Řezáč dokončil Birkebeinerrennet pátý, Bauer byl desátý

ČTK ČTK
21. 3. 2015 11:24
Stanislav Řezáč dojel v předposledním dílu seriálu dálkových běhů Ski Classics v norském Birkebeinerrennetu pátý, Lukáš Bauer skončil desátý
Stanislav Řezáč.
Stanislav Řezáč. | Foto: Aktuálně.cz

Lillehammer - Stanislav Řezáč dojel v předposledním dílu seriálu dálkových běhů Ski Classics v norském Birkebeinerrennetu pátý, Lukáš Bauer skončil desátý. Eva Vrabcová-Nývltová dojela šestá. V závodě na 54 km klasicky, v kterém každý musí mít zátěž 3,5 kilogramu, vyhráli domácí běžci Petter Eliassen a suverénně Therese Johaugová.

Řezáč se s Bauerem drželi dlouho spolu a bojovali v elitní desítce. Ostřílený dálkový běžec Řezáč jezdící za Silvini Madshus Team v závěru prokázal své zkušenosti ze závodu, který už čtyřikrát vyhrál, od Bauera se odpoutal a ve finiši o páté místo porazil Eldara Rönninga.

Bauer jel závod podruhé v kariéře a desátou příčkou vylepšil čtrnácté místo z předloňského roku. Premiérově naopak startovala Vrabcová-Nývltová, která jela v barvách Bauerova týmu Pioneer Investments a dojela šestá téměř deset minut za Johaugovou.

Mezi muži potvrdil formu Eliassen a závod Ski Classics vyhrál potřetí za sebou. V Lillehammeru navázal na výhry v König Ludwig laufu a ve Vasově běhu.

Na Birkebeinerrennetu se ale sešla v této zimě největší konkurence a Eliassen ve finiši udolal vítěz Světového poháru Martina Johnsruda Sundbyho o deset vteřin. "Je to pohádka, jsem nadšený a nemůžu tomu uvěřit," řekl Eliassen. Norský úspěch podtrhl třetím místem John Kristian Dahl.

Závod žen se rozhodl krátce po startu. Johaugová se rychle odpoutala od soupeřek a suverénně vyhrála před Rakušankou Kateřinou Smutnou o 2:40,5 minuty. "Byla jsem překvapená, jak lehce jsem ujela hned od začátku. Tak jsem si řekla, že pojedu svůj vlastní závod. Bylo to v krásném počasí zábavné, ale je to dlouhé," řekla Johaugová, druhá žena konečného pořadí Světového poháru.

Birkebeinerrennet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování z Redy do Lillehammeru (54 km klasicky).

Muži: 1. Eliassen 2:19:28, 2. Sundby -10, 3. Dahl (všichni Nor.) -15, 4. Niskanen (Fin.) -2:12, 5. Řezáč (ČR) -3:49, 6. Rönning (Nor.) -3:50, ...10. Bauer (ČR) -5:52.

Průběžné pořadí Ski Classics:

1. Eliassen 1070 b., 2. A. Aukland 912, 3. Pettersen (oba Nor.) 840, ...7. Řezáč 534, 45. Bauer 75, 52. Ondrášek 59, 60. Ročárek (oba ČR) 44.

Ženy: 1. Johaugoová 2:41:46, 2. Smutná (Rak.) -2:40, 3. Bonerová (Švýc.) -2:42, Išidaová (Jap.) -2:48, 5. Niskanenová (Fin.) -4:02, 6. Vrabcová-Nývltová -9:47, ...34. Zelenková (obě ČR) -41:53.

Průběžné pořadí Ski Classics:

1. Smutná 1090, 2. Bonerová 1015, 3. Johanssonová-Norgrenová (Švéd.) 876, ...9. Boudíková (ČR) 395, 15. Zelenková 243, 23. Vrabcová-Nývltová, Chrástková (ČR) obě 95.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy