Sehráli podvod pro peníze? Fury si vsadil na výhru, Kličko prý na svoji porážku

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 12. 2015 7:16
Prohrál Vladimir Kličko zápas o krále těžké váhy s Tysonem Furym úmyslně? Podle ruských zdrojů ano.
Vladimir Kličko skončil zápas s Tysonem Furym v krvi a musel si nechat spravit obličej dvanácti stehy. Skutečně by mu nejen to stálo za peníze?
Vladimir Kličko skončil zápas s Tysonem Furym v krvi a musel si nechat spravit obličej dvanácti stehy. Skutečně by mu nejen to stálo za peníze? | Foto: ČTK

Praha – Také čtyři dny po svém zápase o krále boxerské těžké váhy plní nový šampion Tyson Fury a sesazený král Vladimir Kličko přední stránky sportovních rubrik po celém světě. A hodně zajímavý názor přišel z Ruska, konkrétně od kontroverzního promotéra Vladimira Chrjunova.

 "Pozorně jsem sledoval sázkové kanceláře. Mluvil jsem se svým ostrovním kolegou Frankem Warrenem. Na Tysona si vsadilo hodně lidí, celkem více jak 4 miliony liber. Dokonce i samotní bookmakeři přiznali, že je to hodně, i když chápou nacionalismus svých krajanů," pronesl pro Sport-Express Chrjunov, který sám ve své vlasti kvůli různým machinacím přišel o licenci.

Robot naprogramovaný na porážku

"Někteří bookmakeři si proto myslí, že Vladimir vsadil na svoji prohru. Že je to cynické? Proč ne? Vysvětlovalo by to dění v ringu. On vypadal jako robot naprogramovaný na porážku. Možná mu chyběl Manny Steward, který by takového Klička do ringu nikdy nepustil. Možná to byl ale jen obyčejný kalkul, jak sobotní peníze ještě zdvojnásobit. Kličkové společně vytvořili největší byznys projekt v historii boxu," pokračoval ve svém komentáři.

A následně dodal: "Jejich princip výběru soupeřů, taktika vedení zápasů, všechno bylo děláno tak, aby minimalizovali porážku. Ale proti Furymu musel Vladimir vědět, že riziko prohry je obrovské. Byl větší než kdokoliv jiný a mnozí si jistě pamatují, jak před dvanácti lety bil Vladimira jistý Corrie Sanders. Vladimir tohle všechno dobře ví, proto bych se té sázce sama na sebe nedivil."

Dlužno dodat, že sázky v boxu na sama sebe nejsou v mnoha zemích zakázané a nejeden boxer už toho využil. Ostatně i další britský bijec – David Haye – před pěti lety předpověděl výhru nad krajanem Audleym Harrisonem a hodně si tehdy zavařil, jelikož trefil i kolo, v němž duel skončil. Také v sobotu si měl Fury vsadit na svoji výhru, dle svých slov 200 tisíc liber při kurzu zhruba 5 ku 1.

Furymu jednoduše fanoušci věřili

Na druhou stranu – Chrjunovova slova jsou vždy hodně sporná a on sám má dle ruských boxerů pomyslné máslo na hlavě. Ostatně o domácí licenci nepřišel jen tak pro nic za nic. Sázek na Furyho navíc mohlo být více než obvykle i z jiného a celkem logického důvodu: jednoduše mu fanoušci věřili. Ostatně i zmíněný kurz byl nižší, než obvykle na soupeře Klička bývalo.

Na ostrovního bijce si vsadilo nemálo fanoušků boxu také v Česku, jeden Brit pak za společnou sázku na něj a Jamese DeGaleho, který o pár hodin později v Quebeku zdolal také 3:0 na body domácího Rumuna Luciana Buteho, vydělal 72 tisíc dolarů. Tím Britem nebyl nikdo menší než pětatřicetiletý Curtis Woodhouse, bývalý to profesionální fotbalista i boxer.

Dle všeho tak lze hledat za vyššími sázkami na sedmadvacetiletého obra narozeného v Manchesteru spíše jeho um a skvěle rozjetou psychologickou válku během celého období před i během zápasu - spíše než podvodné machinace.

Ostatně varianta, že by si Kličko nechal zničit obličej  a sebrat tituly, na kterých tolik lpěl, jen kvůli penězům, je poměrně za vlasy přitažená. Pokud by Furyho porazil – v těsném souboji –, tak by měla případná ostrovní odveta velkou sledovanost, možná největší v evropské historii. Za mořem pak navíc čeká jistý Deontay Wilder, šampion WBC. Z obou těchto duelů by si patrně mohl vydělat mnohem více.

 

Právě se děje

Další zprávy