Kvalifikace obřího slalomu mužů na švédském mistrovství světa v alpském lyžování zažila několik závodníků z exotických krajů, ale žádný z nich nevzbudil tolik pozornosti jako Kwame Nkrumah-Acheampong z Ghany.
Sněžný levhart, jak si sám říká, zajel čas o minutu a 17 vteřin horší než vítěz Irs Imboden z Moldavska, ale co nezvládl rychlostí, dohnala jeho kombinéza.
Speciál - Vše o MS v alpském lyžování
Výsledkový servis, zajímavosti, rozhovory...
Porazí Rakušanky Pärsonovou?
Rakouské závodnice mají před závodem v obřím slalomu zálusk na zlato.
Jedenatřicetiletý Nkrumah-Acheampong, jenž dojel daleko poslední a tudíž se nezúčastní středečního hlavního závodu v obřím slalomu, měl na sobě kombinézu potištěnou obrázkem levhartího kožichu; stejně vyzdobeny byly i jeho helma, boty a lyže.
Někdo se možná pousmál nad jeho nedokonalou technikou jízdy a zjevným nedostatkem levhartího pohybu na sjezdovce, ale skotský rodák je přesvědčen, že nepřijel do Švédska jen pro zábavu a že si šanci zaslouží.
- BettingCentrum.cz
Vše pro sázkaře - analýzy, tipy, kompletní výsledkový servis, tabulky, LIVE výsledky...
"Lyžaři jsou tvrdí lidé a můžou si myslet, že jim chci pokazit závod, ale když se na mě podívají, že jedu na stejném svahu jako oni, myslím, že mne mezi sebe přijmou," řekl agentuře Reuters.
"Nikdy nevyhraju žádný závod, ale dávám hlas Afričanům, děti se na mě podívají a zjistí, že všechno je možné," řekl Nkrumah-Acheampong. Rodák ze skotského Glasgow se s rodiči přestěhoval zpět do Ghany ještě než mu byly tři roky, ale vrátil se do Anglie studovat cestovní ruch.
Právě na studiích v roce 2002 se nechal zaměstnat jako recepční v zastřešeném lyžařském středisku ve městě Milton Keynes. Po půlhodinové lekci již byl zapáleným učedníkem a následující dva roky strávil tím, že se učil lyžovat.
Nálepka ghanského lyžařského reprezentačního týmu, kterou si sám udělil, mu vynesla trochu finančních prostředků a po svém prvním výletu na skutečný sníh ve Val d'Isère v roce 2004 získal od sponzorů dost peněz na to, aby strávil celou sezonu v italském Val di Fiemme.
O rok později si připsal první soutěžní start pod hlavičkou mezinárodní lyžařské federace FIS ve francouzském Meribelu, a rozhodl se zkusit štěstí v kvalifikaci na olympijské hry 2006 v Turíně.
Tam se mu se sice nevedlo, ale Nkrumah-Acheampong se nenechal odradit. Trénoval dál a minulý týden přijel do Švédska na mistrovství světa.
Tam se mu dostává dost pozornosti i na ulicích, po nichž se promenáduje ve svém levhartím oblečení a rozdává malé plyšové levharty kolemjdoucím.
"Kdekdo se za mnou otočí," říká svérázný lyžař, jenž na své nové profesi vidí jako nejnáročnější odloučení od manželky Seny a dcery Ellice.
"Někdy se na mne lidé podívají a řeknou si, co ten tady dělá, a někdy si říkám sám, co tady dělám, ale manželka mne vždycky podporovala. Jsme oba křesťané a když jsem jí o svém záměru řekl, oba jsme se modlili a prodebatovali to. Přijede i s dcerou do Are, aby mne viděli jet slalom," cituje Ghaňana agentura Reuters.
Vychovat jednoho špičkového lyžaře
Nkrumah-Acheampong, jenž je sám sobě jediným servismanem, tvrdí, že jeho hlavním cílem na mistrovství je sjet trať ve zdraví a "možná porazit někoho z jiných malých zemí". Druhá část jeho ambice se dosud nenaplnila.
"Mým snem je pomoci nějakému africkému dítěti stát se špičkovým lyžařem, protože fyzicky není žádný důvod, proč by toho nemoho dosáhnout, když bude mít správně vedení," říká Nkrumah-Acheampong.
Nedávno navštívil Ghanu ve společnosti olympijského vítěze z USA Teda Ligetyho a zorganizoval na trávě golfového hřiště v hlavním městě Accře dětský závod v obřím slalomu.
"Byla to naprostá hrůza," řekl později. "Žádné z těch dětí nikdy nic podobného nedělalo. Jindy jsme zase získali tovární mrazák a nechali v něm děti, aby se klouzaly. Dvě z nich jsme chtěli přivézt do Itálie, aby se naučily lyžovat, ale naneštěstí máme problémy s imigračními úřady, takže se nám to ještě nepodařilo.
Ale jednou bych chtěl mít v Ghaně umělý svah, kde by děti jezdily zadarmo. Když budu mít 600 dětí, jsem přesvědčen, že jeden z nich by se mohl stát špičkovým sjezdařem," vypráví Nkrumah-Acheampong.
Jeho webová stránka obsahuje odkazy na Snow Leopard Conservation Trust, organizaci, jež se snaží zachránit vzácného sněžného levharta. "Jsou to krásná zvířata, ale jsou velice vzácná," říká. "Dostal jsem šanci a chci jí využít k tomu, abych se pokusil udělat něco dobrého."
Navzdory poslednímu místu, které obsadil v pondělní kvalifikaci, a pravidlům FIS, která de facto znemožňují outsiderům zúčastnit se hlavních závodů, se Nkrumah-Acheampong ve čtvrtek postaví na start slalomové kvalifikace. "Pojedu, co to dá," řekl. "Až dojedu dolů, podívám se nahoru na ten kopec a řeknu si - jo, sjel jsem to. A pak dostanu chuť se do toho pustit znovu."