Zápasník, jehož občanské jméno znělo Mitsuki Amano, byl do nemocnice převezen v kritickém stavu po incidentu, který se odehrál 26. března. Zemřel o měsíc později na akutní respirační selhání.
"Kéž jeho duše odpočívá v míru. My mu vyjadřujeme upřímnou vděčnost," uvádí se v prohlášení Japonské asociace sumo.
Její zástupci ovšem nyní čelí těžké kritice, proč při zápasech sumo nejsou u ringu nazývaném dohjó přítomni lékaři. V tradičním japonském sportu je navíc zvykem čekat na to, až poražený bojovník vstane ze země sám.
"Toho jsem se obával," tweetoval Mikito Chinen, lékař a komentátor. "Nemohl jsem uvěřit svým očím, že zápasník, jehož pád evidentně napovídal na poranění páteře, zůstal několik minut bez pomoci, zatímco organizátoři se věnovali oznámení, kdo vyhrál," napsal. Také Hideo Ito, odborník na akupunkturu a masér, který již dvě desetiletí léčí zápasníky sumo, uvedl, že si Hibikirju při pádu mohl poškodit páteř.
"Byl to skvělý zápasník, který se vždy laskavě usmíval a vždy přemýšlel o ostatních," řekl Ito agentuře AFP a vyzval lékaře, aby byli v pohotovosti při každém zápase.
Při zápasech sumo zatím nebyla zaznamenána žádná jiná smrtelná zranění, ale o zvýšení bezpečnostních standardů se intenzivně diskutuje od ledna, kdy na jednom z novoročních turnajů byl poslán zpět do ringu zápasník, který utrpěl otřes mozku.
Několik japonských sportovních deníků nyní uvedlo, že asociace sumo už diskutuje o změnách, včetně přítomnosti lékařů u ringu. Tedy tak, jako je tomu v profesionálním boxu.
"Už jen náraz z tachiai (počáteční střet) je ohromný. Jeden z bývalých nejlepších zápasníků přirovnal tento sport k tomu, jako když každý den nabouráte autem do zdi," napsal ve své analýze novinář deníku Sports Nippon.