5. 3. 2011 14:19
Janečková skončila dvacátá, Nývltová devětadvacátá
Tentokrát se Björgenová musela sklonit před krajankou Johaugovou
Tentokrát se Björgenová musela sklonit před krajankou Johaugovou | Foto: Sport

Oslo - Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála na mistrovství světa v Oslu nejdelší ženský závod na 30 kilometrů volnou technikou.

Pro stříbro si dojela hlavní domácí postava šampionátu Marit Björgenová, která před zhruba 100.000 diváků lemujícími trať přidala druhé místo k předchozím čtyřem titulům. Bronzovou medaili vybojovala Justyna Kowalczyková z Polska.

Ivana Janečková doběhla dvacátá s více než sedmiminutovou ztrátou, Eva Nývltová devět míst a zhruba minutu a čtvrt za ní.

Čeští sdruženáři doběhli na MS devátí. Vyhráli Rakušané
Češi doběhli ve štafetě na MS osmí. ´Je to zklamání´
Lyžařka Kowalczyková znovu napadá léky proti astmatu

Třicetileté Björgenové šlo v posledním ženském závodě o vyrovnání rekordu Rusky Jeleny Vjalbeové, která na MS v roce 1997 v Trondheimu vyhrála pět závodů. Norská hrdinka dosud na Holmenkollenu proměnila ve vítězství všechny své starty (sprint, skiatlon, 10 km klasicky a štafetu), vynechala ale sprint dvojic a nyní jí dovršení zlaté sbírky znemožnila o osm let mladší reprezentační kolegyně.

Vítězka náročnou trať zvládla za 1:23:45,1, Björgenová byla o 44 sekund pomalejší, olympijská vítězka a obhájkyně prvenství Kowalczyková zaostala o půldruhé minuty.