Issoudun- Specifickou desátou etapu Tour de France má za sebou český cyklista Roman Kreuziger. Poprvé totiž letos museli jezdci závodit bez „běžných" vysílaček, které jim pomáhají v komunikaci a koordinaci.
Kontroverzní pravidlo nařizující toto omezení se již před svým zavedením setkalo se svými odpůrci.
Tím největším z nich byl zřejmě šéf kazašského týmu Astana Johan Bruyneel, který prohlásil, že v Tour není čas ani prostor na experimenty a vyzval ostatní týmy, aby podpořily jeho petici pro zrušení.
Čtěte také: Kreuziger nic neztratil, už potřetí vyhrál Cavendish
Po úterním závodě musel s jeho kroky souhlasit také český zástupce Roman Kreuziger, jenž dojel do cíle na čtyřiadvacátém místě.
„Je to experiment k ničemu," prohlásil třiadvacetiletý závodník na svých osobních stránkách.
Podle něj se totiž šéfové většiny stáji stejně předem domluvili, že závod pojedou všichni rovnoměrně.
„I když jsme neměli vysílačky, jel se stejně doraz. Skupinu uprchlíků jsme před cílem sjeli a můžeme být rádi, že to přijelo ve spurtu," vysvětlil Kreuziger.
Bez vysílaček je to i nebezpečné a zdlouhavé, říká
Ten navíc ihned vyjmenoval, co se mu na novém nařízení nelíbí.
„Když někdo potřebuje vzít ostatním bidony, než se přes rozhodčí dovolá týmového auta, trvá to dvakrát tak dlouho. Přes vysílačku je tam za chvíli. Nebo když potřebuje závodníkům něco říci sportovní ředitel z auta, musí najet mezi balík a je to dost nebezpečné," říká.
„Dneska tam jednou vyskočil mechanický vůz a člověka pak tyhle situace zaskočí. S vysílačkou bychom na to byli připraveni," dodává.
Závod pak vyhrál Brit Mark Cavendish, který byl, letos již potřetí, v závěrečném spurtu nejrychlejší ze všech. Poslední fáze etapy naopak nevyšla favoritům Wigginsovi a Leipheimerovi. Ti totiž dojeli do cíle až s patnáctivteřinovou ztrátou.
„Nevím, co se tam stalo, asi nestačili. V závěru jsme ten balík rozervali, bylo to fakt hodně ostré," uzavřel jezdec stáje Liquigas.