Strhující finále. Murray udolal Djokoviče a vyhrál US Open

Novak Djokovič a Andy Murray pózují fotografům před finále US Open.
První set nabídl úžasné drama. Murrayho údery byly přesné i důrazné.
A srbský tenista se musel často bránit z vypětím všech sil.
I skóre se naklánělo spíše na Skotovu stranu.
Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 9. 2012 3:07
Britský tenista získal konečně svůj první grandslamový titul. Uspěl až v pátém finále.

New York - Strhující, dechberoucí, úžasné. Finále mužské dvouhry na US Open přineslo famózní nervydrásající bitvu, kterou nakonec po čtyřech hodinách a 54 minutách ovládl Andy Murray. Britský tenista v pětisetové válce přetlačil Srba Novaka Djokoviče a získal svůj vůbec první grandslamový titul v kariéře.

Murray, svěřenec českého trenéra Ivana Lendla, triumfoval po setech 7:6, 7:5, 2:6, 3:6 a 6:2 a přepsal historii. Velká Británie čekala na titul z grandslamového turnaje neuvěřitelných 76 let. Přesně taková doba uplynula od triumfu Freda Perryho v roce 1936.

"Chci pogratulovat Andymu k jeho prvnímu grandslamovému titulu. Absolutně si ho zaslouží. Já jsem do toho dal všechno a jsem rád, že jsem mohl být součástí tohohle úžasného zápasu," řekl po zápase roztřeseným hlasem Djokovič, který neobhájil ve Flushing Meadows loňský triumf.

Murray: Je to zásluha Ivana Lendla

"Po čtvrtém setu to bylo pro mě psychicky těžké. Byl to dlouhý náročný zápas, ale zvládl jsem to. Je to velká zásluha Ivana Lendla, je to jeden z nejlepších hráčů historie a jeho rady a podpora pro mě byly neuvěřitelně důležité," poznamenal Andy Murray.

Nadšení diváci na dvorci Arthura Ashe viděli naprosto vyrovnaný duel. Oba tenisté celkově odehráli 315 míčků a Murray jich pro sebe získal pouze o pět víc než Djokovič.

První set trval 87 minut. Murray vedl 4:2, ale extrémně bojující Srb dokázal dovést sadu do tie-breaku. V něm skotský tenista neproměnil pět setbolů, avšak šestý už ano.

Radoval se i herec Sean Connery

Djokoviče porážka poznamenala a ve druhém setu brzy prohrával 0:4. Jenže od stavu 2:5 vyhrál tři hry v řadě a vrátil se zpět do sady. Tu ale nakonec stejně ztratil v poměru 5:7.

V dalších dvou setech ovšem dominoval poměrem 6:2 a 6:3. Vypadalo to tedy, že bude mít v rozhodující páté sadě psychickou výhodu. Murray se ale neskutečně vzpamatoval, hned v první hře prolomil Srbovo podání a nakonec pátý set vyhrál 6:2. Rozjásal tak svou rodinu, přítelkyni Kim Searsovou, trenéra Ivana Lendla i třeba legendárního herce Seana Conneryho, který zápasu rovněž osobně přihlížel.

Za titul získal Murray, přemožitel Tomáše Berdycha v semifinále, astronomické prize money ve výši 1,9 milionu dolarů a v žebříčku ATP se posunul ze čtvrtého na třetí místo, před zraněného Rafaela Nadala.

US Open, mezinárodní tenisové mistrovství USA v New Yorku (dotace 25,526.000 dolarů):