Šavrda: Prague Open má velkou tradici. Baví i Klause

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 6. 2013 13:00
Nejen hrozba záplav, ale i ztráta generálního sponzora udělaly velké starosti šéfovi organizačního výboru tenisového challengeru Prague Open Vladislavu Šavrdovi.
Šéf organizačního výboru Prague Open Vladislav Šavrda, že hvězd typu Tomáše Berdycha bude hrát na turnaji v budoucnosti co nejvíce.
Šéf organizačního výboru Prague Open Vladislav Šavrda, že hvězd typu Tomáše Berdycha bude hrát na turnaji v budoucnosti co nejvíce. | Foto: Reuters

Praha - Nejen hrozba záplav, ale i ztráta generálního sponzora udělaly velké starosti šéfovi organizačního výboru tenisového challengeru Prague Open Vladislavu Šavrdovi.

Manažer klubu 1. ČLTK Praha a někdejší daviscupový kapitán se musel smířit s tím, že právě probíhající turnaj musel snížit prize money ze 100 tisíc dolarů na polovinu, přesto věří, že prestiž turnaje tím do budoucna neutrpí.

"Určitě jsem nikdy neuvažoval o tom, že bych ten turnaj zrušil úplně. Byla by to strašná škoda, letos je to už 13. ročník a za tu dobu už jsme vytvořili nějakou tradici. Vždycky jsme byli chváleni za organizaci a kvalitu zázemí. Budu se snažit za každou cenu ten turnaj zachovat," řekl Šavrda ve druhé části rozhovoru s Aktuálně.cz.

Tu první si přečtěte ZDE.

Pane Šavrdo, v areálu je i letos vidět někdejší prezident Václav Klaus. Jste rád, že i tentokrát na turnaj zavítal?
Je to ostatně předseda klubu. Přijel se podívat aspoň na první dny turnaje, protože ho to baví. Jsem rád, že přijel aspoň na ně, protože v pátek už jede někam do zahraničí. Přijde si ale na své, protože ty zápasy jsou stejně kvalitní jako turnaje vyšší kategorie. Jen umístění hráčů na žebříčku je trochu horší.

Pomáhá turnaji, že jste jej tentokrát umístili hned za turnaj v Prostějově?
Měli jsme v termínu na začátku května konkurenci s mistrovstvím světa v hokeji a pražským maratonem a moc jsme se nedostávali do televize. Hledali jsme náhradní termín a přišlo mi, že být týden po Prostějovu, je dobré. Oni mají sice vůbec ten nejlepší termín, jaký může být, protože hrají ve druhý týden French Open, aspoň ale jezdí hodně hráčů přímo k nám.

Jak moc turnaj poznamenalo snížení prize money oproti původním plánům?
V první fázi jsme sice plánovali, že budeme mít prize money sto tisíc dolarů, což by navazovalo na Prostějov. Bohužel po odstoupení generálního partnera jsme ty odměny museli redukovat, což přineslo oslabení toho startovního pole. Nemůžu říct, jestli se do budoucna na těch sto tisíc vrátíme, budou probíhat jednání, abychom nahradili to manko titulárního partnera.

Na čem jste museli nejvíce šetřit?
Není vůbec příjemné, když musíte dělat najednou všechny kalkulace úplně znovu. Zjistili jsme, že nejsme schopní pořádat turnaj v té verzi, jakou jsme si plánovali. Museli jsme snížit prize money, a s tím odešla pochopitelně i ta kvalita. Někteří hráči, kteří jsem mohli přejet z Prostějova, tu nejsou, přesto si myslím, že i tak zůstala kvalita turnaje velmi dobrá.

Není Vám líto, že tu nemáte víc "známějších" hráčů?
Měli jsme tu hráče, ze kterých se později staly světové hvězdy, jako jsou Monfils, Tsonga, Tomáš Berdych nebo Radek Štěpánek. Bohužel na padesátitisícovém turnaji s nimi počítat nemůžu, stejně jako třeba s Lukášem Rosolem, který teď šel také obrovsky nahoru.

Proč tu ale nehrají Jiří Veselý a Adam Pavlásek?
Nechápu, proč právě Veselý a Pavlásek hrají v Košicích, kde je prize money jen 35 tisíc dolarů, a tady ne. To je otázka pro jejich management. Očekával jsem ale, že divoké karty svazu budou udělovány právě těmto mladším hráčům. Místo hráčů typu Pavláska ji dostali staří mazáci jako Ivo Minář a Dušan Lojda.

Právě Minář také jako jediný z českých hráčů pronikl letos do čtvrtfinále...
Přál bych si samozřejmě hlavně kvůli divákům, aby se do závěrečných kol dostalo co nejvíce českých hráčů, bohužel tam zůstal už jen Ivoš (Minář). I tak má turnaj ale srovnatelnou kvalitu s těmi stovkovými, hrají se tu vynikající zápasy. Navíc Praha je svou polohou ideálním místem pro hráče, kteří to sem jedou zkusit poprvé.

Takže se o budoucnost turnaje neobáváte?
Cítím velký závazek vůči klubu, který letos slaví 120 let od svého vzniku. I když není pořadatel turnaje, ale v jeho areálu se to hraje. Zaslouží si stejně tak jako Praha, aby se tu nějaký mužský turnaj konal.

Už jste přemýšlel o tom, jaký bude mít formát příští ročník?
Na konci roku budeme vědět víc, jakou kombinaci pro příští rok zvolíme, třeba opět obnovíme tu s ženským turnajem. Záleží hlavně na tom, jaký máme zájem jako klub. Když jsme tu měli sestry Plíškovy, dělali jsme všechno pro to, aby mohli na svých hřištích velký turnaj hrát.

Musíte být tedy rád, že se Vaše předchozí péče odráží v jejich současných výkonech, že?
V obou holkách je obrovský potenciál, mají obě dvě 185 centimetrů, což jim hodně pomáhá na servisu, který v ženském tenisu sehrává podstatnou roli. Obě se ale vyvíjejí postupně, ne nijak překotně, teď je na tom lépe Karolína, která vyhrála svůj první turnaj WTA, ale Kristýna ji zase může brzo srovnat. Důležité pro obě je, že mají jistotu hlavních soutěží už i na grandslamech, což jim musí dodávat na pohodě. V říjnu přestupují z ČLTK do Sparty, takže jsem na jejich další vývoj hodně zvědavý.

Pojďme zpět k turnaji, je možné, že se sem opět vrátí turnaj kategorie WTA?
Slyším často velikou kritiku, že jsme jediná země z ženské i mužské světové špičky a nemáme turnaj WTA ani ATP. Chápu postoj prezidenta svazu, že chce hrát spíš víc malých turnajů, kde by dostávali divoké karty mladí hráči. Můj názor je, že by byla nejlepší kombinace. Udělat jeden opravdu dobrý turnaj a k němu zároveň jeden menší, jak to u nás ještě nedávno bylo.

Jaké podmínky pro to musí být splněny?
WTA zase změnila kategorie. Když se to tu rušilo, bylo to kvůli tomu, že se z pěti kategorií staly jen tři. Teď ale znovu vzniká jedna kategorie mezi turnaji ATP a WTA s prize money 235 tisíc dolarů, což se jako nejnižší hranice pro turnaje WTA zdálo většině pořadatelů moc.

Takže věříte, že se do Prahy turnaj nejvyšší kategorie brzy vrátí?
To je opět šance pro nás, musí se ale najít investor a hlavně nám musí uvolnit místo, protože turnaje ATP a WTA jsou po celém roku našlapané. Dřív na to ale nebyla dobrá doba, sponzoři se sháněli těžko, firmy, které tehdy zájem měly, svou nabídku snížily a nebo úplně od financování turnaje odstoupily. Předvídat ale nemůžeme ani na příští rok, třeba to už zase bude všechno jinak.

Mohlo by tomu pomoci, že vedle ženského šel v poslední době nahoru i mužský tenis v Česku?
Je pro nás hodně dobrá zpráva, že po dvou výhrách ve Fed Cupu se vyhrál i Davis Cup a že teď jdou kluci jako Rosol a Veselý hodně nahoru. Potřebovalo to druhého hráče, který by nahradil Radka Štěpánka, a teď si dokonce můžeme vybírat. Je to možná nad očekávání, takže by v mužském tenise obavy o budoucnost být nemusely.

V tom máme oproti jiným tradičním baštám velkou výhodu...
Každý stát z tenisových velmocí zažíval hvězdné chvilky, nebo naopak propadáky, kdy se jim nedařilo najít špičkového hráče. My to ale máme výborně v té konzistenci zvládnuté. Odejde Lendl, přijde Korda, pak Novák, pak Berdych a jeho nástupce zase přijde ve Veselým.

A u žen to platí také?
Petra Kvitová měla obrovsky raketový vzestup. I proto je teď na ní z médií vytvářený velký tlak. Ten tenis umí, musí pro ni ale být hodně nepříjemné ten tlak ustát. Otázkou na lidi kolem ní je, jestli ještě má šanci se někdy do světové špičky vrátit. Je to hodně o štěstí, ale když mohla být první na světě Wozniacká nebo Safinová, protože se ostatní hráčky trápily, proč by to nemělo vyjít Petře. Ženský tenis z různých důvodů zažívá velké kyvadla.

Ve vašem klubu dáváte nejvyšší naději na prosazení komu?
Máme tu osmnáctiletou dvojici Staněk - Routa, která nás v mládeži táhne už delší dobu. Bohužel Marek Routa absolvoval operaci ramena, Robin Staněk zase dlouho laboroval s páteří a třísly, takže u obou čekáme, že se zase dostanou brzo do své bývalé formy. Do mužského tenisu však je ten přechod obrovsky těžký, takže musí mít i trochu štěstí. U holek se dobře jeví Tereza Martincová, která už začíná hrát větší turnaje. Máme tady i Markétu Vondroušovou, která je ve čtrnácti letech absolutní světová špička.

Jak moc Vás ale mrzí odchod sester Plíškových ke konkurenci?
Ta konkurence tu samozřejmě je. Dřív tu byl jen Prostějov a bylo skoro dané, že lidi z Moravy hráli tam a lidi z Čech tady. Teď už tu dokonce fungují skauti, takže ten boj mezi námi a Spartou je velký. My se tomu snažíme jít naproti angažováním bývalých tenistů do vedení. Honza Vacek se stal sportovním ředitelem, Honza Hernych po sezoně skončí a také on my řekl, že má zájem tady pracovat. Věřím, že s mladými trenéry a lidmi ve vedení tu konkurenci ustojíme.

 

Právě se děje

Další zprávy