Sní o olympiádě, ale peníze na přípravu si musí sportovci vyprosit od fanoušků

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 1. 2016 6:02
Na crowdfundingových serverech se rojí další a další sportovci, kteří prosí o částky, které jim pomůžou alespoň se přiblížit jejich snům. Jsou mezi nimi i aspiranti na účast na olympijských hrách, například dálková plavkyně Alena Benešová.
Dálkoví plavci si musejí platit závody i tréninky sami.
Dálkoví plavci si musejí platit závody i tréninky sami. | Foto: Reuters

Praha - Doufají, že se jednou podívají na olympiádu, ale aby o ni vůbec mohli zabojovat, potřebují peníze. Na crowdfundingových serverech se rojí další a další sportovci, kteří prosí o částky, které jim pomůžou alespoň se přiblížit jejich snům.

Jedním takovým příkladem je sedmnáctiletá dálková plavkyně Alena Benešová, která poprosila fanoušky plavání o částku 40 tisíc na serveru startovac.cz. Zaplatí z ní třítýdenní soustředění v Thajsku, kde bude trénovat s těmi nejlepšími, aby se pak mohla pokusit v kvalifikačním závodu zaplavat výsledek, který ji posune do olympijského Ria.

"Jedou tam nejlepší plavci České republiky. Mezi nimi jsou i ti, kteří už mají zaplavané limity na olympijské hry. Bude tam i má trenérka a část mé tréninkové skupiny, díky které jsem se posunula dál. Budeme tam plavat spoustu kilometrů tři hodiny každý půl den," popsala deníku Aktuálně.cz Benešová.

"Závody i soustředění si platím sama"

Jenže aby tam mohla vyrazit, potřebuje asi 75 tisíc korun, a taková částka se i vrcholovému plavci shání v českých končinách těžce. "Plavání není moc bohatý sport. Všechno záleží na mých rodičích. Soustředění, závody a Světové poháry si musím většinou všechny zaplatit sama. Proto si vážím každé podpory," říká dívka.

A tak se rozhodla vsadit na solidaritu veřejnosti, sáhla po Startovači. "Doporučila mi to má kamarádka ze třídy, protože jejich basketbalový tým s tím má nějaké zkušenosti. Tak trochu mne k tomu donutila," přiznává.

To, co původně brala jen jako pokus, se jí podařilo během necelých 20 dnů splnit. Cílovou částku vybrala, ale dalších 35 tisíc už bude muset dát ze svého. Projekt nicméně poběží ještě necelý týden, a dárci si tak dál mohou vybírat z odměn, jako jsou například plavecké čepice nebo soukromý trénink. Více ZDE.

Sama ví, že crowdfundingem si na sebe upletla bič. Naložila na sebe ještě větší zodpovědnost za to, jak nakonec na závodech dopadne.

"Kvůli Riu teď jen plavu, plavu a plavu"

"Kdyby to nevyšlo, pořád jsem ještě mladá, mám málo zkušeností. Budu to kdyžtak brát tak, že ještě nebyl správný čas. Ale sportovec by o sobě asi neměl pochybovat, měl by se soustředit na to, co chce," říká odhodlaně.

Její šance rozhodně nejsou beznadějné. Benešová plave za Univerzitní sportovní klub Praha a střídá dálkové a bazénové plavání. Loni vyhrála na 10kilometrové trati mistrovství ČR, což ji kvalifikovalo na mistrovství světa, kde se vešla do první třicítky pořadí. Boj o Rio bude ale ještě náročnější.

"První kvalifikační závod je v už v březnu v Izraeli. První dva Češi a Česky pojedou na kvalifikaci do Portugalska, která se bude konat v červnu. Každý tam chce být v top desítce, protože ta si zaplave v Riu. Takže i proto už teď jen plavu, plavu a plavu, mezitím chodím do školy, jím a spím," popisuje život olympijské aspirantky Benešová.

Těch, kteří sní o olympiádě, ale nemají ani peníze na přípravu, je mnohem víc. V létě kupříkladu vybraly 90 tisíc Kč na dalším crowdfundingovém serveru zápasnice ve volném stylu Lenka Hocková-Martináková a Adéla Hanzlíčková.

Akrobatický lyžař potřebuje 80 tisíc

Díky tomu odjely na soustředění a následně i na MS do Las Vegas, kde druhé jmenované jen těsně utekla olympijská letenka. Jistotu totiž měla první šestice a Hanzlíčková skončila devátá. Kvalifikace ale probíhají až do května, takže pro zápasnice není ještě nic ztraceno.

Dlouhodobější plány má akrobatický lyžař Daniel Honzig, který potřebuje 80 tisíc na to, aby mohl kvalitně trénovat a objíždět podniky Světového poháru. "Z dlouhodobého hlediska jsou jasnou prioritou Zimní olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu a zapojení do celého seriálu Světového poháru. Bohužel v České republice na tento sport nejsou moc dobré podmínky. Pokud srovnám český a zahraniční trénink, který mají týmy mých soupeřů v Alpách, tak je v tom znatelný rozdíl," uvádí Honzig.

"I když makám a stavím společně se svým domovským areálem na Tanvaldském Špičáku různé skoky a trať, je těžké se rovnat těm nejlepším, kteří mají k dispozici mnohem více sjezdovek a sněhu během celé sezony," dodává reprezentant v jízdě v boulích.

Na portálu Sportstarter.cz, který se specializuje právě na crowdfunding sportovců, i on nabízí různé odměny jako batohy, lyže i pobyt v Jizerských horách (více ZDE). Server funguje teprve druhým rokem a loni na něm návštěvníci přispěli celkem 139 600 Kč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy