Horskou etapu Tour uzmul Martínez před duem Němců. Roglič dál vede, Bernal se propadl

Aktualizováno 11. 9. 2020 22:47
Kolumbijský cyklista Daniel Martínez vyhrál 13. horskou etapu Tour de France. V závěrečném souboji porazil kolegu z úniku Lennarda Kämnu a připsal si premiérový úspěch na některém ze závodů Grand Tours. Vedení v celkovém pořadí si upevnil Slovinec Primož Roglič, který byl dnes v cíli s více než šestiminutovým mankem dvanáctý, nejlepší z uchazečů o žlutý dres.

Bývalý skokan na lyžích Roglič prokázal v souboji hlavních favoritů nejlepší aktuální formu. V jedné z nejnáročnějších etap letošního ročníku se sedmi těžkými stoupáními v Centrálním masivu setřásl v závěru všechny konkurenty s výjimkou krajana Tadeje Pogačara. Ten se posunul na průběžné druhé místo s odstupem 44 sekund.

Obhájce prvenství Egan Bernal v závěru Rogličovo tempo neudržel, ztratil na něho 38 sekund a celkově klesl na třetí příčku s už téměř minutovým odstupem. Manko nabrali i francouzští favorité Guillaume Martin a Romain Bardet, kteří vypadli z elitní desítky. Bardet, jenž během dne skončil na zemi, se nakonec po dojezdu a vyšetření v nemocnici rozhodl odstoupit kvůli otřesu mozku.

"Tour ještě neskončila, ještě se toho může hodně stát, ve hře je pořád spousta jezdců," řekl Roglič v cíli. "Nechci se ale rozptylovat dalšími jmény a srovnávat se s ostatními. Budu se dál soustředit jen na sebe," dodal vítěz loňské Vuelty.

Martínez s Kämnou dojeli tři kilometry před cílem v nájezdu do nejprudší pasáže Maximiliana Schachmanna, který jel v čele dlouho sólo. Na posledním kilometru už zbyli jen ve dvou a po několika testovacích nástupech se o rozhodující trhák pokusil 200 metrů před cílem Kämna. Martínez ale měl v závěru stoupání více sil a co cíle dospurtovat s náskokem čtyř sekund. Schachmann nakonec dojel třetí s odstupem 51 sekund.

Český cyklista Roman Kreuziger se držel v hlavním pelotonu a na 44. místě ztratil 18:24 minuty. Jan Hirt dojel s půlhodinovým mankem.

Tour de France dnes po pádu skončila pro Baukeho Mollemu, jenž po 12. etapě figuroval na průběžné 12. příčce. Jezdec stáje Trek-Segafredo si při karambolu zhruba v polovině etapy, do něhož se zapletl například i Bardet, zlomil zápěstí. Vyšetření v nemocnici potvrdilo frakturu vřetenní a loketní kosti i jedné ze zápěstních kůstek.

V sobotu má peloton před sebou 194 kilometrů dlouhou etapu s několika vrchařskými prémiemi včetně jednoho stoupání druhé kategorie. Cíl čeká cyklisty po sjezdu v Lyonu, fanoušci už ale v závěru nebudou mít k trati přístup. Rozhodli o tom pořadatelé vzhledem k tomu, že se Tour nyní přesouvá do regionů s vyšším výskytem a rizikem šíření koronaviru.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 13. etapa: Chatel-Guyon - Puy Mary (191,5 km):

1. Martínez (Kol./EF Pro Cycling) 5:01:47, 2. Kämna -4, 3. Schachmann (oba Něm./Bora-hansgrohe) -51, 4. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) -1:33, 5. Rolland (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) -1:42, 6. Edet (Fr./Cofidis) -1:53, 7. Geschke (Něm./CCC) -2:35, 8. Soler (Šp./Movistar) -2:43, 9. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -3:18, 10. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -3:52, …44. Kreuziger (ČR/NTT) -18:24, 127. Hirt (ČR/CCC) -30:01.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 56:34:35, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -44, 3. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) -59, 4. Urán (Kol./EF Pro Cycling) -1:10, 5. Quintana (Kol./Arkea-Samsic) -1:12, 6. López (Kol./Astana) -1:31, 7. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:42, 8. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -1:55, 9. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -2:06, 10. Mas (Šp./Movistar) -2:54, …89. Kreuziger -2:24:23, 92. Hirt -2:25:47.

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.