Egan Bernal

Martin vyhrál po sólu 17. etapu Gira, Bernal se trápil, ale dál vede

Irský cyklista Dan Martin vyhrál po samostatném úniku horský dojezd 17. etapy Gira d'Italia a zkompletoval sbírku triumfů na závodech Grand Tour. Růžový trikot uhájil navzdory problémům v posledním kopci Egan Bernal. Kolumbijský cyklista dojel do cíle v Sega di Ala na sedmém místě s odstupem 1:23 minuty za vítězem.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 17. etapa Canazei - Sega di Ala (193 km):

1. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:54:38 2. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) -13, 3. S. Yates (Brit./BikeExchange) -30, 4. Ulissi (It./SAE Team Emirates), 5. Caruso (It./Bahrain Victorious) oba -1:20, 6. Martínez (Kol./Ineos Grenadiers), 7. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) oba -1:23, 8. Pedrero (Šp./Movistar) -1:38, 9. Bilbao (Šp./Bahrain Victorious) -1:43, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -2:21, …31. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -11:18.

Průběžné pořadí: 1. Bernal 71:32:05, 2. Caruso -2:21, 3. S. Yates -3:23, 4. Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) -6:03, 5. Carthy (Brit./EF Education-Nippo) -6:09, 6. Bardet (Fr./DSM) -6:31, 7. Martínez -7:17, 8. Almeida -8:45, 9. Foss (Nor./Jumbo-Visma) -9:18, 10. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -11:06, …34. Hirt -1:26:08.

Zkrácenou královskou etapu Gira ovládl Bernal a upevnil si vedení

Zkrácenou královskou 16. etapu Gira d'Italia vyhrál Egan Bernal. Kolumbijský cyklista si v nepříjemném počasí připsal druhý dílčí úspěch v letošním ročníku a upevnil si první místo v průběžném hodnocení.

Peloton měl dnes v Dolomitech původně jet 212 km, ale kvůli dešti a sněhu pořadatelé trať zkrátili o 60 km a vynechali z ní také dvě obávaná horská sedla Passo Fedaia a Passo Pordoi, kde měla být vrchařská prémie nejtěžší kategorie.

S těžkými podmínkami se nejlépe vyrovnal Bernal a v polovině stoupání na Passo Giau, který se po úpravě trati stal nejvyšším vrcholkem letošního Gira, úspěšně zaútočil. Poté zvládl i 17 km dlouhý sjezd a navázal na triumf z deváté etapy. Jediný český zástupce Jan Hirt obsadil se ztrátou téměř 28 minut 75. místo. V průběžném pořadí mu před úterním volným dnem patří 35. příčka hodinu a 16 minut za Bernalem.

Zkrácenou královskou etapu Gira vyhrál Kolumbijec Egan Bernal

Zkrácenou královskou 16. etapu Gira d'Italia vyhrál Egan Bernal. Kolumbijský cyklista si v nepříjemném počasí připsal druhý dílčí úspěch v letošním ročníku a upevnil si první místo v průběžném hodnocení.

Peloton měl dnes v Dolomitech původně jet 212 km, ale kvůli dešti a sněhu pořadatelé trať zkrátili o 60 km a vynechali z ní také dvě obávaná horská sedla Passo Fedaia a Passo Pordoi, kde měla být vrchařská prémie nejtěžší kategorie

S těžkými podmínkami se nejlépe vyrovnal Bernal a v polovině stoupání na Passo Giau, který se po úpravě trati stal nejvyšším vrcholkem letošního Gira, úspěšně zaútočil. Poté zvládl i 17 km dlouhý sjezd a navázal na triumf z deváté etapy.

Vítěz předloňské Tour de France nakonec do cíle dojel s náskokem 27 sekund před Romainem Bardetem z Francie a domácím Damianem Carusem, který se posunul na druhé místo průběžné klasifikace.

Na vedoucího Bernala ztrácí dvě minuty a 24 sekund. Třetí je Hugh John Carthy z Velké Británie, který za čtyřiadvacetiletým Kolumbijcem zaostává o tři minuty a 40 sekund.

Bernal si v těžké 11. etapě upevnil vedení na Giru

Kolumbijský cyklista Egan Bernal si v náročné 11. etapě upevnil vedení na Giru d'Italia. Na klasikářské 162 km dlouhé trase získal přes dvacet sekund na nejbližší konkurenty a potvrdil roli největšího favorita. Výhru na trati s několika šotolinovými úseky slavil poprvé v kariéře Švýcar Mauro Schmid.

Bernalova stáj Ineos roztrhala pole favoritů hned na první šotolinové sekci a od počátku tak ztrácel mimo jiné belgický talent Remco Evenepoel. V závěrečném stoupání Kolumbijec razantním nástupem setřásl i Alexandra Vlasova a v průběžném pořadí nyní před Rusem vede o 45 sekund. Evenepoel se propadl z druhé na sedmou příčku.

Schmid, jenž na Giru startuje poprvé v kariéře, porazil v cílovém spurtu druhého z původně jedenáctičlenné skupinky uprchlíků Alessandra Coviho. Ve věku 21 let a 166 dní se stal nejmladším Švýcarem, který kdy vyhrál etapu na některém ze závodů Grand Tour. Marcu Hirschimu byl při jeho loňském úspěchu na Tour de France 22 let a 17 dní.

Třetí dojel s odstupem téměř půl minuty Harm Vanhoucke. Bernal, jenž zaútočil na zbývající rivaly na celkové pořadí v posledním stoupání, na jedenáctém místě zaostal za vítězem o 3:09 minuty. Vlasov dojel o 23 sekund později třináctý, trápící se Evenepoel nabral za Bernalem další tříminutové manko.

Jediný český zástupce ve startovním poli Jan Hirt dojel se ztrátou přes 26 minut za vítězem a v průběžném pořadí klesl na 50. místo. Na Bernala ztrácí takřka tři čtvrtě hodiny.

Pokračovat