Slovinsko bere vše. Jezdci z malé země uchvátili Tour, baví živelným závoděním

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 9. 2020 10:31
Dvoumilionová balkánská země je na nohách a upírá zraky do Francie. Slovinští cyklisté Primož Roglič a Tadej Pogačar patřili mezi největší hvězdy prvního týdne Tour de France a v dalších etapách budou hájit přední příčky celkového pořadí.
Nejen Primož Roglič, ale také jeho krajan Tadej Pogačar (v popředí) pomýšlí na Tour hodně vysoko.
Nejen Primož Roglič, ale také jeho krajan Tadej Pogačar (v popředí) pomýšlí na Tour hodně vysoko. | Foto: Reuters

"Slovinsko bere vše," stojí v titulku k sestřihu nedělní deváté etapy na oficiálních webových stránkách Tour. Teprve 21letý Tadej Pogačar v závěru skvělého pyrenejského představení přespurtoval o devět let staršího krajana Primože Rogliče, Slovinci obsadili první dvě pozice.

Nebylo to poprvé, už ve čtvrté etapě a prvním horském dojezdu letošní "Staré dámy" byli v cíli nejrychleji tito dva borci, jen v obráceném pořadí. Ba co více, oba jsou po prvním týdnu v elitní desítce celkové klasifikace. Roglič na čele ve žlutém a Pogačar se ztrátou 44 sekund sedmý.

"Je to opravdu bláznivé," rozplýval se Pogačar po své první vyhrané etapě na Tour, v jejímž závěru spolu s ostatními dojel švýcarského uprchlíka Marca Hirschiho a v posledních metrech měl nejrychlejší nohy.

Pogačar přijížděl na Tour oficiálně jako dvorní pomocník Itala Fabia Arua coby lídra stáje UAE ze Spojených arabských emirátů, nicméně karta se brzy překlopila na jeho stranu. Nikoli nečekaně, protože zatímco Aru v posledních letech chřadne, slovinský mladík letí strmě vzhůru.

Vloni v pouhých 20 letech ovládl etapový podnik Kolem Kalifornie a stal se historicky nejmladším vítězem závodu z elitní kategorie World Tour.

Ještě více ohromil na Vueltě, své první akci z tria závodů Grand Tours, kde vyhrál tři horské etapy a celkově obsadil skvělé třetí místo. Za vítězem Rogličem a domácím nestorem Alejandrem Valverdem.

Po víkendu v Pyrenejích cítí Pogačar šanci na vynikající umístění i při své první účasti na Tour. "Samozřejmě přemýšlím o celkovém pořadí, proto jsem tady," prohlásil jasně. Na tento scénář je bezesporu připravený, byť před závodem mluvil o pomoci pro již odpadnuvšího Arua.

Dosavadní průběh Tour ho k nemalému sebevědomí opravňuje, protože nebýt zbytečné ztráty více než minuty v páteční větrné etapě, byl by na tom Pogačar ještě lépe. Místo sedmé příčky by šlapal nejlepším na paty.

Nicméně páteční nepříjemnost rodáka z Komendy nepoložila, v sobotu najel na největší favority bezmála 40 sekund a díky nedělní výhře shrábl cílový bonus deseti vteřin. Také vlivem Pogačarovy živelnosti je letošní Tour zatím mimořádně zábavná.

Sice nabral ztrátu, ale hned na další den se ji jal zlikvidovat. "Prostě jsem se snažil najet co nejvíce sekund, v závěru jsem potom závodil na plný plyn. Hra o celkové pořadí teprve odstartovala," nelámal si hlavu. 

Při souboji na vrchařské prémii v neděli zavadil o Rogličovo kolo a jen o fous se vyhnul pádu. "Byla to moje chyba. Myslel jsem, že jsou všichni za mnou, jenže Roglič mě zleva předjel. Byl jsem trochu neopatrný," přiznal Pogačar. Starší krajan se mu okamžitě sportovně omlouval a v dalším průběhu etapy pokračovali ve společné stíhací jízdě za Hirschim.

Kolize Pogačara a Rogliče z nedělní deváté etapy v Pyrenejích:

Pogačar vyhrál etapu na Tour jako nejmladší jezdec od roku 1993, kdy se ve Francii radoval 21letý Lance Armstrong. A zároveň jako druhý Slovinec po Rogličovi, jenž na Tour poprvé zvítězil v nezapomenutelné etapě přes Galibier před třemi lety.

Cyklistický svět tehdy hltal Rogličův příběh juniorského mistra světa v týmové soutěži ve skocích na lyžích z roku 2007 a současný lídr týmu Jumbo-Visma se brzy vypracoval mezi absolutní jezdeckou špičku.

Stejně jako Pogačar patří mezi závodníky s velmi aktivním pojetím, což slibuje interesantní podívanou pro zbytek Tour. Spíše defenzivně zatím jezdí druhý Egan Bernal z Ineosu, před Pogačarem jsou ještě Francouzi Guillaume Martin s Romainem Bardetem a ostřílené kolumbijské duo Nairo Quintana, Rigoberto Uran.

V případné týmové bitvě Pogačarova UAE proti Rogličovi či Bernalovi hraje složení jednotlivých stájí rozhodně ve prospěch jeho soupeřů, naopak nahnat čas by slovinský mladík mohl v kopcovité časovce.

To je ovšem také velmi silná disciplína Rogliče, pročež si příznivci ve Slovinsku mohou mnout ruce. Dva jejich zástupci jsou schopni bojovat o pódium, a navíc mají v závodě další tři své krajany, Jana Polance, Mateje Mohoriče a Luku Mezgece. Počtem obyvatel pětkrát větší Česko může s dvěma jezdci jen tiše závidět.

Slovinský sport dosahuje v posledních letech obdivuhodných úspěchů. Basketbalisté vyhráli evropský šampionát v roce 2017, volejbalisté brali vloni na kontinentálním mistrovství stříbro. A nyní je Slovinsko už definitivně také cyklistickou velmocí.

Po volném pondělí pokračuje 107. ročník Tour úterní rovinatou etapou o délce 170 kilometrů. Jezdce během ní nepotká žádné větší stoupání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy