Sníh je. Teď už jen medaili Záhrobské

Radek Vičík Radek Vičík
2. 2. 2007 12:00
Praha - V sobotu startuje ve švédském Aare 39. světový šampionát sjezdařů. Čeští fanoušci čekají velký úspěch od Šárky Záhrobské. Hodně čekají i Rakušané a Švédové, naopak v USA panuje nejistota kolem Bode Millera.

Přes všechny trable se sněhem hlásím švédští pořadatelé: Jsme připraveni. Sněhu má být víc než dost. Vedle 30 cm přírodního sněhu je k dispozici dalších 70 cm sněhu umělého. "Sněhové podmínky jsou vynikající," potvrdil Svein Mundal, technický delegát FIS.

  • Bookmakeři: Záhrobská medaili neobhájí
    Šárka Záhrobská je medailovou nadějí Česka na MS v alpském lyžování. Bookmakeři ale vidí situaci jinak.

Celkem bude rozdáno jedenáct  medailových kolekcí, po pěti mezi muži i ženami. Obě pohlaví absolvují sjezd, super obří slalom, obří slalom, slalom a superkombianci. A stejně jako v roce 2005 se pojede soutěž družstev, která by se měla skládat ze super G a slalomu.

Švédské sny a rakouská suverénka

Rakušan Benjamin Rajch obhajuje zlato v kombinaci a slalomu. Ale nebude to mít vůbec snadné. Životní formu totiž v posledních slalomech Světových pohárů předvádí Jens Byggmark. Dva ze tři závěrečných závodů vyhrál, v juendom byl druhý.

Program MS

  • 3. února - super-G muži
  • 4. února - super-G ženy
  • 8. února - kombinace muži
  • 9. února - kombinace ženy
  • 10. února - sjezd muži
  • 11. února - sjezd ženy
  • 13. února - obří slalom ženy
  • 14. února - obří slalom muži
  • 16. února - slalom ženy
  • 17. února - slalom muži
  • 18. února - soutěž družstev

21letý Švéd mezi svými krajany vzbuzuje velké medailové ambice. Ostatně něco napovídá i jeho rodiště, ve vesničce Lapland na severu země se totiž narodil fenomenální Ingemar Stenmark.

"U nás je lyžování prostě část tradice," smál se Byggmark po druhém vítězstvím ve slalomu v Kitzbühelu. V Rakousku si naopak na velké problémy zadělal Bode Miller. Protože nedojel do cíle, musel čekat až na poslední slalom před šampionátem.

Ve Schladmingu dokázal poprvé v této sezoně dojet slalom na bodované pozici a vyjel si tak účast i v této disciplíně. Závody mezi brankami jsou pro čtyřnásobného mistra světa poslední disciplínou, z níž ještě nemá na MS zlato.

V Aare bude útočit na medaili ve všech pěti disciplínách. Předloni Miller vyhrál v Bormiu sjezd a super-G, před čtyřmi lety na MS obří slalom a kombinaci.

Vyřadit ze hry nelze v žádném případě ani zkušeného čtyřiatřicetiletého Hermanna Maiera. "Pokud si někdo vsadí, že získám medaili, nemusely by to být z okna vyhozené peníze," uvedl podle ČTK slavný Rakušan.

Největší favoritkou ženských rychlostní disciplín je bezesportu Renate Götschlová, která kraluje pořadí sjezdařek i závodnic v super G. První žena průběžného hodnocení SP z posledních sedmi závodů čtyři vyhrála a jen jedinkát neskončila na stupních vítězů.

Švédská medailová naděje Anja Pärsonová.
Švédská medailová naděje Anja Pärsonová. | Foto: Reuters

V posledním super G před Aare ji však téměř o dvě vteřiny porazila Američanka Lidsay Kildowová. Ta má navíc ambice i v superkombinaci, kterou Götschlová v posledních letech vynechává.

V točivých disciplínách se budou snažit prosadit jiné dvě Rakušanky. 26letá Marlies Schieldová vyhrála mezi slalomovými brankami prakticky vše, co šlo.

Ze šesti závodů SP, do kterých se vydala, jich pět vyhrála. Pouze v Semmeringu ji na sklonku loňského roku nečekaně porazila Therese Borsseová ze Švédska.

To jen dokazuje, že pořádající země může překvapit prakticky v každé disciplíně. A to ještě musíme připomenou Anju Pärsonovou, která letos opět bodovala ve slalomu, obřím slalomu,super G i sjezdu. Mimochodem, takových závodnic je v této sezoně dohromady jen sedm.

Další Rakušankou s velkými ambicemi je Nicle Hospová. První žena hodnocení SP v obřím slalomu sice nemá aktuálně oslnivou formu, ale šestice míst na stupních vítězů v této sezoně naznačuje, že i ona může mylset na medaile.

Poslední obří slalom před MS, 21. ledna  v Cortině d'Ampezzo, suverénně vyhrála domácí Italka Karin Putzerová.

Pro Švédy je však největším ženským tahákem Anja Pärsonová. Letos nemá extrémně oslnivou formu, ale domácí publikum dokáže divy. Vítězka 34 závodů Světového poháru v této sezoně dojela nejlépe třetí ve sjezdu ve Val d'Isere. Ale 25letá olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa myslí vysoko.

V Aare bude chybět chorvatská sjezdařka Janici Kosteličová, která si na předchozím světovém šampionátu v Santa Caterině ze tří startů vyjela tři zlata.

Česko bude zastupovat 10 lyžařů

V české nominaci je pět mužů a pět žen. Největším želízkem v ohni je pochopitelně Šárka Záhrobská, která obhajuje slalomový bronz z předchozího šampionátu v Itálii. V dobré formě je i univerziádní šampion ve slalomu Filip Trejbal i vítěz superobřího slalomu z téže akce Petr Záhrobský

Vedle Záhrobské jsou v ženském týmu Eva Kurfürstová, Lucie Hrstková, Petra Zakouřilová a Michaela Smutná. Mezi muži Trejbala se Záhrobským doplní Ondřej Bank, Martin Vráblík a Kryštof Krýzl.

Šárka Záhrobská exceluje hlavně ve slalomu.
Šárka Záhrobská exceluje hlavně ve slalomu. | Foto: Reuters

Čeští muži vedle slalomu upírají své zraky hlavně na superkombinaci, kde se hlavně Ondřej Bank dokáže prosadit. Dokázal to šestým místem na olympiádě v Turíně i MS v St. Antonu v roce 2001. To se však jela kombiance klasická, tedy sjezd + dvě jízdy slalomářů. 

V tomto součtu je ale opět nejlepší první česká medailsitka ze světového šampionátu Záhrobská, která si před dvěma lety dojela v Santa Caterině pro páté místo.

V této sezoně jela zatím dvě superkombinace (sjezd + jedna jízda slalomu) a v obou skončila pátá. Její úspěch na šampionátu záleží na tom, jak si poradí se sjezdem, který jezdí spíš z donucení kvůli kombinačním bodům.

Černá kronika z bílých svahů

Šampionát však nebude hostit všechny hvězdy, několik závodníků místo boje o medaile sedí doma a léčí se ze zranění. Zmínili jsme se už o Janici Kosteličové, která si po vážných zdravotních problémech dopřává pauzu a načerpává novou energii.

Tou největší ztrátou právě probíhající sezony je bezpochyby neúčast Kjetil Andre Aamodta z Norska. Jeden z nejlepších sjezdařů historie se počátkem ledna rozhodl ukončit svou kariéru.

Na olympiádě v Turíně si poranil koleno a od té doby byl v péči lékařů. "Cítím se mentálně i fyzicky velmi unaven," řekl.všestranný dvanáctinásobný medailista ze světových šampionátů.

Nor Kjetil Andre Aamodt už další titul nezíská.
Nor Kjetil Andre Aamodt už další titul nezíská. | Foto: Reuters

Už v polovině loňského roku došel ke stejnému rozhodnutí 37letý švédský sjezdař Fredrik Nyberg, který si také vážně pochroumal koleno.

Stříbrný z loňské olympiády, rakouský slalomář Reinfried Herbst, také laboruje s poraněným kolenem a operace mu zabránila jet prakticky celou letošní sezonu.

Španělská lyžařka Maria Jose Contrerasová si při pádu v tréninku v americkém Lovelandu přetrhala kolenní vazy, stejné zranění si v Lake Loiuse přivodil i Nor Bjarne Solbakken.

Seznam marodů však nekončí, zahrnuje japonského slalomáře Kentara Minagawu, jeho francouzského kolegu Stéphane Tissota či Rakušana Stephana Görgla.

Zatím poslední se do péče lékařů dostal populární Mexičan Hubertus von Hohenlohe, který si v prvním kole nedělního slalomu v Kitzbühelu zlomil nohu a přijde tak rekordní třináctou účast na MS. Vedle světových šampionátu absolvoval 48letý lyžař také čtyři zimní olympiády.

 

Právě se děje

Další zprávy