Štěpánek trpěl bolestí. Snad je to peklo za mnou, říká

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 3. 2015 12:00
Přečtěte si rozhovor s tenistou Radkem Štěpánkem, který se po pul roce bez tenisu snaží vrátit na kurty, ale marnému počínání českých tenistů v Ostravě pořád přihlíží jen z tribuny.
Radek Štěpánek si prožil období pekelných bolestí. A doufá, že jsou pryč.
Radek Štěpánek si prožil období pekelných bolestí. A doufá, že jsou pryč. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Už pět a půl měsíce nehraje tenis, a dlouho ani nevěděl přesně proč. Radka Štěpánka vyřadily ze hry velké bolesti, které mu vystřelovaly od zad do lýtka, a termín jeho návratu na okruh je kvůli nim zatím stále nejistý.

Šestatřicetiletého tenistu to mrzí o to víc, že jako velký český srdcař musel oželet první kolo Davis Cupu. Takže teď pouze z tribuny v Ostravě přihlíží tomu, jak týmu chybí, Češi proti Austrálii tahají za krátký konec.

Po prvním dnu prohrávají 0:2 a jejich šance na postup se bez zraněného Radka Štěpánka a omluveného Tomáše Berdycha razantně zmenšily - více čtěte ZDE.

"Jsem tady, abych týmu alespoň morálně pomohl," prohlásil Štěpánek v Ostravě a v pátek ráno, ještě než bitva s Austrálií vypukla, si s oslabeným výběrem i krátce zatrénoval.

Během zápasu Lukáše Rosola s Thanasi Kokkinakisem poté v rozhovoru s českými novináři přiznal, že by týmovou teplákovku nejraději strhl a vlétl na kurt bojovat za české barvy. "O tom se ani nemusíme bavit, jsou to emoce. Srdce se mi rozbušilo na plný plyn, ale já vím, na čem jsem. Takže jsem v tom velice střízlivý," řekl Štěpánek.

Aktuálně 80. hráč světa nehraje od loňského daviscupového semifinále proti Francii, během kterého se bolavá záda ozvala poprvé a fanoušci na něj na kurtech Rolanda Garrose dokonce pískali v domnění, že bolest pouze předstírá.

V jaké jste teď fázi?
V začátečnické. A to je v šestatřiceti nádherné (směje se).

Co to znamená?
To znamená, že mám za sebou od té doby prvních čtyři pět dnů bez bolesti a nemám žádnou limitaci při pohybu, při ničem. Doufám a věřím, že to peklo, co jsem si prošel poslední měsíce, je už za mnou.

Bavíme se o lýtku, které vás chytlo po zádech a vy jste kvůli němu musel vynechat začátek letošní sezony?
Lýtko bylo výsledkem toho, že mně v podstatě v celé pravé noze atrofovaly svaly, ať už to bylo lýtko, stehenní, nebo hýžďový sval, či prsty na nohou. Byla to taková střílející bolest. Jakmile sem zapnul hýžďový sval, tak mě střelil blesk do celé nohy. Takže jsem byl klidně i šestkrát za noc vzhůru, když jsem se chtěl otočit. A pak jsem půlhodiny hledal, jak můžu spát. Věřím, že ta muka už jsou pryč a čekají mě zase lepší časy

Během té doby, co vám bolest do těla střílela, jste nemohl vůbec nic?
Není to tak, že bych úplně stál a nic nedělal. Byly chvíle, kdy jsem si třeba mohl na třicet minut jít zahrát. Jedno období dokonce bylo, že jsem si šel zahrát set, ale v půlce setu jsem zase musel odejít a nemohl dál pokračovat, tak velká ta bolest byla. Střídalo se to. Dva dny jsem mohl trénovat na padesát procent, a pak jsem zase tři čtyři dny nemohl dělat vůbec nic. Bylo to takové hodně rozhárané a dělané podle aktuálního stavu. Poslední týden musím zaklepat, že už to snad bude v pořádku.

Bylo to těžké po psychické stránce?
Chvilkami jsme nevěděli, odkud to pramení, bylo to těžko určitelné a složitější než operace. Návrat nebude jednoduchý tak, jak nebyl žádný. Ale motivace mám na rozdávání.

Tenis nehrajete od podzimního semifinále Davis Cupu v Paříži, kdy vás vyřadily problémy se zády. Už aspoň víte, z čeho ty problémy posléze i s lýtkem pramenily?
Všechno to přišlo od těch zad. Pak mně začala bolest střílet do kyčle. Byla to nervová věc, hledalo se, kde ten nerv je kousnutý a kde to zlobí. Bylo strašně těžké určit. Vyšetření nervu vám taky neukáže nic, co by bylo v nepořádku. Nebylo se čeho chytit.

Už víte, kdy se do turnajů zase vrátíte?
Těžko na to odpovím po třech dnech tréninku. Já mám nějaké testy, které mi vždycky ukážou, jak jsem na tom. A když těmi testy projdu, ať už to jsou kondiční testy, nebo testy na hřišti, pak dostanu od trenérů zelenou, že se můžu vrátit zpátky do turnajů.

Máte představu, kdy by to tak mohlo být?
Samozřejmě bych chtěl hrát už dneska odpoledne, ale není to o chtění, ale o tom, jak na tom budu. Chtěl bych co nejdřív, ale musím být rozumný, když už mám půl roku trpělivost čekat a rehabilitovat, abych mohl zažít to, co poslední tři dny. Samozřejmě mám v sobě spoustu energie, jsem nabitý, ale musím se vrátit, až budu v plné síle.

Takže až na začátku antukové části sezony?
Myslím, že to bude antuka. Nevrhnu se po po pětiapůlměsíční pauze po deseti dnech do turnajů a konfrontace s těmi nejlepšími.

Láká vás třeba turnaj v Monte Carlu?
Nevím, fakt ještě nevím. Možná to bude až Paříž.

Jak se vůbec po půlroce bez tenisu cítíte?
Je to cítit na těle. Tělo pět a půl měsíce stagnovalo, dělalo něco na půl plynu. Herní fyzička je úplně něco jiného. Je rozdíl běžet hodinu v kuse na kurtu, než dělat kruhový trénink, házet medicinbalem. Všechno se musí dělat postupně.

Do Ostravy jste přiletěl z Ameriky jen kvůli Davis Cupu?
Jo, přijel jsem kvůli Davis Cupu. Ale strávím tady nějakých čtrnáct dní a navštívím rodinu. Taky dělám fyzičku, všechno vracím se do starých kolejí.

Jaký zápas od souboje s Austrálií očekáváte?
Těžký, pro všechny nepředvídatelný. Australané mě překvapili, že nasadili Kokkinakise, který toho za sebou v Davis Cupu nic nemá. Tím, že je český tým oslabený o Berďu a o mě, tak jsem myslel, že hned nasadí Hewitta. Asi ho šetří, aby rozložili síly na všechny hráče. Tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Promlouval jste nějak k týmu, když jste s ním v pátek ráno i trénoval?
Měli jsme standardní pokřik před zápasem a šli na to. Nějaký postřeh jsem pak říkal kapitánovi, ale kluci se soustředí pak na utkání sami stejně jako my s Berďou.

Kdo by měl podle vás nastoupit do čtyřhry?
Tím, že jsem tady nebyl na tréninky a neviděl jsem kluky hrát, tak to musí rozhodnout kapitán. Ale jeví se mi to tak, že by si to kluci měli zahrát ve dvou. Tedy aby hrál Lukáš Rosol s Jiřím Veselým.

Co říkáte na to, že na Floridu, kde se připravujete normálně, přestoupil váš kamarád hokejista Jaromír Jágr?
Viděl jsem jeho poslední zápas v New Jersey, předtím jsme byli na večeři a já mu říkal, že by bylo super, kdyby ho vyměnili vzhledem k jeho věku někam do tepla, že by mu to prospělo (směje se). Tak jsem mu přál, aby vyšla Tampa nebo Florida. Pak jsem odletěl domů a prd: přišla mi esemeska, že je to Florida. Transformace z Ďábla na Pantara byla hodně rychlá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy