Praha - Čeští reprezentanti ve stolním tenisu mají problém. Své zahraniční starty si od konce října musejí hradit sami. Česká asociace stolního tenisu (ČAST) nemá dostatek finančních prostředků a šetří na všech frontách.
Nejde však o izolovanou potíž. S méně financemi, než předpokládaly, musejí vyjít všechna sportovní odvětví pod Českým svazem tělesné výchovy.
Jak říká předseda výkonného výboru ČAST Zdeněk Botek, hlavní zádrhel spočívá v tom, že dotace poukazované prostřednictvím ČSTV z výtěžků Sazky sportovním svazům jsou sice dopředu plánované, ale s přesnými částkami nelze předem jistě počítat.
Na vině je málo peněz od ČSTV, respektive Sazky
"Finanční těžkosti nastaly v souvislosti se zářijovým sdělením představitelů ČSTV, že ze Sazky nedostaneme letos již žádné finanční prostředky a celoroční plnění příjmů v této položce zůstane na 25 % předpokládané částky," vysvětluje dále Botek.
Už to vypadalo, že Asociace s penězi tento rok vyjde, problémy nastaly až nyní.
"V prvních třech čtvrtletích tohoto roku bylo plnění příjmů a výdajů ČAST téměř přesně 75%, ve čtvrtém čtvrtletí nastaly výše popsané komplikace."
A tak přišlo mohutné šetření, aby organizace stolních tenistů mohla vůbec řádně dokončit tento rok.
Škrcení výdajů zasáhlo i samotné reprezentanty, jimž bylo pozastaveno financování mezinárodních turnajů.
Jak máme bez peněz úspěšně reprezentovat?
Proti tomuto opatření se ozvala na svých internetových stránkách česká olympionička Dana Hadačová. Upozornila, že starty na mezinárodních turnajích jsou pro hráče důležitou přípravou na šampionáty.
"Jestli je nebude svaz podporovat, těžko se nám potom bude startovat na mistrovstvích či dalších olympiádách."
Internetový deník Aktuálně.cz Danu Hadačovou kontaktoval, aby mu sdělila podrobnosti celé kauzy.
Čtyřiadvacetiletá hráčka stolního tenisu líčí, jak se zprávu o finančních opatřeních dozvěděla od Asociace e-mailem 21. října, jen deset dní před začátkem turnaje v Salzburku.
"Nedokážu si představit, co by taková zpráva způsobila, kdyby přišla před startem na mistrovství Evropy v ruském Petrohradu. Dozvěděla jsem se to tři týdny po jeho odehrání," diví se.
Nikdo s ní osobně nehovořil, zavolala proto na Asociaci sama, aby zjistila víc než ze strohého e-mailu.
Dozvěděla se, že vzhledem k situaci si musí všechny reprezentační starty až do konce roku hradit sama. Něco platí z vlastních prostředků, něco z peněz získaných od sponzorů. Jenže ty měla původně vyhrazeny na kvalitní přípravu, nyní je musela obětovat na turnaje série Pro tour.
Botek chápe její nespokojenost s nepokrytím turnajů, podotýká ovšem, že pro svaz je prioritou zajistit prostředky na starty na vrcholných akcích v Evropě a ve světě.
Finanční krize byl pro mě šok
Hadačová byla finanční krizí stolních tenistů velmi překvapena.
"O krizové situaci svazu jsem neměla žádné informace, takže pro mě byla tato zpráva dosti šokující."
Vadí jí, že se k ní její organizace takto macešsky zachovala právě v roce, kdy se jí podařilo probojovat se na olympiádu.
Šéf stolních tenistů Zdeněk Botek se však brání, že se jedná pouze o poslední turnaje roku. Jinak se prý Asociace o své členy juniorského i seniorského národního týmu řádně postarala.
"Absolvovali letos úspěšně mistrovství Evropy, mistrovství světa, olympijské kvalifikace a také olympijské hry včetně příprav. Tyto akce byly finančně pokryty náklady téměř pěti milionů korun," vyjmenovává a ujišťuje reprezentanty, že ještě nedopadli nejhůře:
"Ve všech ostatních položkách činnosti ČAST byly učiněny mnohem zásadnější úpravy rozpočtu."
Čtěte více: Korbel může porazit kohokoliv. Zopakuje Atlantu?
Jak z krize ven?
Dana Hadačová neskrývá rozčarování, nicméně o radikálních řešeních, jako je třeba změna reprezentačního dresu, zatím neuvažuje.
"Jsem Češka a je mi ctí reprezentovat Českou republiku," tvrdí jednoznačně. Nicméně dodává:
"Jen bych byla ráda, kdyby se situace vylepšila a my reprezentanti jsme se mohli pořádně připravovat na turnaje, a hlavně jich hrát co nejvíce."
Zlepšení situace si pochopitelně přeje i Zdeněk Botek.
Po ČSTV coby většinovém vlastníku Sazky požadují činovníci stolního tenisu naplnění předpokládaných cílů. Jednají proto s představiteli Českého svazu tělesné výchovy a snaží se, aby byl současný výpadek v roce 2009 doplacen.
"Ale po zkušenostech z posledních čtyř let víme, že se nikdy předpokládaná částka nenaplnila a byla vždy dodatečně v následujících letech doplácena. Musíme proto v našich rozpočtech plánovat částku nižší, reálnější," dodává předseda výkonného výboru ČAST.