Sjöströmová získala na MS 19. individuální medaili a stíhá Phelpse

ČTK ČTK
25. 6. 2022 19:32
Švédská plavkyně Sarah Sjöströmová vyhrála na mistrovství světa v Budapešti po motýlkářské padesátce i kraulařský sprint a získala už 19. individuální medaili, z toho desátou zlatou. Od vyrovnání rekordu legendárního Američana Michaela Phelpse jí dělí jeden cenný kov.
Sarah Sjöströmová na MS 2022
Sarah Sjöströmová na MS 2022 | Foto: Reuters

Patnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová ovládla dlouhou polohovku a po triumfu na 200 m motýlek vybojovala druhé zlato.

Osmadvacetiletá Sjöströmová se ve finále jako jediná dostala pod hranici 24 sekund a na kraulařské padesátce triumfovala podruhé v kariéře. Poprvé se radovala před pěti lety rovněž v maďarské metropoli, zbylých osm titulů má z motýlkářských tratí.

Na znakařské padesátce Američan Justin Ress porazil o dvě setiny krajana Huntera Armstronga, ale vzápětí byl diskvalifikován kvůli porušení pravidel při dohmatu. Armstrong přidal nejcennější medaili k bronzu ze stovky a dvěma zlatům ze štafety.

Nejkratší prsařskou trať ovládla Litevka Ruta Meliutytéová, která získala druhé zlato z MS po triumfu na 100 metrů před devíti lety. K závodění se olympijská vítězka z Londýna vrátila loni v prosinci po vypršení dvouletého trestu za porušení dopingových pravidel.

McIntoshová stejně jako na motýlkářské dvoustovce překonala juniorský světový rekord a medailovou bilanci ze šampionátu vylepšila na dvě zlata, stříbro a bronz. Domácí hvězdě Katince Hosszúové nestačila bouřlivá podpora diváků na lepší než čtvrtou příčku.

Kraulařské patnáctistovce dominoval Ital Gregorio Paltrinieri, jenž dlouho útočil na světový rekord Číňana Sun Janga. Nakonec za ním zaostal o necelé dvě sekundy v druhém nejlepším čase historie. Nejdelší trať ovládl Paltrinieri na MS potřetí, před třemi lety v Kwandžu byl třetí

 

Právě se děje

Další zprávy