Praha - Poté, co Barbora Špotáková vybojovala v Ósace českým rekordem zlatou medaili, třásl se jí hlas a neskrývala dojetí.
Na pondělní tiskové konferenci ve své oblíbené restauraci U Pinkasů však byla klidná a usměvavá jako vždy.
Dokonce se jí splnil sen. Ředitel restaurace čerstvé mistryni věnoval čestný půllitr, na který má ve vyhlášené restauraci právo jen 23 štamgastů. Barbora je mezi nimi první ženou.
A jako mistryně světa si takovou "poctu" určitě zaslouží. Dokonce jí byl přislíben "pivní" šek, ale to až jak uspěje příští rok na olympiádě v Pekingu.
Na čínské olympijské hry má atletka svůj vyhraněný názor.
Dále čtěte:
- I unavený mistr světa je dobrá reklama pro Weltklasse - čtěte ZDE
- Obrazem: Jak oštěpařka Špotáková porazila celý svět - čtěte ZDE
- Atletická senzace: Špotáková má zlato a rekord - čtěte ZDE
Mluvila jste o tom, že vám OH v Pekingu nejsou moc příjemné, můžete to vysvětlit?
Když to beru z pohledu sportovce, je pro mě účast na olympiádě to nejvyšší, čeho můžu dosáhnout. Zajímá vás, jaké tam bude ubytování, jestli přijdou diváci, a z tohoto pohledu to bude pravděpodobně velkolepé. Ale když jsem se prvně dozvěděla, že Čína bude OH pořádat, tak jsem byla doopravdy pobouřená.
Čína není demokratický režim a přijde mi, že olympijské ideály jsou v pravém opaku s tím, co se tam děje. Osobně si myslím, že není dobře, že se olympiáda bude konat právě v Pekingu. Je dobré si to uvědomit, ale to je tak jediné, co s tím můžu dělat. Čínský režim na demokracii určitě nezměním (úsměv).
Při slavnostním podpisu oficiální olympijské přihlášky jste si hodně povídala s paní Zátopkovou, co jste si říkaly?
Od začátku jsme se "sčuchly" a pořád jsme si něco špitaly, chvilkami jsme i rušily ostatní. Paní Zátopková je skvělá, výjimečná žena. Na to, kolik jí je let, je v ohromné formě, dokonce zpaměti vystřihla brilantní projev. Brzy bude slavit narozeniny, doufám, že budu mít možnost jí osobně poblahopřát.
Říkala jste, že byste si ráda ještě zaházela na OH v Praze. Opravdu plánujete tak dlouhou kariéru, bylo by vám pětatřicet?
V oštěpu je to možné. Podívejte se na Nikolu Brejchovou, je jí přes třicet a skončila čtvrtá na mistrovství světa, Daně Zátopkové bylo na OH v Římě třicet osm a skončila druhá.
Co si vlastně myslíte o pořádání her v Praze?
V úterý jsem poprvé viděla symbol české olympiády a pak jsem se dozvěděla, že to většině lidí nepřipomíná rok 2016, ale spíš 1620, což byl pro české země docela průšvih.
Tenhle postřeh přesně vystihuje náladu kolem pražské olympiády. Myslím si, že Česko má na to, aby hry pořádalo. Jenom by se lidi museli semknout a začít tomu věřit. Neřešit žádné žabomyší války a jít do toho. Zemi by to určitě prospělo. Určitě to bude těžké, ale když je nějaký sen, tak se za ním musí zkrátka jít.
Hodně se psalo o tom, jak Němky neunesly prohru na MS, ani vám nepotřásly rukou. Jak to opravdu bylo na stadionu?
Byla bych nerada, aby to vypadalo, že existuje nějaká obrovská rivalita mezi námi. Zkrátka to byl velký závod a ony to jednoduše nezvládly emocionálně. Že bychom se ale vyloženě nesnášely, tak to není.
Jste zpátky v Česku, jaký je rozdíl být doma jako mistryně světa?
Lidi mě více poznávají, oslovují mě. Není to nijak dramatické, ale je to hlavní rozdíl. Včera za mnou běžel nějaký kluk, že chce podpis, ale neměl tužku a já taky ne. Nakonec zastavil pošťačku, která mu propisku půjčila (smích).
Co už jste všechno od svého příletu stihla?
To si ani nepamatuji, už jsem stihla jednu návštěvu U Pinkasů (smích), podpis olympijské kandidatury, večeři s rodiči. Bohužel jsem nestihla pořádně trénovat a trenér se na mě asi teď zlobí (smích). Ke všemu mě ještě rozbolelo ucho, ten teplotní rozdíl mezi Ósakou a Českem je opravdu velký. Mám strach, abych něco nechytla.
Kromě zasloužených radostí se Barbora věnuje také atletickému mládí. Stala se patronkou středoškolského atletického poháru, který pomáhá mezi studenty najít nové talenty.
"Atletika je běh na dlouhou trať, člověk musí trénovat od malička a výsledky se dostaví až v pozdějším věku, proto jsem ráda, že můžu přispět svým k dílem k výchově nových talentů," uzavřela Barbora Špotáková.