Technika sebrala Drakům v derby jeden zápas, Kotlářka v Poháru mistrů prohrávala

Ján Jabrocký
6. 6. 2016 9:45
Přečtěte si souhrn uplynulého týdne baseballové extraligy.
Technika dokázala v derby sebrat Drakům jeden zápas
Technika dokázala v derby sebrat Drakům jeden zápas | Foto: ČTK

Praha - Baseballová extraliga v minulém týdnu nabídla pouze tři série. Důvodem byla účast Kotlářky Praha na Poháru mistrů v Itálii.

Hlavním lákadlem bylo brněnské derby, které bylo plné zajímavých momentů. Největším z nich byl pětistý hit Michal Kočího v extralize. Kočí se stal sedmým hráčem historie tuzemské soutěže, který na tento milník dosáhl.

Draci Brno – Technika Brno  4-2 a 3-6, Technika Brno – Draci Brno  8-23

V české extralize neexistuje větší derby než utkání těchto dvou brněnských týmů. Jejich zápasy jsou pokaždé plné skvělého baseballu, emocí a zajímavých výkonů. Za Draky poprvé v extralize nastoupil Petr Čech, který 1. června přišel do týmu z Ostravy. Do hry zasáhli také nové americké posily Adam Holland a Gabe Sandersius. Naopak s týmem se již rozloučil Jakub Ižold, jenž se vrátil zpátky do Arizony.

Hned první utkání bylo soubojem zahraničních nadhazovačů. Sandersius za domácí a Hussey za hosty předváděli velmi dobrý výkon a pálkaři se moc neprosazovali. Nakonec to byli Draci, kteří dokázali svého soupeře přetlačit a urvali pro sebe první zápas této série.

Ve druhém se Draci dostali ve druhé směně do brzkého vedení 2-0. Pak však přišla povedená čtvrtá směna Techniky, která dokázala stáhnout pět bodů a prakticky si zajistila vítězství. Po delším čekání se povedl dobrý odpal Michalu Kočímu. Ten byl zároveň jeho pětistým v kariéře, což se mu povedlo jako sedmému hráči české nejvyšší soutěže v historii.

Poslední utkání série se odehrálo na malém hřišti na Kraví hoře, které je domovem Techniky Brno. Rozměry hřiště dopomohly k hodně atraktivnímu zápasu. Draci se opět dostali do vedení 6-0 hned zkraje utkání. Jenže v dohrávce druhé směny domácí zabrali a sedmi body otočili skóre. Všechny body zaznamenali proti zkušenému Petru Minaříkovi. Ten se s tím dokázal vypořádat na výbornou a ve zbytku utkání již domácím povolil pouze jednou skórovat. Naopak jeho spoluhráči v páté a šesté směně přidali dalších patnáct bodů a soupeře přehráli rozdílem třídy. K třiadvaceti bodům si pomohli hned sedmi homeruny.

"Vše, co jsem ve druhé směně hodil, šlo od půlky stehen nahoru, což je pro slušné pálkaře snadná kořist,“ hodnotil zápas nadhazovač Draků Petr Minařík. "Potom jsem rezignoval na snahu. Nekoukal jsem se, kdo pálí a snažil jsem se najít cestu, jak házet dva až tři různé nadhozy dolů ke kolenům. A povedlo se.“

"Naše krátké hřiště svědčilo silným pálkařům Draků a skóre bylo děsivé,“ řekl Martin Střítecký z Techniky. "My jsme dokázali zareagovat na jejich nástup a utkání otočit. Na jejich další trhák jsme nedokázali zareagovat a Draci zaslouženě vyhráli.“

Skokani Olomouc–Arrows Ostrava  7-4, 12-1, 6-18

Skokani na domácím hřišti do prvních dvou zápasů poslali na kopec zahraniční nadhazovače. Tato volba se nakonec ukázala jako velmi dobrá a Hanákům přinesla první dva body v sérii. Domácí se navíc opět probudili na pálce a dokázali stahovat spoustu bodů. 

Až ve třetím utkání se z výhry radovali hosté, za které na kopec nastoupil Boris Bokaj. Ten sice povolil Skokanům šest bodů, ale protože jeho spoluhráči jich stáhli o dvanáct víc, tak se zrodila jasná výhra Arrows.

Hroši Brno–Tempo Praha 5-4, 2-5

V pondělí Hroši trochu překvapivě odvolali trenéra Tomáše Svobodu a vedením týmu pověřili Jeffreyho Barta a Dominica Morbidelliho. Pod jejich vedením dokázali zvítězit hned v prvním zápase, kdy vyzráli na dobře házejícího Jakea Rabinowitze. V jejich dresu předvedl výborný výkon Jan Kucin, který na kopci vydržel necelých osm směn. Zápas odházel Tomáš Žondra, který tři z pěti pálkařů soupeře vyřadil strikeoutem.

Ve druhém zápase se domácí ujali vedení 1-0 hned v první směně. Jenže to bylo na dlouhou dobu z jejich strany vše. Naopak byli to hosté, kteří více tlačili, o čem svědčí také poměr hitů (1-11). Z tlaku nakonec Tempo vytěžilo pět bodů a také výhru.

"V první polovině prvního zápasu se nám nepodařilo vytvořit tlak na nadhazovače Kucina,“ řekl po sérii Lubomír Čuhel z Tempa. "Začali jsme útočit pozdě. Ve druhém utkání jsme již tlačili víc než soupeř. Jeli jsme do Brna s cílem vyhrát oba zápasy, což se nám nepodařilo.“

Kotlářka neuspěla na Poháru Mistrů

Český mistr Kotlářka Praha odehrál minulý týden pět zápasů v rámci Poháru Mistrů. Bohužel si nedokázal připsat ani jednu výhru a na turnaji skončil poslední.

To znamená, že Česká republika ztratila místo na tomto turnaji pro rok 2017 a bude si jej muset vybojovat v poháru CEB. V něm v neděli zvítězil tým Rouenu a Francie zabere osmé místo v Poháru Mistrů v příštím roce.

Aktuální tabulka baseballové extraligy:

1. Draci Brno 21-5
2. Kotlářka Praha 18-5
3. Arrows Ostrava 12-13
4. Skokani Olomouc 11-12
5. Technika Brno 10-12
6. Cardion Hroši Brno 8-15
7. Tempo Titans Praha 7-14
8. Eagles Praha 6-16
 

Právě se děje

před 25 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 27 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 54 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy