Praha – Posledních pět etap má před sebou peloton letošního 99. ročníku Tour de France. Dlužno dodat, že pořádně prořídlý peloton. Ze 198 jezdců na startu v belgickém Liege dojelo zatím do cíle 15. etapy v Pau 156 cyklistů.
42 cyklistů z různých důvodů odstoupilo. 2752 kilometrů po belgických, švýcarských a především francouzských hranicích bylo nad jejich síly. Ty nejsilnější čeká ještě 759 kilometrů než protnou pásku na slavných Elysejských polích (Champs Elyseés).
Kdo se bude pod Vítězným obloukem radovat? Aktuálně.cz vám nabízí pohled na průběžné pořadí ve čtyřech sledovaných kategoriích a zároveň i vyhlídky největších favoritů na úspěch.
Žlutý dres pro vítěze závodu – Po 15. etapě: 1. Wiggins, 2. Froome (oba Sky) + 2:05 min., 3. Nibali (Liquigas) + 2:23, 4. Evans (BMC) + 3:19, 5. Van den Broeck (Lotto) + 4:48.
Boj o nejprestižnější dres má jednoho jediného favorita. Jednatřicetiletého Brita Bradleyho Wigginse. K ruce má nejsilnější tým, ve kterém se mu podřizuje i jindy sobecké sprinterské eso Mark Cavendish, a náskok na nejbližšího pronásledovatele 143 vteřin. Druhým v celkovém pořadí je totiž Wigginsův stájový kolega Chris Froome, který na parťáka jednoduše útočit nesmí.
„Tuhle Tour mohu vyhrát, ale ne v této stáji. Nebudu vám lhát, je to těžké. Máme strategii postavenou na Bradleyho a já se musím velmi, opravdu velmi obětovat,“ pronesl sedmadvacetiletý superdomestik před vjezdem do Pyrenejí. Právě on je podle mnohých momentálně nejlepším vrchařem v pelotonu a má i po Wigginsovi nejsilnější časovku.
Z tohoto pohledu je tak šance ostatních v čele s Nibalim, Evansem a Van den Broeckem jediná. Spojit v dalších dvou horských zkouškách síly, uštvat Wigginsovi domestiky a nakonec i jeho samotného. „Za normálních okolností, pokud se nic neočekávaného nestane, ale Bradley žlutý dres doveze až do Paříže,“ nevěří soupeřům Brita například ani Lubor Tesař, bývalý český reprezentant.
Zelený dres pro nejlepšího spurtéra, bodovací soutěž – Po 15. etapě: 1. Sagan (Liquigas) 356 bodů, 2. Greipel (Lotto) 254 b., 3. Goss (Orica) 203 b., 4. Cavendish 130 b., Boasson Hagen (oba Sky) 127 b.
„Když jsem na prémii, spurtoval jsem sám. Jsem šťastný, vypadá to, že ostatní už se mnou nechtějí soupeřit,“ pronesl po pondělním dojezdu v cíli v Pau dvaadvacetiletý přízrak ze Slovenska Peter Sagan. Podle všeho má pravdu. Ve sprintu pelotonu jej sice poté v cíli předčil Greipel, na zádech si ovšem opět dovezl i své zelené klíště.
Rozdíl mezi oběma jezdci tak je nyní už 102 bodů, pro sprintery je ve hře 190 bodů (60 bodů se rozdá v cíli dvou horských etapách a za časovku, kde se dá očekávat, že Sagan ani Greipel figurovat mezi nejlepšími nebudou).
Pokud se žilinský rodák nezraní, je tak už rozhodnuto. Greipel už těžko získá o 100 bodů více než jeho největší rival, Goss a další sprinteři jsou v podstatě mimo hru. „Už jsem tu dosáhl všeho, co jsem chtěl,“ pronesl v cíli patnácté etapy německý rychlík. Že by už rezignace na zelený dres?
Nelze se co divit, vždyť Sagan už má nyní pět etap před koncem Tour na kontě nejvíce bodů za posledních 27 let! Pokud přidá ještě 79, budou před ním v historických tabulkách už pouze tři sprinteři z dávnověku – 50. let minulého století.
Puntíkatý dres pro nejlepší vrchaře – Po 15. etapě: 1. Kessiakoff (Astana) 69 bodů, 2. Rolland (Europcar) 55 b., 3. Ch.A. Sörensen (Saxo Bank) 39 b., 4. Voeckler (Europcar) 37, 5. Scarponi (Lampre) 33 b.
Mezi vrchaři bude ještě situace hodně vyrovnaná. Švéd z Astany má sice slušný náskok, ovšem v Pyrenejích bude ve hře ještě velká spousta bodů, včetně dvou prémií nejvyšší kategorie („hors“) a také tří „jedniček“. Jen tyto vrcholy dohromady dávají 80 bodů.
A s ohledem na boj o žlutý dres a pokusy zbytku světa o uštvání Wigginse, je velmi nepravděpodobné, že v následujících dvou pyrenejských zkouškách dostali obvyklí bojovníci prostor na dlouhé úniky. Proto je momentálně největší favoritem na tento dres průběžně devátý muž celkového pořadí a druhý v této soutěži Pierre Rolland.
Bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let – Po 15. etapě: 1. Van Garderen (BMC), 2. Pinot (FDJ) + 1:54 min., 3. Sagan + 40:35.
Americký mladík je hlavním pomocníkem obhájce titulu Cadela Evanse v horách. To mu může pomoci i uškodit zároveň. Pokud skutečně Evans vystupňuje svou formu a Garderen se s ním „vyveze“ co nejblíže k poslednímu vrcholu dne, Pinot bude mít těžkou práci.
Pokud by ale Evanse potkala stejná krize jako v Alpách, bude na něj muset Garderen čekat a pomáhat mu. V tom případě bude mít Pinot (pokud sám vydrží se silami) cestu k bílému dresu otevřenou. Platí ale i to, že si musí najet minimálně minutový náskok do závěrečné časovky, v jízdě proti chronometru je totiž Američan jasně lepší.
Třetí v pořadí – Sagan – a další mladíci by mohli dres získat už jen v případě odstoupení výše zmíněných elitních vrchařů a favoritů v boji o žlutý dres.