Generálka se vůbec nepovedla. Češi podlehli i Švýcarům, v Brně nezískali ani bod

5. 5. 2024 18:25
Čeští hokejisté prohráli v generálce na domácí mistrovství světa, které začne v pátek v Praze a Ostravě, se Švýcary 1:2. Na Českých hrách v Brně (Betano Hockey Games) skončili svěřenci kouče Radima Rulíka bez bodu s celkovým skóre 2:8 poslední, v seriálu Euro Hockey Tour obsadili třetí místo.
Čeští hokejisté
Čeští hokejisté | Foto: Reuters

Švýcaři, kteří měli z předchozích 11 zápasů v sezoně v rámci EHT na kontě jen dva body, vykročili za prvním vítězstvím hned v první třetině, kterou po gólech Daria Simiona a Calvina Thürkaufa vyhráli 2:0. Brankář Leonardo Genoni držel čisté konto až do času 56:43, kdy snížil obránce Jakub Krejčík.

"Myslím si, že to byl náš nejslabší herní výkon. S Finy i se Švédy to bylo daleko lepší, akorát jsme nedali branky. Dnes byla první třetina velmi špatná a ospalá. Neměli jsme vůbec pohyb, střídačka byla mrtvá. Pak jsme změnili sestavu a celé to překopali. Druhá a třetí třetina už nebyly tak špatné jako ta první. Dali jsme tomu impulz a musím říct, že se to trošku zlepšilo," uvedl trenér Rulík.

Přibližně ve 21 hodin začne v Brně tisková konference, na níž kouč oznámí finální výběr hráčů pro šampionát, do něhož může zasáhnout 25 hokejistů. Čechům turnaj začne v pátek duelem proti Finům od 20:20.

Češi nastoupili v modrých retro dresech bez reklam a začali aktivně. Krejčíkovo nahození ale vykryl Genoni. Vzápětí Senteler nevyužil přečíslení dva na jednoho. Na konci čtvrté minutě fauloval Mašín. V přesilovce nebezpečně pálil Baragano, Dostál ho vychytal. V oslabení ujeli Kaše a Palát, ale i Genoni byl pozorný.

V deváté minutě už šli ale Švýcaři do vedení: Herzog přesměroval puk bruslí k Simionovi, který zblízka snadno doklepl puk za Dostálova záda. V polovině třetiny byl blízko vyrovnání Červenka. Nejprve nebezpečně vypálil z kruhu, dostal se k dorážce, ale bekhendem trefil jen brankovou konstrukci. Thürkauf byl krátce před přestávkou úspěšnější, protože zblízka zavěsil rovněž bekhendem pod horní tyčku.

"Nepodařilo se nám tam dát puk do útočného pásma, pak se to rychle otočilo. Myslím, že jsem se tam mohl asi lépe dotočit, ale on to trefil opravdu hezky. Někdy musí člověk taky pochválit střelce a uznat, že to byla dobrá střela," prohlásil Dostál.

Druhá třetina nabídla pokračující zmar národního mužstva. Hned zkraje neuspěl Kubalík, po chvilce následovala první početní výhoda Čechů, v níž zakončoval Tomášek, ale Genoni se překvapit nenechal.

Ve 27. minutě si Češi hru v přesilovce zopakovali, ale se stejným výsledkem. Sami se pak ubránili po Ščotkově faulu, před druhou přestávkou mohl zvýšit rozdíl ve skóre Geisser, Dostál byl ale proti.

Ve 43. minutě se proti pravidlům provinil Künzle a Češi odehráli povedenou přesilovku, švýcarskou branku ale nedokázali odemknout Špaček, Kaše a ani Červenka. Již při hře v plném počtu vyslal na Genoniho další nebezpečný pokus Kaše, ale nulu na českém kontě neodmazal.

Další komplikací pro domácí byla Špačkova "hlavička" směrem k Scherweymu, za kterou dostal trest na 2+2 minuty. Kurashev v přesilovce pálil do boční sítě, na druhé straně nedokázal po kontru a Sedlákově nabídce zakončit přečíslení dvou na jednoho Červenka.

Když byl v 55. minutě vyloučen Siegenthaler, po krásné souhře vypálil z mezikruží Kaše, ale Genoniho neprostřelil. V 57. minutě se to ale povedlo střelou od modré čáry Krejčíkovi a vykřesal naději. "Myslím, že tam by Lencík (Radan Lenc) na clonu a ještě někdo, to bylo super zahrané," ocenil Krejčík.

Minutu a půl před koncem odjel Dostál z branky. Fora v čase 59:24 sestřelil Sedláka a dostal trest na pět minut a do konce utkání, Češi ale krátkou přesilovku nevyužili a zůstali v Brně bez bodového zisku.

"Třetí třetinu to Švýcaři zavřeli, chtěli uhájit výsledek. Nám se podařilo dát kontaktní gól, ale přesilovka se nám pak nepodařila. Oni sehráli oslabení dobře. Musíme všechno zlepšit," řekl Rulík.

České hokejové hry (Betano Hockey Games) v Brně, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour:

Česko - Švýcarsko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 57. Krejčík (R. Zohorna, Flek) - 9. Simion (Herzog, Fora), 20. Thürkauf (Kurashev, Egli). Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Heikinen - Nikulainen (oba Fin.), Šimánek (ČR). Vyloučení: 5:4, navíc Fora (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5521.

Sestavy:

Česko: Dostál - Rutta, Mašín, D. Špaček, Krejčík, Kundrátek, Ščotka, Košťálek, Hájek - D. Kubalík, M. Špaček, Červenka - O. Kaše, Tomášek, Palát - Flek, L. Sedlák, D. Voženílek - J. Vrána, R. Zohorna, Lenc. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Genoni - Loeffel, Siegenthaler, Egli, Jung, Fora, Geisser, Baragano - Thürkauf, Hischier, Kurashev - Simion, Senteler, Herzog - Ambühl, Haas, Scherwey - Moy, Bader, Künzle - Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.