Rumunští ragbisté kvůli trestu nepojedou na MS a zaplatí pokutu, nahradí je Rusko

ČTK ČTK
15. 5. 2018 21:09
Rumuni v tom nejsou sami. Španělé nebudou hrát baráž. Za oba týmy hráli hráči, kteří pochází z jiných zemí. To odporuje ragbyovým pravidlům.
Rugby.
Rugby. | Foto: Reuters

Dublin - Rumunští ragbisté přišli o účast na mistrovství světa v Japonsku v příštím roce. Místo nich se podruhé v historii na závěrečném turnaji představí Rusové.

Rumunsko bylo stejně jako Belgie a Španělsko potrestáno odpočtem bodů za neoprávněné startů hráčů v zápasech evropského šampionátu, které slouží jako kvalifikace na mistrovství světa.

Jediné místo zaručující přímý postup z ME připadlo Rusku, které dosud startovalo na světovém šampionátu jen v roce 2011 na Novém Zélandu, kde prohrálo všechny čtyři zápasy ve skupině se skóre 57:196. Příští rok si zahraje ve skupině A s Irskem, Skotskem a Japonskem.

Španělé kvůli trestu nebudou moct bojovat o MS v baráži. V ní se místo nich představí Německo, které se 9. června střetne s Portugalskem. Vítěz tohoto zápasu pak bude hrát o účast na šampionátu se Samoou.

Rumunsko doplatilo na to, že za něj hrál Sione Faka'osilea, rodák z Tongy, kterou také v minulosti reprezentoval. Podle pravidel světového ragby už nemohl nastoupit za jinou zemi. Španělsko zase nasadilo dva francouzské ragbisty, Belgie využila dokonce pět hráčů v rozporu s pravidly.

Od světové federace dostaly jednotlivé národní svazy také podmínečné pokuty s pětiletou lhůtou. Belgie 170.000 dolarů (3,6 milionu korun), Rumunsko 135.000  dolarů (2,85 milionu korun) a Španělsko 67.000 dolarů (1,4 milionu korun).

Podle zástupců světového ragby šlo o pochybení týmů i evropské federace, ale nikoli úmyslné.

 

Právě se děje

Další zprávy