Hrůzostrašný pád na hlavu skončil tragicky. Smrt japonského bojovníka změní celé sumo

jšk
3. 5. 2021 6:18
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Japonský zápasník Hibikirju podlehl zranění hlavy, které utrpěl v zápase sumo na konci března. Ještě větší kritiku než samotná tragédie vyvolal fakt, že osmadvacetiletý bojovník zůstal po hrůzostrašném pádu dlouhé minuty bez lékařského ošetření, zatímco se pořadatelé věnovali vyhlášení jeho soupeře vítězem.
Video z hrůzostrašného momentu (26. 3. 2021) | Video: Youtube.com

Zápasník, jehož občanské jméno znělo Mitsuki Amano, byl do nemocnice převezen v kritickém stavu po incidentu, který se odehrál 26. března. Zemřel o měsíc později na akutní respirační selhání.

"Kéž jeho duše odpočívá v míru. My mu vyjadřujeme upřímnou vděčnost," uvádí se v prohlášení Japonské asociace sumo.

Její zástupci ovšem nyní čelí těžké kritice, proč při zápasech sumo nejsou u ringu nazývaném dohjó přítomni lékaři. V tradičním japonském sportu je navíc zvykem čekat na to, až poražený bojovník vstane ze země sám.

"Toho jsem se obával," tweetoval Mikito Chinen, lékař a komentátor. "Nemohl jsem uvěřit svým očím, že zápasník, jehož pád evidentně napovídal na poranění páteře, zůstal několik minut bez pomoci, zatímco organizátoři se věnovali oznámení, kdo vyhrál," napsal. Také Hideo Ito, odborník na akupunkturu a masér, který již dvě desetiletí léčí zápasníky sumo, uvedl, že si Hibikirju při pádu mohl poškodit páteř.

"Byl to skvělý zápasník, který se vždy laskavě usmíval a vždy přemýšlel o ostatních," řekl Ito agentuře AFP a vyzval lékaře, aby byli v pohotovosti při každém zápase.

Při zápasech sumo zatím nebyla zaznamenána žádná jiná smrtelná zranění, ale o zvýšení bezpečnostních standardů se intenzivně diskutuje od ledna, kdy na jednom z novoročních turnajů byl poslán zpět do ringu zápasník, který utrpěl otřes mozku.

Několik japonských sportovních deníků nyní uvedlo, že asociace sumo už diskutuje o změnách, včetně přítomnosti lékařů u ringu. Tedy tak, jako je tomu v profesionálním boxu.

"Už jen náraz z tachiai (počáteční střet) je ohromný. Jeden z bývalých nejlepších zápasníků přirovnal tento sport k tomu, jako když každý den nabouráte autem do zdi," napsal ve své analýze novinář deníku Sports Nippon.

 

Právě se děje

před 4 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy