14. 3. 2012 12:30
Vonnová útočí na rekord Hermanna Maiera
Klaus Kröll.
Klaus Kröll. | Foto: Reuters

Schladming - Královská disciplína alpského lyžování má nového vladaře. Světový pohár ve sjezdu poprvé v kariéře ovládl Rakušan Klaus Kröll.

Ve finálovém závodu sezony v rakouském Schladmingu sice skončil až sedmý, i to mu však stačilo k celkovému triumfu. Přemožitele v posledním klání nenašel Nor Aksel Lund Svindal, který o 57 setin porazil Švýcara Beata Feuze, vedoucího muže celého Světového poháru.

Švédská hvězda Pärsonová končí v 30 letech kariéru
Vonnová získala po výhře v Aare čtvrtý velký glóbus

Třetí skončil domácí borec Hannes Reichelt.

Právě Beat Feuz mohl malý křišťálový glóbus za sjezd Kröllovi uzmout. Nakonec mu k triumfu chybělo pouhých sedm bodů. Třetí v pořadí disciplíny skončil legendární Didier Cuche.

Ženský sjezd ovládla ve Schladmingu suverénka letošní sezony Lindsey Vonnová. Američanka porazila Francouzku Rollandovou a Slovinkou Mazeovou, které se rovněž postavily na stupně vítězů.

Už jistá držitelka velkého křišťálového glóbu vyhrála podvanácté v sezoně. Na svém kontě má 1908 bodů a jako první sjezdařka v historii může překonat magickou hranici 2 tisíc bodů. Takový kousek se zatím povedl jen Hermannu Maierovi, který před dvanácti lety získal rovných 2 tisíce bodů.

SP v sjezdovém lyžování v Schladmingu (Rakousko) - sjezd:

Muži:

1. Svindal (Nor.) 1:46,81, 2. Feuz (Švýc.) -0,57, 3. Reichelt (Rak.) -0,67, 4. Defago (Švýc.) -0,84, 5. Raich (Rak.) -0,98, 6. Bertrand (Fr.) -1,03, 7. Kröll (Rak.) -1,04, 8. Hudec (Kan.) -1,24, 9. Theaux (Fr.) -1,34, 10. Thomsen (Kan.) -1,35.

Průběžné pořadí SP (po 41 z 44 závodů): 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher (Rak.) 1195, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche (Švýc.) 953, 6. Kröll 909, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.

Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Kröll 605, 2. Feuz 598, 3. Cuche 521, 4. Reichelt 396, 5. Miller (USA) 383, 6. Svindal 370.