Tesař: Froome ještě nevyhrál. Kreuziger a spol. musí útočit!

Foto: Reuters
Sport Lubor Tesař, Sport
15. 7. 2013 5:00
Přečtěte si sloupek experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře, který se v něm ohlédne za uplynulým týdnem na Tour.

Praha - Jubilejní stá Tour de France má za sebou první dva týdny a fanoušci cyklistiky si zatím nemohou být ničím jistí. Jenže následky totální cyklistiky mohou někteří závodníci v posledním týdnu odnést a klidně mezi nimi může být i lídr závodu Chris Froome.

Alespoň to si myslí expert deníku Aktuálně.cz Lubor Tesař, bývalý špičkový dráhový i silniční cyklista. Ten mimo jiné dál pěje chválu na jediného českého zástupce na slavné „Staré dámě“ Romana Kreuzigera, který má podle něj velmi reálnou šanci na konečné umístění na bedně.

Více už v jeho sloupku, který vám nabízíme o tradičním druhém volném pondělí Tour.

„První zajímavé pro další vývoj Tour se v minulém týdnu událo ve středeční časovce, kde se všichni favorité, kromě Frooma, který byl o dvě minuty a více lepší než ostatní z elitní desítky, udrželi v podobném časovém rozpětí.

Froome to měl každopádně skvěle rozjeté, ovšem už v prvním týdnu jeho stáj jednou vyhořela a tak dal se čekat útok v přejezdových etapách. A ten přišel ve třinácté etapě v pátek, kdy jezdci Saxo-Tinkoff naprosto nekompromisně zaútočili na rovině. Hlavním motorem byl Rogers, který je skvělý tempař, ale i ostatní si odvedli své včetně Romana Kreuzigera. Byla jen škoda, že zůstal vzadu Greipel, protože pokud byl ve skupině s nimi, tak by Lotto nejelo a náskok mohl být dvojnásobný. I tak ale Contadorova stáj dostala Frooma pod tlak.

V neděli tým Froomovi pomohl

Ale v neděli při výšlapu na Mont Ventoux měl Brit domestiků k ruce dost a v podstatě si zrežíroval průběh etapy tak, jak potřeboval. V kopci mu Porte odpáral úplně všechny a Froome jeho práci už jen dokončil. Je jasné, že nemá v kopcích vyjma Quintany konkurenci. Trochu jsem nepochopil, co se mezi nimi odehrálo. Pokud mu nabídl vítězství na oplátku, že mu pojede a pak jej utrhl, tak si mohl podřezat větev, protože přišel o jediného závodníka, který mu může v horách pomoci.

Nemyslím si, že to bylo vyloženě nesportovní gesto, ale jsou nějaká nepsaná pravidla, která se dodržovala. A řídil se podle nich i dnešní hříšník Armstrong. Bylo to od Frooma zbytečné. Měli náskok na Contadora, bylo jasné, že je nedojede. A jestli by mu dali minutu nebo těch sto vteřin, co to nakonec bylo, bylo už jedno.

Je vidět, že se peloton hodně změnil. Tahle pravidla, která dříve platila, tak se dneska tolik nenosí. Viz Valverde, jeho defekt ve třinácté etapě a následně to, že se nedokázal vrátit do pelotonu. Za starých časů by se to nestalo, i když chápu kluky z Omegy, že měli útok připravený a když už ho rozjeli, tak ho museli dokončit. Valverde měl holt smůlu, ale zase na druhou stranu jednoduše zasáhl cyklistický Bůh. Valverde ho pokoušel v prvním týdnu, kdy měl Frooma na lopatě a místo aby jej vysvlékl ze žlutého, tak použil celý svůj tým na to, aby si udržel pódium.

Někteří šéfové stájí příliš jezdcům nevládnou

Přijde mi, že někteří šéfové stájí jsou slabší než lídři. Určitě to neplatí pro Saxo-Tinkoff a Riiseho, který co řekne, tak kluci udělají, Omegu nebo francouzské stáje. Ale právě u Movistaru mi přišlo, že především v té zmíněné etapě si stanovil taktiku sám Valverde a nyní byl za to potrestán. Že jeho šéfové nejsou dost silní, se projevilo i v pátek. Byli kousek, aby to sjeli a tam jim měl šéf říct: zaspurtujte a dotáhněte tam Valverdeho za každou cenu. Měli jet tzv. 'Taliána', každý máknout na sto procent 150 - 200 metrů a Valverde by byl zpátky.

Pokud se vrátíme k neděli, nechci se určitě vyjadřovat ke spekulacím ohledně dopingu, jen proto, že Froome vyjel Mont Ventoux rychleji než kdysi Armstrong. Jasně, i já mám strach, co se stane za měsíc, dva, nebo za deset let, ale to je asi tak všechno. Takže tyhle diskuze rád přenechám lidem v internetových diskuzích.

Podle mne je Froome aktuálně někde jinde než ostatní a otázka by měla znít trochu jinak: Jak je schopný vydržet celé jaro a léto v takové formě? Právě třeba Armstrong se soustředil jen na Tour, ale Froome má formu už pátý měsíc. Na druhou stranu, je možné, že si svými výsledky tak trochu popravil domestiky, kteří jsou s ním celé jaro a vlastně si nemají kdy odpočinout. Jede skvěle čtvrtý závod a oni to už holt nemuseli a nemusejí vydržet. Ostatně, že jsou unavení, je vidět na první pohled.

Kreuziger? Jede famózně!

Určitě velkou pochvalu zaslouží Roman Kreuziger. Je jedním slovem famózní, jede naprosto v pohodě. Je vidět, že mu tahle role sedí. V neděli bylo jasné, že mu to nebude sedět, nemá rád nástupy.Takže když Porte vystupňoval tempo, bylo zřejmé, že odpadne, ale Roman nakonec odpadl jako poslední před Contadorem! Už to ukazuje na jeho formu, před pár lety by odpadl nejspíše daleko dříve. Když se pak dostal do té velké skupiny, byl v hodně nepříjemné roli, nahoře měl Contadora, takže nemohl střídat, nemohl nastupovat, musel jen čekat.

Ale zvládl to skvěle a i když nastoupil Rodriguez, odjel za ním, takže z toho nakonec vytěžil maximum možného. Já třeba čekal, že už odspodu ujede třeba právě s Quintanou, i když... za prvé foukalo a za druhé, tuhle dvojici by asi Froome ujet nenechal. Takže parádní výkon.

Co bude dále se uvidím, ale pochybuji, že Riis změní rozložení rolí v týmu, i když Roman vypadá pořád lépe než Contador. Co si budeme povídat, ten zatím nic nepředvedl a jede vlastně dle taktiky, kterou – aniž bych to myslel zle – jezdil právě Roman. To znamená: uviset se, co to jde. Neútočí, jen se brání, pořád tam jsou jiní, co mu jedou. Přijde mi, že letos to nebude tak, že má poslední týden nejlepší, ale naopak. Ale i tak starý lišák Riis měnit taktiku ještě nebude. Myslím, že se bojí, že kdyby naložil Romanovi a ten pak další den v Alpách vybouchl, tak by mu to dal Contador sežrat.

Kreuziger má šanci na bednu

Každopádně jsou oba dva hodně blízko tomu, aby byli v Paříži na bedně. K tomu ale budou potřebovat i pořádnou porci štěstí a paradoxně i to, aby Mollemu neurvali případně hned v úterý. V ten okamžik by se totiž museli začít bránit. Froome může mít za normálních okolností po středeční časovce i šest minut náskoku a může jet v klidu, zatímco proti Saxu by tam pak byl Belkin, Movistar, případně další a to by mohl být problém. Myslím, že v tom případě by museli jednoho z kluků obětovat a za současné situace by to byl bohužel pro nás Čechy Roman.

Takže ať kluci útočí, ale všichni společně a na Frooma. Jen jeho náskok sice vypadá skvěle, ale s ohledem na unavený tým se klidně může stát, že v Alpách zůstane opět sám, proti němu jeden, dva týmy a mohl by mít problémy. I s ohledem na fakt, že už sám několikrát zůstal a to jej také stojí síly, kterému mu mohou v posledním extrémně těžké týdnu prostě chybět."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů. Kolony dosahují kolem deseti kilometrů. Ráno se na 173. kilometru ve směru na Prahu převrátil kamion, dálnice tam zůstává uzavřená. Asi o hodinu později se na 190. kilometru ve směru na Brno srazily tři nákladní vozy, policisté po dvou hodinách provoz obnovili. I tato nehoda je bez zranění. Kamion na 173. kilometru se převrátil před 8:00, policisté odklánějí dopravu mezi 168. a 178. kilometrem na souběžnou silnici druhé třídy. Kamion leží mimo plochu dálnice. "Uvidíme, jak půjdou odklízecí práce a jak to půjde, tak provoz na dálnici zase vrátíme," řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Web dopravních informací odhaduje čas zprůjezdnění dálnice kolem 14:00.

před 40 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy