Kotlářka čtyřmi výhrami přeskočila Draky, Červenka si připsal už 550. strikeout

Ján Jabrocký
16. 5. 2016 9:24
Baseballová extraliga po All Star víkendu pokračovala další várkou zápasů. Skvěle se v nich vedlo Kotlářce, která čtyřikrát vyhrála a s bilancí 13:3 vede tabulku soutěže před Draky, kteří si pohoršili skóre porážkou v derby s Hrochy.
Martin Červenka
Martin Červenka | Foto: www.draci.cz

Praha - Baseballová extraliga po zápase hvězd uplynulý týden pokračovala další várkou zápasů a opět se bylo na co dívat.

Do velmi dobré formy se dostala mistrovská Kotlářka, která se díky čtyřem výhrám posunula na první místo tabulky.

Martin Červenka hodil pět set padesátý strikeout v základní části a zatím dominuje mezi nadhazovači naši nejvyšší soutěže.

Kotlářka Praha – Eagles Praha 3-2

Netradičně už v úterý se mohli fanoušci v Praze podívat na městské derby. Z důvodu pozdního začátku zápasu se utkání nehrálo v areálu Na Markétě, ale na domovském stadionu v Krči, který disponuje umělým osvětlením.

Přítomní diváci byli svědky velmi napínavého utkání, kdy až do samotného závěru nebylo jasné, kdo si odnese výhru. Tu nakonec urval úřadující mistr, kterému rozhodující bod zařídil svým odpalem Mitch Nilsson.

Tempo Praha – Arrows Ostrava  12-9 a 0-10

Ostrava je letos příjemným překvapením soutěže, kdy s omlazeným týmem dokáže trápit zkušené celky.

V prvním zápase proti Tempu se oba celky začali výrazněji prosazovat až po vystřídání startujících nadhazovačů. A byla to právě Ostrava, která si dokázala vybudovat komfortní náskok a před dohrávkou deváté směny vedla 9-4. Jenže zkušený tým domácích dokázal zabrat a v dohrávce začal sbírat jeden bod za druhým.

Za stavu 8-9 a při obsazených metách se na pálku postavil Scott Mulhearn, aby následným grandslam homerunem rozhodl o výhře svého celku. Mladý nadhazovač Tempa Martin Zelenka si tak v pouhých patnácti letech připsal první výhru v extralize.

Ve druhém zápase hosté postavili na kopec letos velmi dobře hrajícího Borise Bokaje, který domácí prakticky k ničemu nepustil a odházel vítěznou Complete Game. Na pálce Arrows předvedli opět velmi dobrý výkon, díky čemu si z Prahy vezou jednu výhru. Petr Čech z ostravského celku zaznamenal celkem sedm hitů v obou zápasech a byl jedním z hlavních ofenzivních tahounů svého celku.

"V prvním zápase se nám povedlo probudit bojovnost týmu a chuť po výhře,“ řekl po víkendu Lubomír Čuhel z domácího celku. "Povedlo se nám být do konce zápasu ve hře a otočit skóre, což se nestává tak často. Ve druhém zápase předvedl výborný výkon Boris Bokaj z Arrows a nám se nedařilo se proti němu prosadit."

Hroši Brno – Draci Brno  6-2, Draci Brno – Hroši Brno  6-0

V malém brněnském derby platilo rčení  "Můj dům, můj hrad.“ Kvůli pátečnímu nepříznivému počasí se tento dvojzápas odehrál až v sobotu na hřišti Hrochů. Ti na kopec postavili svého elitního nadhazovače Jeffreyho Barta, který byl letos dvakrát vyhlášen Hráčem extraligového týdne. Své kvality ukázal i proti Drakům, kterým za devět směn povolil pouze sedm hitů a dva doběhy. Ty přišly až v poslední směně, v níž Draci dotahovali náskok soupeře, který si domácí vybudovali v osmé směně, kdy se prosadili hned šestkrát i díky chybám v obraně hostí.

Druhé utkání bylo také soubojem nadhazovačů, když i tentokrát byli úspěšnější domácí baseballisté. Jejich startér Radim Chroust a po něm také Jakub Ižold Hrochům s pomocí obrany nepovolili skórovat. Naopak domácí z šesti hitů vytěžili také šest bodů. Povedený večer prožil Jakub Hajtmar, který zařídil polovinu hitů svého mužstva. „Bylo to o tom, že naši nadhazovači zaházel výborně,“ řekl pro klubovou televizi Draci TV. "Tyto těsné zápasy proti dobrým nadhazovačům jsou o tom, že se slepí tři čtyři dobré odpaly a mi dáme body. Dnes to padlo na mně. Je to týmový sport.“

Kotlářka Praha – Skokani Olomouc  12-1, 11-5 a 11-6

Kotlářka o víkendu na svém hřišti přivítala sympaticky hrající Olomouc. Ve třech zápasech se však neukázala jako štědrý hostitel a svého soupeře vyprovodila zpátky se třemi prohrami a negativním skóre 12-34. V prvních dvou utkáních navíc Skokani moc svého soupeře nepotrápili a prohráli celkem jednoznačně. Úvodní duel série navíc musel být ukončen již v sedmé směně pro vysoký rozdíl ve skóre. V tomto utkání významný milník zaznamenal Marek Červenka, který hodil strikeout číslo 550 v základní části a v historických statistikách mu nyní patří čtvrté místo.

Co se Skokanům nedařilo v sobotu, tak to chtěli napravit v neděli. Na svého soupeře vlétli hned od úvodu a po dvou směnách vedli 3-0. Až do dohrávky šesté směny zápas kontrolovali, jenže pak přišel kolaps a devět bodů Kotlářky prakticky rozhodlo o zápase.

"Jsme velmi spokojeni. Do tohoto víkendu jsme šli s tím, že bychom chtěli třikrát zvítězit, což se nám nakonec podařilo“ hodnotil sérii se Skokany Ondřej Chocholatý z Kotlářky. "Ve třetím zápase to nebylo vůbec jednoduché, protože našemu Lukáši Ercolimu se moc nedařilo a ve třech směnách daroval soupeři osm met zdarma. Střídající Jan Blažek nám pak dal šanci a zvrat přišel za stavu 2-4, kdy odpálil tříbodový homerun Martin Mužík. Tam se ten zápas zlomil.“

Technika Brno – Eagles Praha  12-11 a 4-8

Na hřiště Techniky přijel poslední tým tabulky Eagles a domácí věřili, že by si mohli připsat dvě výhry a vylepšit trochu své letošní statistiky. Nakonec si připsali pouze jednu v prvním utkání, kdy zápas vyrovnávali až v dohrávce deváté směny a na svou stranu jej zlomili v nastavené směně.

Ve druhém souboji se hosté ujali vedení 3-0 již v první směně a to již do konce utkání nepustili. Velkou měrou se o to opět přičinil Matěj Hejma, který si připsal tři hity, což byl pro něj třináctý zápas v řadě s minimálně jedním hitem. V této statistice tak zaostává o jeden zápas za Mitchem Nilssonem z Kotlářky, který tahá aktuálně sérii čtrnácti utkání v řadě.

Hostující trenér Vladimír Chlup nebyl spokojený s prvním zápasem. "Stejně jako v úterý v Praze, tak ani tady jsme v prvním utkání neudrželi vedení a v deváté směně nechali soupeře homerunem vyrovnat. V nastavení jsme pak bohužel udělali o bod méně. Ve druhém zápase jsme se konečně chytili. Naše série proher již trvala dlouho a věřím, že se to teď obrátí.“

Aktuální tabulka baseballové extraligy:

1. Kotlářka Praha 13-3
2. Draci Brno 12-4
3. Arrows Ostrava 8-7
4. Skokani Olomouc 7-7
5. Technika Brno 5-8
6. Cardion Hroši Brno 6-9
7. Tempo Titans Praha 4-9
8. Eagles Praha 4-11
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy