Skokan na lyžích Koudelka vynechá Turné čtyř můstků

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 12. 2013 14:10
Český skokan na lyžích Roman Koudelka se stále potýká se zdravotními problémy, proto vynechá nadcházející Turné čtyř můstků.
Roman Koudelka.
Roman Koudelka. | Foto: Reuters

Praha - Český skokan na lyžích Roman Koudelka se stále potýká se zdravotními problémy, proto vynechá nadcházející Turné čtyř můstků. I když už absolvoval několik kondičních tréninků a dokonce už si chtěl i skočit z můstku, jeho situace s bolavým krkem je nepředvídatelná a je tudíž vážně ohrožen i jeho start na olympiádě v Soči.

Čtyřiadvacetiletý závodník se dostal ve Světovém poháru do elitní desítky už v roce 2007 v Klingenthalu a odborníci mu předpovídali velkou budoucnost. Před třemi lety se při letech v Harrachově dostal poprvé na stupně vítězů, nejlépe byl druhý loni v únoru ve Willingenu. Ale svůj talent ještě nedokázal naplno prodat.

Od pádu trápí krční páteř

Před dvěma lety měl navíc v Harrachově vážný pád, trápí ho i občasná svalová zranění a letos má vážné problémy s krční páteří. Ty začaly na říjnovém soustředění v Planici a od té doby neustaly.

V normálním životě potíže nemá, ale nesmí skákat nahoru či dolů a musí se vyvarovat nárazů.

"A to je v našem sportu trochu problém," podotkl sarkasticky kouč reprezentace David Jiroutek.

Předloni byl Koudelka v Turné čtyř můstků celkově pátý, letos se na tradiční závody bude dívat v televizi. "Je to nyní běh na dlouho trať," řekl skokan.

Před několika dny už měl po několika kondičních trénincích, dokonce odjel do Harrachova pod můstky. Jenže potíže se mu vrátily a z plánovaného skokanského tréninku sešlo. "Nárazy mu přivádějí problémy," uvedl Jiroutek.

Koudelka svůj stav tají

Přesný Koudelkův stav je trochu tajemstvím, neboť sám skokan nechce o problémech hovořit a bližší podrobnosti nesdělují ani lékaři. Koudelka je v péči Jana Štulíka z pražské motolské nemocnice a vyhlášeného fyzioterapeuta Pavla Koláře.

"Je to všechno ve hvězdách, může se vrátit za pár dní, ale také to může ještě trvat dlouho," tvrdil Jiroutek. "Pro mě osobně to ale nejsou moc dobré prognózy," podotkl.

Všechno je zaměřeno na Soči

Vrcholem sezony je únorová olympiáda a následné mistrovství světa v letech na lyžích, které bude v polovině března hostit Harrachov. A není jisté, zda se Koudelka stihne nejen uzdravit, ale i připravit.

"Je za celou letní sezonu připraven dobře, myslím, že by se dokázal za dva týdny dát dohromady a připravit na olympiádu," věřil Jiroutek.

Koudelkovy šance vidí 'padesát na padesát'. "A to jsem celkem optimista," uznal, že situace je vážná. "Ale má to strašně moc otazníků, přesto pořád věřím. Naděje umírá poslední," dodal kouč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy