Praha - Český olympijský výbor počítá pro letošní rok s příjmy ve výši téměř šesti set milionů korun. Členové na dnešním plenárním zasedání schválili rozpočet pro rok 2015 ve výši 591,2 milionu korun, z toho nejvyšší příjmovou položku činí opět výnosy z loterií, které by měly dosáhnout 400 milionů.
Skoro osmdesát milionů získává ČOV z programů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a to například na olympijské hry a sportovní přípravu. Příspěvky od Mezinárodního olympijského výboru a dalších světových organizací mají činit 20,3 milionu a sponzorské smlouvy by měly přinést 77,8 milionu korun.
Loni měl ČOV díky příjmům z loterií poprvé výrazně vyšší rozpočet než v předchozích letech. Příjmy dosáhly téměř 707 milionů korun a přebytek činil 9,9 milionu.
Provozovatelé loterií a kurzových sázek odvedli za minulý rok na sport téměř 444 milionů korun, které olympijský výbor rozděluje výhradně na sport mládeže. "Museli jsme dokázat, že je umíme smysluplně utratit. A kontroly dopadly dobře," řekl předseda ČOV Jiří Kejval a jeho slova potvrdila zpráva auditu KPMG.
Kejval byl spokojen i s tím, jak dopadl sport při kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Tou prošlo devatenáct svazů. "Celkově šlo o 1,9 miliardy korun a našlo se jen devět milionů korun, které nebyly použity správně. To je 0,05 procenta z celkové částky," řekl Kejval.
"Je potřeba mít sebevědomí a nenechat si nadávat, že je sport černá díra a že se tady ztrácejí peníze. S minulostí jsme se podle mého názoru vyrovnali, a jestli se někde hraje fair play, tak ve sportovním prostředí," dodal předseda ČOV.
I když se letošní rozpočet ještě konkrétně netýkal olympijských her v Riu de Janeiro, které začnou 5. srpna 2016, místopředseda ČOV pro ekonomiku Libor Varhaník už má představu, kolik budou hry v Brazílii stát. "Celkové náklady bych viděl kolem 45 milionů, primárně jsou spojeny s přepravou, která bude do Ria velmi obtížná," řekl. Na dopravu podle Varhaníkových slov padne okolo 19 milionů korun.
"Každá olympiáda je drahá a jde to nahoru. Prodražuje proto, že destinace je prostě daleko, není to Evropa a kromě Austrálie není nic dál," řekl Varhaník a dodal: "Olympiáda je nejvyšší prioritou, smyslem našeho konání, a i kdyby se jednou měla konat na Měsíci, tak olympijský výbor peníze na cestu tam i zpět najde," usmál se.
Na odměny za medailová umístění ČOV vyčlení deset milionů korun. "Což je obvyklá cena, kterou do rozpočtu dáváme. Takže jsme optimističtí," řekl Varhaník. Úspěšná výprava na hrách v Londýně čítala před třemi lety 133 sportovců v devatenácti sportech a přivezla deset medailí, z toho čtyři zlaté.
Pro Rio má Česko zatím pět účastnických míst, po dvou vybojovali plavci a střelci a jedno jachtařka Veronika Kozelská-Fenclová ve třídě žen Laser Radial. Kvalifikace se ale teprve rozjíždějí a opět se čeká nominace okolo 130 jmen.
Plénum přijalo za nového člena Českou unii kolečkových bruslí. "Sport je pořád jeden a tentýž bez ohledu na to, jestli je na olympijských hrách, nebo ne. Tyhle příkopy, které tady byly, se musíme naučit překračovat," řekl Kejval.
V ČOV je 38 olympijských svazů a stejný počet neolympijských spolků, organizací a institucí. Individuálními členy jsou olympijští vítězové Štěpánka Hilgertová, Jan Kůrka, Kateřina Neumannová, Dana Zátopková, Robert Změlík a Jan Železný.