Málem si balil věci a jel na hotel, nakonec Švýcar historickým skokem slavil triumf

4. 2. 2024 14:20
Daniel Yule vyhrál slalom v Chamonix a zapsal se do historie Světového poháru. Třicetiletý Švýcar jako první lyžař vyhrál závod technické disciplíny ze 30. místa po úvodním kole.
Daniel Yule
Daniel Yule | Foto: Reuters

Yule proklouzl do druhého kola jako poslední s odstupem 1,93 vteřiny na nejrychlejšího Clémenta Noëla z Francie, od vyřazení ze závodu ho po první jízdě dělilo šest setin.

Po své druhé jízdě pak olympijský vítěz a mistr světa z týmových závodů usedl do křesla pro lídra a postupně sledoval, jak se zbylých 29 soupeřů na měknoucí trati marně snaží jeho čas překonat.

Nejvíce se Yulemu v součtu časů přiblížil na 16 setin jeho krajan Loic Meillard a postarali se o první švýcarský double v mužském slalomu od roku 1978 a druhý v historii. Třetí skončil s odstupem 18 setin Noël.

Yule zajel v druhém kole nejrychlejší čas o 64 setin a připsal si sedmé vítězství v kariéře a první v sezoně.

"Je to naprosto neuvěřitelné. S tou tratí jsem měl štěstí, ale také jsem předvedl skvělé druhé kolo. A to jsem si po první jízdě už pomalu balil věci a mířil na hotel," uvedl Yule.

Závod v Chamonix pro něj je prakticky domácí, neboť žije nedaleko na švýcarské straně Mont Blancu.

"Věděl jsem, že vzhledem k malým odstupům je šance na top 10, se stupni vítězů jsem už ale nepočítal. Chtěl jsem si to prostě užít a takhle jsem si to opravdu užil," smál se.

Čtvrtým místem si pojistil vedení v hodnocení disciplíny Rakušan Manuel Feller. Jeho největší rival Linus Strasser z Německa, který vyhrál předchozí slalomy v Kitzbühelu a Schladmingu, byl dnes až čtrnáctý a ztrácí 164 bodů.

Slalom se jel jako jediný z původně plánované trojice závodů Světového poháru v Chamonix.

Oba sjezdy byly v tradičním středisku, jež před 100 lety hostilo první zimní olympijské hry, zrušeny kvůli vysokým teplotám.

SP ve sjezdovém lyžování v Chamonix (Francie):

Muži - slalom: 1. Yule 1:36,24 (49,02+47,22), 2. Meillard (oba Švýc.) -0,16 (47,80+48,60), 3. Noël (Fr.) -0,18 (47,09+49,33), 4. Feller -0,34 (47,49+49,09), 5. Raschner (oba Rak.) -0,37 (47,91+48,70) a Kristoffersen (Nor.) -0,37 (48,03+48,58).

Průběžné pořadí slalomu (po 7 z 12 závodů): 1. Feller 490, 2. Strasser (Něm.) 326, 3. Yule 285, 4. Noël 272, 5. Haugan (Nor.) 260, 6. Kristoffersen 231.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 41 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 1406, 2. Sarrazin (Fr.) 684, 3. Feller 609, 4. Kriechmayr (Rak.) 487, 5. Meillard 478, 6. Schwarz (Rak.) 464, …118. Zabystřan (ČR) 11.