Tour má nového lídra. Po bitvě v Pyrenejích vede Roglič, i když etapu vyhrál Pogačar

6. 9. 2020 18:58
Po druhé pyrenejské a celkově deváté etapě je novým lídrem Tour de France Primož Roglič.
Primož Roglič už má žlutý dres pro lídra Tour de France
Primož Roglič už má žlutý dres pro lídra Tour de France | Foto: Reuters

Žlutý trikot oblékl před volným dnem jako první Slovinec. Spurt pěti cyklistů vyhrál po 153 kilometrech v cílovém městě Laruns jeho krajan Tadej Pogačar, Roglič dojel druhý před švýcarským hrdinou dne Marcem Hirschim.

Třicetiletý Roglič, loňský vítěz Vuelty, vystřídal v čele Tour Adama Yatese. Brit nestačil v posledním stoupání, dojel ve skupince se ztrátou 54 sekund a propadl se v průběžném pořadí na osmé místo. Na druhé příčce je po prvním ze tří týdnů nejslavnějšího etapového závodu loňský šampion Kolumbijec Egan Bernal se ztrátou 21 sekund.

Hirschi dnes vybojoval třetí místo poté, co odjel 90 kilometrů v úniku. Dostižen byl jen 1600 metrů před cílem, přesto neodpadl a v závěru bojoval o vavřín. Prvenství však slavil Pogačar a v 21 letech se stal nejmladším etapovým vítězem na Tour od Lance Armstronga při jeho triumfu v roce 1993 v osmé etapě.

"Je vážně šílené po tak těžkém dni vyhrát etapu. Kluci z týmu odvedli skvělou práci a jsem rád, že jsem to pak dotáhl. Primož už předtím jednu etapu vyhrál (čtvrtou) a bude chtít vyhrát další. Společně určitě dokážeme velké věci," řekl Pogačar.

Dvojnásobného slovinského úspěchu si cenil i Roglič. "I když dnes vyhrál Tadej, je to pro mě velký den. Každý cyklista sní o tom, že bude ve žlutém. Mým cílem je ho dovézt do Paříže. Ale je před námi ještě hodně dnů, Pogačar je teď silnější než Bernal," uvedl nový lídr.

Po volném dnu čeká peloton i s Čechy Janem Hirtem a Romanem Kreuzigerem v úterý rovinatá etapa po pobřeží Atlantiku z města Ile d'Oléron do Ile de Ré v délce 168,5 km. Velkou roli může sehrát vítr. Hirt dnes zaostal za čelem pelotonu o 16 minut, Kreuziger téměř o půl hodiny.

Ještě před pokračováním Tour se všichni jezdci i členové realizačních týmů poprvé od startu závodu podrobí v pondělí testům na nemoc covid-19. Pokud by se v jednom týmu objevili dva lidé s pozitivním nálezem, bude celá stáj z Tour vyloučena.

Cyklistický závod Tour de France - 9. etapa Pau - Laruns (153 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 3:55:17, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Hirschi (Švýc./Sunweb), 4. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 5. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) všichni stejný čas, 6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 7. Martin (Fr./Cofidis), 8. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale), 9. Porte (Austr./Trek-Segafredo), 10. Urán (Kol./EF) všichni -11, …61. Hirt (ČR/CCC) -16:22, 136. Kreuziger (ČR/NTT) -29:27.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 38:40:01, 2. Bernal -21, 3. Martin -28, 4. Bardet -30, 5. Quintana (Kol./Arkéa-Samsic), 6. Urán oba -32, 7. Pogačar -44, 8. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:02, 9. López (Kol./Astana) -1:15, 10. Landa -1:42, …90. Hirt -1:40:53, 113. Kreuziger -2:05:16.