Spor bossů: ovál pro Sáblíkovou v hale, či bez střechy?

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 1. 2012 5:00
Hala za 300 milionů? Zbytečný luxus, míní Jansta
Foto: Reuters

Nymburk - Krytá hala na rychlobruslení za 300 milionů korun? Neblázněme, tlumí nadšení pro nákladný nymburský projekt Miroslav Jansta, kandidát na pozici nového šéfa Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Navrhuje levnější varianty.

Martina Sáblíková sbírá rychlobruslařské medaile pod pěti olympijskými kruhy i na nejrůznějších šampionátech. Na závody se ale musí připravovat v zahraničí, v Česku umělou dráhu k dispozici nemá.

O Sáblíkové a situaci českého sportu čtěte více:

Právě rychlobruslařský ovál je ovšem součástí projektu, který v prosinci představil Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru. Prozradil tehdy, že se chystá zásadní přestavba zchátralého sportovního areálu v Nymburce. Investiční náklady 2,5 miliardy by měly být hrazeny z dotací státu a Evropské unie.

Jansta odmítá megalomanské plány

Miroslav Jansta, šéf basketbalového svazu, který se v sobotu na valné hromadě ČSTV bude ucházet o pozici předsedy organizace, je všema deseti pro revitalizaci Nymburka. Kejvalovy vize ovšem vnímá jako zbytečně megalomanské.

"Musíme ten projekt finančně racionalizovat. Je zapotřebí spočítat, kolik bude stát provoz. Aby svazy dostaly pro přípravu svých sportovců příznivé ceny a zároveň abychom utáhli režii," přemítá Jansta. Počítá se s tím, že by zmodernizovaný areál využívalo až 40 sportovních svazů.

A Kejvalem vzývaný ovál pro Sáblíkovou? "Přijde mi bláznivé stavět halu za 300 milionů, když se dá postavit venkovní ovál za 50 milionů. Anebo Sáblíkové a jejímu týmu zaplatit tři měsíce soustředění v Holandsku, kde ty ovály nají," přemítá Jansta nahlas.

Sáblíková je tak trochu úkaz

"Musíme si také uvědomit, že Martina Sáblíková je tak trochu úkaz. Opravdu nevím, kolik dalších skvělých rychlobruslařů nám ještě může vyrůst," dodává Jansta. "Já bych si samozřejmě přál, aby Martina jezdila třeba do pětatřiceti, ale jednoho dne také skončí. Nad projekty typu rychlobruslařských oválů proto musíme uvažovat racionálně. Aby nám tady nevyrostla další 02 Arena, která si stěží vydělá na vlastní provoz, natož na splátky úvěru."

Současný stav nymburského střediska, kde se na olympijská klání připravovala hlavně generace Jarmily Kratochvílové a dalších československých sportovců 80. let, je tristní. "ČSTV, kterému areál patří, nedalo do toho vrcholového střediska dlouhé roky ani korunu. Ten prostor je vybydlený, není tam zázemí, lékaři, maséři a podobně," líčí Jansta.

Velký Osek a Pardubice: projekty, které nevyšly

Přestavbě nymburského centra je příznivě nakloněn i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš. "Do budoucna chceme mít tři taková centra reprezentace," nastínil dokonce.

Rychlobruslařskou dráhu pro Martinu Sáblíkovou chtěl ve Velkém Oseku, kde závodnice žije, postavit starosta obce Jiří Otta. Tajemného investora haly za 1,5 miliardy korun ale nikdy nepředstavil. Poté, co ve volbách úřad starosty ztratil, projekt definitivně padl.

Před rokem představil svůj projekt odkrytého čtyřsetmetrového oválu pro rychlobruslení architekt Miroslav Petráň, poslanec za VV a tehdy ještě předseda Dostihového spolku z Pardubic.

Právě v blízkosti letiště tohoto východočeského města si vysnil sportovní a rekreační komplex. S oválem pro rychlobruslení za 150 milionů korun. I zde ovšem zůstalo pouze u slov a plánů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy