Oklamal soudruhy, v bláznivém mači předčil Gretzkyho. Svéráz Fryčer hrál i žil naplno

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
1. 5. 2021 11:11
Převážně v 80. letech minulého století prožil kariéru, o které se malým hokejistům v Československu nesnilo. Unikl ze zamknuté země, válel za Toronto, a proto je i dnes větší legendou v Kanadě než doma. Bývalý útočník a kouč Miroslav Fryčer zemřel v úterý ve věku 61 let. Projděte si život bouřliváka a velkého bojovníka.
Vítkovičtí hokejisté v roce 1981, mistři Československa.
Vítkovičtí hokejisté v roce 1981, mistři Československa. | Foto: Twitterový účet HC Vítkovice Ridera

Dětský sen a vítkovický titul

Ani malý Miroslav Fryčer nesnil o NHL. Když ze školní lavice v Karviné vyhlížel ven, fascinoval ho místní hokejista Jaroslav Motyčka, který po cestě na trénink den co den četl noviny. Toho chtěl Fryčer dosáhnout, hrát za Karvinou a mít "pohodový" život. Nakonec tuto metu dalece překonal.

Narodil se v Opavě, ale bruslit se díky angažmá otce Jaromíra naučil v Záhřebu. Pak vyrůstal v Karviné a postupně začal hrát hokej za Vítkovice, kde si všimli jeho obrovského talentu. Získal stříbro z evropského šampionátu osmnáctek i z mistrovství světa dvacítek.

Už v necelých sedmnácti letech vstřelil za Vítkovice v československé nejvyšší soutěži hattrick, což je dodnes rekord. A v roce 1981 dokráčel s ostravským klubem k jeho dosud poslednímu titulu. V té sezoně byl nejproduktivnějším hráčem týmu a předčil další legendy jako Ladislava Svozila, Františka Černíka či Miloše Říhu.

Na týmové fotografii stojí Fryčer v horní řadě třetí zprava.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy