dobré nohy a tým se zlepšuje každým dnem.“
Tři Francouzi v TOP 10
Na čtyřech pozicích za Valverdem se seřadila skupina zmíněných tří Francouzů s Van Garderenem. Domácí vrchaři zatím vypadají velmi silně. Bardet s Pinotem jsou nyní jasní favorité v boji o bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let.
Prvně jmenovaný je excelentní vrchař, který letos prožívá skvělou sezonu a na Tour to potvrzuje. Pinot jakoby se zbavil strachu ve sjezdech, který jej stál dobré umístění v loňském ročníku, a bude rovněž bojovat o čelní pozice. A pozadu nezůstává ani zkušený Jean-Christophe Péraud, stříbrný medailista ze závodu horských kol na OH v Pekingu, který je zatím sedmý.
„Purito“ bude hájit puntíkatý dres
První alpská etapa bude důležitá také z hlediska boje o puntíkatý dres o nejlepšího vrchaře. Závodník totiž může získat až 59 bodů do této klasifikace. První cyklista v cíli získá díky zdvojnásobení dotace za cílový výjezd 40 bodů. Soutěž zatím vede Španěl Joaquim "Purito" Rodriguez s 51 body před Thomasem Voecklerem s 34 body. Už z těchto údajů je zřejmé, že následující etapa může pořadím výrazně zahýbat.
„Čekají nás dvě těžké etapy v Alpách, kde chci být vpředu,“ neskrývá ambice Rodriguez, se kterým to budou mít soupeři ve vrchařské klasifikaci velmi těžké. Moc lepších „horských blech“ přece jen na světě nejezdí.
Mistr obličejů a miláček francouzských fanoušků Voeckler se však rozhodně lacino nevzdá. Vždyť puntíkatý dres získal před dvěma lety a v paměti stále zůstává jeho strhující souboj o něj se Švédem Fredrikem Kessiakoffem.
Boj o „krále hor“ je však stále teprve na začátku a zasáhnout do něj může ještě spousta jezdců. Nebo ne a je stejně jako v souboji o žlutý a zelený dres (bodovací) už rozhodnuto?