Tachometry na koně? Češi křižují Evropu, jinak to nejde

Martin Cáp Martin Cáp
22. 3. 2012 10:22
Tříletý hřebec Brutal Rocco ze stáje Yoko o víkendu finišoval v třetí v Berlíně poté, co měl kolizi po startu a mladému jezdci Guantimu vylétla noha ze třmenu.
Hnědka Merbela s žokejem Milanem Zatloukalem (černý dres) vítězí v Gomba handicapu ve Velké Chuchli
Hnědka Merbela s žokejem Milanem Zatloukalem (černý dres) vítězí v Gomba handicapu ve Velké Chuchli

Na první pohled to bylo všechno jiné než klidný vstup do sezony. Tříletý hřebec Brutal Rocco ze stáje Yoko o víkendu finišoval v třetí v Berlíně poté, co měl kolizi po startu a mladému jezdci Guantimu vylétla noha ze třmenu.

Pražský trenér Eduard Kotáb poslal svého svěřence na slavné závodiště Hoppegarten z prozaických důvodů. Brutal Rocco je přihlášen do německého derby a během jara se musí ukázat, zda na tak těžký dostih má. Minulá neděle mnoho nenapověděla, ale ani neutnula naděje.

"S výkonem koně jsem byl spokojen, s výsledkem méně. Naše cíle to nezhatilo, ale víc uvidíme v dalším startu za tři týdny," řekl Aktuálně.cz Kotáb, který vedle Brutal Rocca vyzkoušel v Německu ještě další dva koně.

Podobných expedic v českých dostizích výrazně přibylo. Před vstupem do Evropské unie příležitostně jezdili do zahraničí špičkoví koně, později české stáje vozily lukrativní dotace z Itálie a Německa hlavně díky překážkářům.

Žokejcimra - všechny sloupky Martina Cápa - ZDE

Teď často zkoušejí štěstí i s koňmi průměrné výkonnosti nebo na začátku kariéry. Tuzemští trenéři se stále lépe orientují v zahraničních možnostech a pro řadu z nich už není problém najít takový start koni na míru.

Především velké stáje vnímají vedle sportovní prestiže i ekonomickou nutnost a snaží se zahraniční cesty zařazovat co nejčastěji. Zatímco doma můžou na vhodný dostih pro konkrétního koně čekat řadu týdnů, zahraniční nabídka je bohatá a nemusí se při tom zdaleka jednat pouze o okolní země.

Logistika velké stáje

Své o tom ví úřadující šampion trenérů Václav Luka. Jeho Merbela sice v rámci nedělního zahájení sezony ve Velké Chuchli vyhrála populární Gomba handicap, samotný Luka ale v tomto roce vyslal více koní do zahraničních dostihů.

Jeho aktuální diář je nabitý. "Ve středu běháme v Miláně, v pátek jedeme do Lyonu, o víkendu zase Miláno a Praha…" vypočítává.

V centrále Bošovice u Písku má Luka celou řadu tříletých koní bez dostihových zkušeností a než by s nimi čekal na vhodný domácí debut, už jich půltucet vyzkoušel v zahraničí.

Často tam prokázal slušný odhad potenciálu. Hnědák Glorious Eagle začátkem února debutoval ve francouzském Cagnes-sur-mer a vítězstvím hned svému majiteli vydělal 11 500 eur (bezmála 300 tisíc Kč).

"Není to žádná legrace, ale zatím se nestalo, že bychom běhání podřizovali cestám. Děláme to obráceně, nejdříve plánujeme dostihy a teprve potom logistiku," vysvětluje Luka.

Při více než třiceti koních v tréninku se někdy stane, že za víkend vyšle na závodiště i tři různé realizační týmy. Zároveň musí šampionská centrála pružně reagovat. Řada zemí uzavírá startovní listiny na poslední chvíli a někdy může dojít k důležitým změnám pouhé dva dny před startem.

Větší výběr

Větší mezinárodní ambice špičkových stájí se začínají odrážet i na podobě domácích dostihů. Tuto neděli bude mít z osmi dostihů ve Velké Chuchli plné startovací boxy pouze jeden. Čtyři dostihy mají na startovní listině méně než deset koní a Velká dubnová cena dokonce jen šest.

Zahraniční cesty určitě nejsou jediným důvodem nečekané situace, ale výrazně k tomuto trendu přispívají. Luka i Kotáb se shodují, že velkou roli hraje současná těžká ekonomická realita.

Koně jako Brutal Rocco nebo Glorious Eagle by ještě před deseti lety začínali sezonu v Chuchli, nejspíše v přípravném dostihu pro tříleté hřebce a pak pokračovali v květnové Velké jarní ceně.

Dnešní možnosti se zapojením zahraničí jsou ale širší a jak ukazuje příklad Glorious Eagla, mnohdy i lukrativnější.

"Ve větších stájích převládají importovaní koně za slušné peníze a ti nemůžou začít sezonu v dostihu čtvrté kategorie," dodává Luka.

Peníze, hlavní lákadlo

Velká dubnová cena se šesti startujícími navíc podle Kotába připomíná ještě jeden problém.

"Když se podíváte, co u nás může vyběhat čtyřletý a starší kůň v rovinových dostizích, nejsou to nijak velké peníze. Majitelé dnes raději pošlou i kvalitního koně na překážky, kde lze například v Itálii dobře vydělat," vysvětluje pražský trenér a zmiňuje konkrétní rozhodování z letošní zimy, kdy s majitelem řešili, jak bude pokračovat kariéra druhého z loňského derby Avereho.

Pokud chce publikum vidět v akci velké rovinové hvězdy jako je mílař Iryklon nebo úřadující vítěz derby Roches Cross, jemuž Josef Váňa po nedělní Velké dubnové ceně rovněž plánuje převážně zahraniční program, nezbývá mu nic jiného, než se obrnit trpělivostí.

Dotace největších dostihů roku v současné ekonomické krizi hned tak stoupat nebudou

 

Právě se děje

Další zprávy