Sní o olympiádě, ale peníze na přípravu si musí sportovci vyprosit od fanoušků

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 1. 2016 6:02
Na crowdfundingových serverech se rojí další a další sportovci, kteří prosí o částky, které jim pomůžou alespoň se přiblížit jejich snům. Jsou mezi nimi i aspiranti na účast na olympijských hrách, například dálková plavkyně Alena Benešová.
Dálkoví plavci si musejí platit závody i tréninky sami.
Dálkoví plavci si musejí platit závody i tréninky sami. | Foto: Reuters

Praha - Doufají, že se jednou podívají na olympiádu, ale aby o ni vůbec mohli zabojovat, potřebují peníze. Na crowdfundingových serverech se rojí další a další sportovci, kteří prosí o částky, které jim pomůžou alespoň se přiblížit jejich snům.

Jedním takovým příkladem je sedmnáctiletá dálková plavkyně Alena Benešová, která poprosila fanoušky plavání o částku 40 tisíc na serveru startovac.cz. Zaplatí z ní třítýdenní soustředění v Thajsku, kde bude trénovat s těmi nejlepšími, aby se pak mohla pokusit v kvalifikačním závodu zaplavat výsledek, který ji posune do olympijského Ria.

"Jedou tam nejlepší plavci České republiky. Mezi nimi jsou i ti, kteří už mají zaplavané limity na olympijské hry. Bude tam i má trenérka a část mé tréninkové skupiny, díky které jsem se posunula dál. Budeme tam plavat spoustu kilometrů tři hodiny každý půl den," popsala deníku Aktuálně.cz Benešová.

"Závody i soustředění si platím sama"

Jenže aby tam mohla vyrazit, potřebuje asi 75 tisíc korun, a taková částka se i vrcholovému plavci shání v českých končinách těžce. "Plavání není moc bohatý sport. Všechno záleží na mých rodičích. Soustředění, závody a Světové poháry si musím většinou všechny zaplatit sama. Proto si vážím každé podpory," říká dívka.

A tak se rozhodla vsadit na solidaritu veřejnosti, sáhla po Startovači. "Doporučila mi to má kamarádka ze třídy, protože jejich basketbalový tým s tím má nějaké zkušenosti. Tak trochu mne k tomu donutila," přiznává.

To, co původně brala jen jako pokus, se jí podařilo během necelých 20 dnů splnit. Cílovou částku vybrala, ale dalších 35 tisíc už bude muset dát ze svého. Projekt nicméně poběží ještě necelý týden, a dárci si tak dál mohou vybírat z odměn, jako jsou například plavecké čepice nebo soukromý trénink. Více ZDE.

Sama ví, že crowdfundingem si na sebe upletla bič. Naložila na sebe ještě větší zodpovědnost za to, jak nakonec na závodech dopadne.

"Kvůli Riu teď jen plavu, plavu a plavu"

"Kdyby to nevyšlo, pořád jsem ještě mladá, mám málo zkušeností. Budu to kdyžtak brát tak, že ještě nebyl správný čas. Ale sportovec by o sobě asi neměl pochybovat, měl by se soustředit na to, co chce," říká odhodlaně.

Její šance rozhodně nejsou beznadějné. Benešová plave za Univerzitní sportovní klub Praha a střídá dálkové a bazénové plavání. Loni vyhrála na 10kilometrové trati mistrovství ČR, což ji kvalifikovalo na mistrovství světa, kde se vešla do první třicítky pořadí. Boj o Rio bude ale ještě náročnější.

"První kvalifikační závod je v už v březnu v Izraeli. První dva Češi a Česky pojedou na kvalifikaci do Portugalska, která se bude konat v červnu. Každý tam chce být v top desítce, protože ta si zaplave v Riu. Takže i proto už teď jen plavu, plavu a plavu, mezitím chodím do školy, jím a spím," popisuje život olympijské aspirantky Benešová.

Těch, kteří sní o olympiádě, ale nemají ani peníze na přípravu, je mnohem víc. V létě kupříkladu vybraly 90 tisíc Kč na dalším crowdfundingovém serveru zápasnice ve volném stylu Lenka Hocková-Martináková a Adéla Hanzlíčková.

Akrobatický lyžař potřebuje 80 tisíc

Díky tomu odjely na soustředění a následně i na MS do Las Vegas, kde druhé jmenované jen těsně utekla olympijská letenka. Jistotu totiž měla první šestice a Hanzlíčková skončila devátá. Kvalifikace ale probíhají až do května, takže pro zápasnice není ještě nic ztraceno.

Dlouhodobější plány má akrobatický lyžař Daniel Honzig, který potřebuje 80 tisíc na to, aby mohl kvalitně trénovat a objíždět podniky Světového poháru. "Z dlouhodobého hlediska jsou jasnou prioritou Zimní olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu a zapojení do celého seriálu Světového poháru. Bohužel v České republice na tento sport nejsou moc dobré podmínky. Pokud srovnám český a zahraniční trénink, který mají týmy mých soupeřů v Alpách, tak je v tom znatelný rozdíl," uvádí Honzig.

"I když makám a stavím společně se svým domovským areálem na Tanvaldském Špičáku různé skoky a trať, je těžké se rovnat těm nejlepším, kteří mají k dispozici mnohem více sjezdovek a sněhu během celé sezony," dodává reprezentant v jízdě v boulích.

Na portálu Sportstarter.cz, který se specializuje právě na crowdfunding sportovců, i on nabízí různé odměny jako batohy, lyže i pobyt v Jizerských horách (více ZDE). Server funguje teprve druhým rokem a loni na něm návštěvníci přispěli celkem 139 600 Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy