Rumunští ragbisté kvůli trestu nepojedou na MS a zaplatí pokutu, nahradí je Rusko

ČTK ČTK
15. 5. 2018 21:09
Rumuni v tom nejsou sami. Španělé nebudou hrát baráž. Za oba týmy hráli hráči, kteří pochází z jiných zemí. To odporuje ragbyovým pravidlům.
Rugby.
Rugby. | Foto: Reuters

Dublin - Rumunští ragbisté přišli o účast na mistrovství světa v Japonsku v příštím roce. Místo nich se podruhé v historii na závěrečném turnaji představí Rusové.

Rumunsko bylo stejně jako Belgie a Španělsko potrestáno odpočtem bodů za neoprávněné startů hráčů v zápasech evropského šampionátu, které slouží jako kvalifikace na mistrovství světa.

Jediné místo zaručující přímý postup z ME připadlo Rusku, které dosud startovalo na světovém šampionátu jen v roce 2011 na Novém Zélandu, kde prohrálo všechny čtyři zápasy ve skupině se skóre 57:196. Příští rok si zahraje ve skupině A s Irskem, Skotskem a Japonskem.

Španělé kvůli trestu nebudou moct bojovat o MS v baráži. V ní se místo nich představí Německo, které se 9. června střetne s Portugalskem. Vítěz tohoto zápasu pak bude hrát o účast na šampionátu se Samoou.

Rumunsko doplatilo na to, že za něj hrál Sione Faka'osilea, rodák z Tongy, kterou také v minulosti reprezentoval. Podle pravidel světového ragby už nemohl nastoupit za jinou zemi. Španělsko zase nasadilo dva francouzské ragbisty, Belgie využila dokonce pět hráčů v rozporu s pravidly.

Od světové federace dostaly jednotlivé národní svazy také podmínečné pokuty s pětiletou lhůtou. Belgie 170.000 dolarů (3,6 milionu korun), Rumunsko 135.000  dolarů (2,85 milionu korun) a Španělsko 67.000 dolarů (1,4 milionu korun).

Podle zástupců světového ragby šlo o pochybení týmů i evropské federace, ale nikoli úmyslné.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy