Rumunští ragbisté kvůli trestu nepojedou na MS a zaplatí pokutu, nahradí je Rusko

ČTK ČTK
15. 5. 2018 21:09
Rumuni v tom nejsou sami. Španělé nebudou hrát baráž. Za oba týmy hráli hráči, kteří pochází z jiných zemí. To odporuje ragbyovým pravidlům.
Rugby.
Rugby. | Foto: Reuters

Dublin - Rumunští ragbisté přišli o účast na mistrovství světa v Japonsku v příštím roce. Místo nich se podruhé v historii na závěrečném turnaji představí Rusové.

Rumunsko bylo stejně jako Belgie a Španělsko potrestáno odpočtem bodů za neoprávněné startů hráčů v zápasech evropského šampionátu, které slouží jako kvalifikace na mistrovství světa.

Jediné místo zaručující přímý postup z ME připadlo Rusku, které dosud startovalo na světovém šampionátu jen v roce 2011 na Novém Zélandu, kde prohrálo všechny čtyři zápasy ve skupině se skóre 57:196. Příští rok si zahraje ve skupině A s Irskem, Skotskem a Japonskem.

Španělé kvůli trestu nebudou moct bojovat o MS v baráži. V ní se místo nich představí Německo, které se 9. června střetne s Portugalskem. Vítěz tohoto zápasu pak bude hrát o účast na šampionátu se Samoou.

Rumunsko doplatilo na to, že za něj hrál Sione Faka'osilea, rodák z Tongy, kterou také v minulosti reprezentoval. Podle pravidel světového ragby už nemohl nastoupit za jinou zemi. Španělsko zase nasadilo dva francouzské ragbisty, Belgie využila dokonce pět hráčů v rozporu s pravidly.

Od světové federace dostaly jednotlivé národní svazy také podmínečné pokuty s pětiletou lhůtou. Belgie 170.000 dolarů (3,6 milionu korun), Rumunsko 135.000  dolarů (2,85 milionu korun) a Španělsko 67.000 dolarů (1,4 milionu korun).

Podle zástupců světového ragby šlo o pochybení týmů i evropské federace, ale nikoli úmyslné.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy