Bába zvažuje, že kvůli olympiádě vynechá mistrovství světa

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 1. 2016 15:44
Jaroslav Bába se letos hodlá připravit především na olympjské hry v Rio de Janeiru, je proto připraven obětovat halové mistrovství světa a spokojit se i s horším výsledkem na mistrovství Evropy.
Jaroslav Bába
Jaroslav Bába | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Skokan do výšky Jaroslav Bába patří ve svých 31 letech k nejzkušenějším českým atletům.  Mezi jeho největší dosavadní úspěchy patří bronz z olympijských her v roce 2004, stříbrná příčka z halového mistrovství Evropy v roce 2011 a bronzová pozice ze stejného šampionátu o dva roky později.

"Také letos chci bojovat o přední umístění na svých čtvrtých olympijských hrách, a proto i moje příprava na tuto největší sportovní akci je trochu jiná, než v předchozích letech,“ netajil osminásobný mistr republiky ve skoku vysokém v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Už zítra vás čeká v Kolíně nad Rýnem první závod v letošní halové sezoně. Co si od něj slibujete?

Na tento mítink má přijet několik zahraničních skokanů, ale ti nejlepší Evropané tam asi nebudou. Pro mě by to měl být příjemný mítink a z pohledu rozzávodění určitě i užitečný.

Kdy a kde začala vaše příprava na letošní sezonu?

Už loni koncem září ve Špindlerově Mlýně, o dva týdny dřív, než jsem zvyklý. Potom jsem střídal soustředění v domácích podmínkách a na Kanárských ostrovech. Jsem spokojený, zdravotně v pořádku a v celkové pohodě.  Myslím si, že by se to mohlo projevit i na mých výkonech už v halové sezoně.

Máte už program aspoň na nejbližší dva měsíce?

Je v něm sedm halových vystoupení včetně domácího šampionátu v nové ostravské hale, na který se jako rodák z Karviné moc těším.

Počítáte i s účastí na mistrovství světa?

To je zatím otazník. Šampionát se totiž uskuteční až ve druhé polovině března v americkém Portlandu a v tomto termínu bych už se měl připravovat na sezonu pod otevřeným nebem, na jejímž vrcholu jsou olympijské hry.

Máte už jistotu účasti na tomto svátku sportovců?

Loni jsem se k účasti v Riu přiblížil výkonem 231 centimetrů a tento výkon potřebuji letos jen potvrdit, což by pro mě neměl být problém.

Na jaře tedy bude vše směřovat k tomu, abyste svoji formu načasoval přesně na olympijské hry?

Ano, do Španělska se vydám na další soustředění a závody si budu vybírat podle svých možností a aktuálního sportovního i zdravotního stavu.

Přesně měsíc před olympiádou se v Amsterodamu koná mistrovství Evropy. Počítáte s účastí na této akci?

Neměl bych tam chybět, ale určitě se na tento šampionát nebudu speciálně připravovat. Moje forma by v té době měla mít vzestupnou tendenci, ale ne špičkovou.

Už jste se zmínil, že si ji šetříte na Rio...

Ano, čekají mě moje čtvrté olympijské hry a chci se na nich představit v co nejlepším světle. Budu spokojený, když předvedu výkon, za který se nebudu muset stydět. Pokud se mi to  podaří, mělo by to stačit i na přední umístění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy