Šéf českých olympioniků: Rusové všechno zvládnou na jedničku

Jak bude vypadat olympijský park na Letné si můžete prohlédnout zde.
"Chceme, aby Česko sportovalo, nejenom drželo palce našim reprezentantům u televize. Park na pražské Letné, kde by si ostatní mohli vyzkoušet ten sport, na který se rádi v televizi dívají, chceme zkulturnit. Je tam obrovské množství nevyužitého prostoru, až je mi líto, že tam lidé netráví svůj volný čas. Chceme místo, které kazí stavba tunelu Blanka, zvelebit a nalákat tam lidi zpátky," uvedl na středečním setkání s novináři předseda ČOV Jiří Kejval.
Krom aktivního sportování ovšem budou moci fanoušci zimních sportů sledovat na desítkách míst přenosy z Ruska.
Takto by měl podle vizualizace ČOV vypadat olympijský park na Letné v noci a shůry.

"Hlavně večerní bruslení, kdy led prozáří světelná show, bude fantastickým zážitkem. V Londýně bylo 100 dobrovolníků, v Praze jich bude třikrát víc, bude to mnohem větší a podstatně náročnější. Vítězná sestava se nemění, areál bude stejně jako v Londýně dělat stejný tým v čele s režisérem Michalem Cabanem, jehož práci si v Londýně všichni pochvalovali," uvedl Kejval přesně sto dní před Zahajovacím ceremoniálem Her.
Na Letné by se měli představit také někteří čeští sportovci a vystoupí řada hudebníků.

"Rozhovory s našimi sportovci hned po jejich závodech. Petr Svěcený a Lucie Výborná. Chceme, aby se lidé mohli setkat se známými českými sportovci ze všech zimních sportů. Očekáváme proto až deset tisíc lidí denně. Plánujeme, že budeme pořádat například exhibiční zápasy někdejších hvězd našeho hokeje. Kateřina Neumannová bude mít na starosti běžkařskou trať, u ní bude střelnice s laserovými zbraněmi jako možnost si vyzkoušet biatlon. Bude tam i snowpark s U-rampou, kterou si budou moci zájemci vyzkoušet," doplnil Kejval. Zobrazit 6 fotografií
Foto: Český olympijský výbor / Studio HORÁK
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
31. 10. 2013 9:00
Během programu Her bude v Praze na Letné vytvořen olympijský park, kde budou návštěvníci vedle podpory českých sportovců moci sami sportovat.

Praha - Minulý rok byl český olympijský dům vyhlášen na Hrách v Londýně tím vůbec nejlepším. A i když kvůli velké vzdálenosti zimních Her v Soči Český olympijský výbor (ČOV) výstavbu podobného komplexu v Rusku neplánuje, pustil se do další výzvy.

Během programu Her bude v Praze na Letné vytvořen olympijský park, kde budou návštěvníci vedle podpory českých sportovců moci sami sportovat. 

"Věděli jsme, že to co jsme vytvořili v Londýně, se nedá v Soči zopakovat. Londýn byl pro nás velkou šancí, kterou jsme využili. Vnímali jsme ale chování fanoušků, kteří nás za nápad s olympijským domem v Londýně pochválili, proto jsme se rozhodli, že i na Soči musíme udělat něco velkého," uvedl na středečním setkání s novináři předseda ČOV Jiří Kejval

Pane Kejvale, jak vůbec vznikl nápad vytvořit v Praze během Her olympijský park?

Nejprve jsme zvažovali, že to něco velkého uděláme v Soči, ale ty cenové relace jsou absolutně mimo naše možnosti, ceny pronájmů během Her jsou naprosto přemrštěné. Zároveň jsme se chtěli přiblížit českému sportu v tom, abychom neutráceli peníze někde venku, ale doma.

Jak moc budete čerpat z loňské zkušenosti během výstavby českého domu v Londýně?

Jsou to úplně jiné disciplíny, v Anglii jsme se museli seznamovat se zcela novým prostředím, s věcmi, které pro nás byly zcela neznámé. Na rozdíl od tohoto projektu jsme však měli výhodu v tom, že jsme ho budovali mnohem déle. Před Soči jsme měli čas jen necelý rok dopředu, navíc v tomhle konceptu jdeme absolutně do neznáma. Nemáme s tím zkušenosti.

A kde vznikl nápad, že fanoušci budou moci během zápasů či závodů sami sportovat?

V rámci akce Česko sportuje jsme se proto rozhodli tímto způsobem přiblížit sport lidem u nás. Aby nebyl pouhou konzumní záležitostí, když ten sport sledujete jen v televizi, ale abyste byl i jeho aktivní součástí. Například vztah k hokeji získáte nejlépe tím, když si budete moct obléci brusle, sáhnout si na opravdový puk a vyzkoušet si to s ním. Řekl bych, že velká řada lidí si to třeba nikdy nevyzkoušela.

Proč jste si k uskutečnění vašeho plánu vybrali park na pražské Letné?

Letná je dobrá lokalita i vzhledem k tomu, že Staroměstské náměstí, kde se až dosud vysílaly televizní přenosy, leží v samém centru města a Praha si moc nepřeje, aby se tam fanoušci na takové akce scházeli. Bude tam totiž vybudován mariánský sloup a kašny a bylo by nyní velice obtížné tam zápas hromadně sledovat. Prostor na Letné nám přijde absolutně nevyužitelný, je tam spousta prostoru, navíc je tam umožněno dělat větší hluk než v centru města, v naprosté blízkosti totiž nejsou žádné obytné domy.

Plánujete zřizovat olympijský park pravidelně během každých Her?

Pro nás je to koncept, v němž můžeme vyzkoušet velkou spoustu věcí, protože i další tři olympiády jsou od nás daleko. A pokud by se nám to povedlo, stejný koncept bychom dělali i při dalších olympiádách. Ale nemusí to být otázka jen olympiád, můžeme to dělat i během mistrovství světa v hokeji nebo ve fotbale. 

Nebude pro návštěvníky náročné skloubit vlastní sportování se sledováním přímých přenosů ze Soči?

Chtěli bychom mít po celém tom parku spoustu zobrazovacích jednotek, takže když už jsme u toho hokeje, tak bude důležité, abyste mohli z jakékoliv části kluziště sledovat, co se právě v Soči děje. Takže když třeba Lukáš Bauer poběží padesátku, bude nutné, abyste při Vaší činnosti mohl sledovat, jestli se náhodou někdo neutrhl. Abyste u toho nemusel sedět dvě hodiny, ale zároveň nepřišel o důležité momenty závodu. 

V plánu máte po každém závodu či zápasu přenášet návštěvníkům parku okamžité ohlasy sportovců. Nebojíte se toho, že to ne vždy vyjde?

Tak z toho mám největší hrůzu. Jde totiž o to, aby nebyl žádný problém v tom, aby se k nám rozhovor s daným sportovcem dostal hned po závodě nebo zápase. Musíme tedy mít velmi kvalitní linku, zároveň to však musí být za rozumné peníze. Byli bychom moc rádi, kdyby mohli se sportovci vedle moderátorů vést online rozhovor i diváci, kteří budou vylosovaní. To by byl skvělý benefit.

Koho napadlo udělat uvnitř parku obrovské kluziště?

Napadlo to Marka Tesaře z agentury Mather, která pořádá Jizerskou padesátku. Když byl ve Vídni, viděl, že mezi Burgtheatrem a radnicí mají postavené každou zimu něco podobného. Kontaktovali jsme proto toho dodavatele, který jim to tam vyrábí. My máme navíc výhodu v tom, že u nás umí bruslit většina lidí a hokej je náš národní sport. Navíc ten led je i imunní vůči rozmarům počasí. 

Čáru přes rozpočet by Vám však mohla udělat stavba tunelu Blanka...

Počítáme i s variantou, že tam ještě pozůstatky po stavbě Blanky ještě budou, i když jsme byli ubezpečeni, že by se to mělo stihnout. To staveniště jako takové by nám ale nevadilo, protože my budeme schovaní až v parku.

Ale haldy stavebního materiálu hned vedle parku by zrovna nevypadaly hezky...

Určitě by nevypadlo pěkně, kdyby vedle toho parku byly pozůstatky stavby, na druhou stranu bychom požádali magistrát, aby zapracoval na infrastruktuře toho parku, aby byl více přístupný podobným akcím. Je strašná škoda, že tak krásný park dosud nebyl využíván, když například v Londýně nebo New Yorku je během celého roku naprosto obsazen. U nás tam třeba během odpoledne neuvidíte jediného člověka.   

Pojďme k finanční stránce celého projektu. Už víte, kolik vás jeho výstavba bude stát?

Kolik to bude stát ještě nevíme, počítáme ale, že vybudování parku i včetně ledu bude stát čtyřicet milionů. Zbytek té aktivace budou totiž dělat naši partneři, kteří budou mít na starost režii programu po celou dobu olympiády. Je to zcela v jejich kompetenci a my do toho, jakou mají ideu v tuhle chvíli ani nevidíme. Ale počítáme s celkovým výdajem osmdesát milionů korun.

Takže oproti Londýnu a českému domu ušetříte...

Budeme ale mít ještě další náklady s olympijským domem v Soči, takže ty náklady budou ve výsledku stejné jako na vytvoření olympijského domu v Londýně.

Budete vybírat za vstup do parku vstupné?

Původně jsme chtěli nechat do parku volný vstup, policie nám ale doporučila, abychom to ohradili stejně jako v Londýně. Aby se nám tam nestahovali bezdomovci. Proto plánujeme zavést symbolické vstupné v řádu desítek korun, a pro ty, co se registrují přes chytré telefony do aplikace Českého olympijského výboru, bude vstup zdarma.  

Pojďme do Soči. Jak se postaráte o sportovce a fanoušky tam?

Přímo v olympijském parku bude Check Point pro české sportovce, členy výpravy a oficiální hosty. Tam bychom chtěli vždy před závody nebo zápasy našich sportovců zřídit stánek s proprietami pro fandění. Český dům pak bude zhruba tři kilometry vzdálený od českého parku. Jednání s ruskou stranou jsou velmi složitá, ale měla by tam být možnost azylu pro naše fanoušky.     

Jaký zájem mají vůbec čeští fanoušci o vstupenky na sportoviště?

U českých fanoušků jdou nejvíc na dračku sporty, kde máme největší šanci na medaili. To znamená hokej a rychlobruslení. Ale zájem stoupá i o sporty, o které dříve nebyl ze strany našich fanoušků vůbec zájem jako snowboarding nebo curling, jehož máme šanci se poprvé v historii Her zúčastnit. Tyhle sporty sice u nás ještě tolik nefrčí, ale jsme optimisti a věříme, že si tam fanoušci od nás najdou cestu.

Nebojíte se, že se těch vstupenek prodá málo? 

V Londýně jsme měli jiný problém. Abychom zamezili tomu, aby si vstupenky určené pro naše diváky nekupovali cizinci. Před Soči jsem byl navíc velký skeptik, že o vstupenky bude ze strany našich fandů zájem, protože je to přeci jen mnohem dál než do Londýna. Samotného mě ale velmi překvapilo, že jdou velmi dobře na dračku. Jsme přesvědčeni, že se ta kvóta pro nás vyprodá nebo bude z velké části využita.

A nebojíte se toho, že Rusové nestihnou vše postavit v daném termínu?

Když to vidíte z druhé strany, očima laika, tak to může vypadat, že to ještě není hotové. Ale já vůbec nemám strach, Rusové si se svými finančními možnostmi nedovolí, aby něco nebylo včas dostavěno. Navíc tam paralelně budují úplně nové město, ta infrastruktura je naprosto mimořádná. Budují tam totiž v místě sněhových závodišť v horách všechno nově. 

Je nějaký zásadní problém, který nyní vzhledem k Hrám musíte nyní řešit?

Má největší starost v současnosti je o naše sportovce. Všichni se totiž ptají po medailích a my máme vytipované sportovce, kteří mají ambici ji získat. Takže mě zajímá, jak probíhá jejich příprava, na kterou se jim snažíme přispět, aby se nemuseli ničím rozptylovat a neměli finanční nouzi. Ještě před dvěma týdny jsme byl u pan ministra školství, aby mi potvrdil, že sliby v podobě příspěvků splní.

Kolik tedy těch českých medailí očekáváte?

Pokud neudělají sportovci v Soči výsledky, bude na Letné panovat špatná nálada a to by si nikdo nepřál. Já sice počet medailí nerad tipuji, ale hodně věřím snowboardistkám Šárce Pančochové a Evě Samkové. Všichni se samozřejmě těší na Martinu Sáblíkovou a hlavně hokejisty. Jarda Jágr teď zrovna dal gól, takže potvrzuje dobrou formu a já pevně věřím, že na Hrách bude moci startovat.

 

Právě se děje

Další zprávy